» صفحه اول » ملیله کاری » Gohardan » شمعدان ملیله 528080023 برند گوهردان


شمعدان ملیله 528080023 برند گوهردان

طرح بته


480,000 تومان

کالا موجود نیست
Handicraft جعبه خاتم صنایع دستی اصفهان هنردست صنایع دستی خاتم کاری گوهردان کالای ایرانی هدایای سازمانی دکوری ملیله کاری آخرین قیمت فروش ویژه خرید فروش ارزان قیمت اینترنتی فروشگاه کامپیوتر جدیدترین kalavard بهترین فروش کالاورد گارانتی اصلی نمایندگی نمایندگی رسمی ارسال سریع ارسال رایگان
مشخصات
ارتفاع 28 سانتیمتر
وزن 265 گرم
جنس مفتول مس
جنس لحیم نقره
پوشش محافظ لاک کوره ای
کاربری سنتی تزیینی
کاربری پیشنهادی تزیینی ، هدیه
ضمانت ندارد
صنایع دستی گوهردان بعنوان یکی از سایت ها و فروشگاه های مرجع پخش هنرهای دستی اصفهان در سراسر ایران، وبسایتی است که آماده ی ارائه خدمات آنلاین فروش  هنرهای زیبای قلم زنی - خاتم کاری - مینا کاری - فیروزه کوب - ملیله کاری - استخوانی  - قلم کاری - تابلو - ساعت - تخته نرد و شطرنج  می باشد.

ملیله‌کاری شاخه‌ای از هنر فلزکاری است که با مفتول‌های نازک نقره انجام می‌پذیرد. هنر ملیله کاری امروزی، محصول کار با نقره است که به صورت محصول¬های باریک در آمده است و با صرف وقت و دقت فوق العاده و مهارت و هنرمندی ملیله کار، با بهره گیری از نگاره¬های سنتی و طرح¬های اسلیمی به هم پیوند و ارتباط یافته است. نقره به کار رفته در این هنر عیار ۱۰۰ دارد. شمش‌های نقره را با چکش یا دستگاه نورد به شکل مفتول‌های چهارپهلو، باریک می‌کنند و ابتدا نقش‌های کوچک را می‌سازند؛ سپس آنها را در کنار هم در یک قالب قرار داده و با نقره‌ای با عیار پایین‌تر لحیم می‌کنند.
ملیله کاری تا قبل از دوره پهلوی، در هزاره اول هجری قمری به عنوان هنر دستی بومی زنجان فقط در این شهر معمول بوده است و در زمان حکومت رضاخان با مهاجرت تعدادی از هنرمندان این شهر به تهران و اصفهان، در سایر نقاط کشور نیز رواج یافت. سرویس­های چای و شربت خوری، جعبه جواهرات و دسته چاقو عمده­ترین دست مایه هنرمندان زنجانی در سال­های بعد است که به تدریج بر انواع این دست یافته­های زیبا، از جمله زیور آلات افزوده می­شود. رونق این هنر و صنعت از دوران سلجوقی آغاز و در دوران صفویه به اوج خود رسید. در دوران سلجوقی، اکثر سازندگان آثار نفیس فلزی، هنرمندان خراسانی ساکن در شرق و شمال شرقی ایران بودند که عده ای از آنان به علت جنگ­های خونین و زد و خورد­های محلی، ترک وطن کرده، در سایر شهرها از جمله زنجان، بروجرد، همدان، تبریز و به ویژه شهر موصل اقامت گزیدند. شهر زنجان، بیشترین هنرمند را در این حرفه تربیت و به عرصه هنرهای صنعتی تحویل داده است. در زمان قاجار نیز، شهر زنجان یکی از شهرهای معتبر کشور محسوب می­شد و صنایع دستی این شهر از جمله ملیله کاری آن، از رونق بسیاری برخوردار بود. از دوره قاجاریه به این سو مقداری سرقلیان، گیره استکان یا سینی در اندازه­های مختلف، گوشواره و... باقی مانده است که بخشی از آنها در موزه­های داخلی و خارجی و قسمتی دیگر در مجموعه­های خصوصی یا نزد خانواده­ها نگهداری می­شود. آثار قدیمی ملیله در زنجان به کلی از بین رفته و یا برای استفاده مجدد نقره ذوب شده است. به دلیل عدم وجود موزه در زنجان، آثار نقره ای و ملیله کاری مورد حفظ و نگهداری قرار نگرفته است.
 وسایل مورد نیاز در ملیله کاری
مواد اولیه  شامل طلا، نقره و مس می­باشد که به صورت خام در طبيعت يافت مي شود و تبديل به شمش شده، سپس ورق گرديده و بريده مي شود. عمده­ترین ماده اولیه ملیله کاری را نقره تشکیل می­دهد. سایر مواد مصرفی مورد نیاز در ملیله کاری را موم طبیعی، تیزاب، زاج سفید و جوهر گوگرد تشکیل می­دهد. بطورکلی، ابزار کار ملیله کاری شبیه ابزار و ادوات زرگری است .

$56

Easy Polo Black Edition

$56

Easy Polo Black Edition

$56

Easy Polo Black Edition

$56

Easy Polo Black Edition

$56

Easy Polo Black Edition

$56

Easy Polo Black Edition

$56

Easy Polo Black Edition

$56

Easy Polo Black Edition

text

Write Your Review

Rating: