آداب دید و بازدید نوروز

کالاورد نویسنده : کالاورد   1397/12/05  -   لینک منبع

آداب دید و بازدید نوروز


عید نوروز نزدیک است و مانند سال‌های گذشته ایرانیان برای این روزهای پر از شادی و خاطره‌های خوب و شیرین آماده می‌شوند. روزهای عید با تمام زیبائی‌ها و خوبی‌های خود، با تمام روزهای تازه و امید بخش که بعد از یک سال پر از اتفاق‌های خوب و بد به سراغ دل‌های ما می‌آید بیشتر از همه ما مردم ایران را به یاد دید و بازدیدهای عید و بودن درکنار تمام کسانی که دوستشان داریم می‌اندازد. دید و بازدیدهایی که لحظه‌ها و روزهای تازه و شادی‌های خودمان خود را با خانوده و دوستان خود شریک می‌شویم و برای یک سال پر از موفقیت و شادی برای هم دعا می‌کنیم.
عید نوروز برای ما همیشه یاداور این بوده است که باید برای یک سال جدید آماده شویم و تمام مشکلات و اتفاق‌های ناخوشایند سالی که گذشت را فراموش کنیم. خرید لباس عید، خانه‌تکانی و تغییر دکوراسیون منزل و همه کارهایی که انجام می‌دهیم تا برای سال جدید و یک عید نوروز دیگر آماده شویم. همچنین قبل از شروع سال جدید برای بازدید از خانواده‌ها و دوستانمان آماده می‌شویم و برنامه‌ریزی می‌کنیم .
اما عید نوروز و دید و بازدیدهای آن و تمامی میهمانی‌هایی که در این روزهای خوب وجود دارند نیز نیازمند آداب و روسوم مناسبی هستند. آداب روسومی که هرچند در اکثر میهمانی‌ها سعی داریم آنها را به بهترین شکل اجرا کنیم. همانطور که برای میهمانی رفتن آداب و رسوم خاصی وجود دارد، برای میزبان خوب بودن نیز شیوه‌ی استقبال و پذیرائی از میهمان نیز بسیار مهم است.

موادری که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد می‌تواند به ایجاد یک محیط شاد و صمیمی و یک میهمانی خوب کمک فراوانی بکند.
از اصلی‌ترین اصولی که باید در دید و بازدید‌های عید رعایت کنیم این است که سرزده به میهمانی نرویم. آگاهی از این که میزبان مورد نظر شما در منزل حضور دارد و آمادگی دارد از شما پذیرائی کند بسیار مهم است. همچنین غافلگیری میزبان شاید در مواقعی برای دوستان بسیار صمیمی و یا اعضای خانواده مناسب باشد اما برای سایر آشنایان دور و نزدیک ممکن باعث ایجاد ناراحتی شود، و میزبان از حضور بدون اطلاع قبلی و یا بی موقع شما معذب شود. اگر بدون اطلاع قبلی به منزل آشنایان بروید ممکن است با شرایطی روبرو شوید که نه خوشایند میزبان باشد و نه شما. حضور میهمان‌هایی از قبل و یا عدم آمادگی میزبان برای پذیرائی و حتی نبود میزبان در منزل می‌تواند برای هر دو طرف مشکلاتی را بوجود آورد.
بعد از اینکه از حضور میزبان در منزل و آمادگی وی در پذیرائی از شما مطمئن شدید به این مساله نیز دقت کنین که میزبان شما به تعداد اعضای خانوادتان تدارک خواهد دید. پس از همراه کردن  هر یک از اعضای دیگر فامیل پرهیز کنید. و یا می‌توانید قبل از حضور در منزل میزبان اطلاع دهید که چه کسان دیگری همراه شما در این میهمانی حضور خواهند داشت، تا میزبان بتواند برای حضور همه شما تدارکات لازم را آماده کند.
وقت‌شناسی در دید و بازدیدهای عید بسیار مهم هستند چرا که ممکن است میزبان شما در حال پذیرائی از میهمانی دیگر باشد و برای حضور شما بعد از آنها برنامه‌ریزی کرده باشد. در زمان معینی که هماهنگ کرده‌اید در منزل میزبان حاضر شوید. نه زودتر و نه دیرتر از زمان مشخص شده به منزل میزبان نروید. عید، برای هر خانواده‌ای ممکن است روزهای شلوغی را در پی داشته باشد. دیرکرد بیشتر از نیم ساعت بی‌مبالاتی شما را می‌رساند و برنامه‌ریزی میزبان را به هم خواهد زد. بهتر است میزبان بداند دقیقا کی منتظر ورود شما باشد و کی انتظار خروج‌تان را داشته باشد.
با توجه به اینکه تقریبا تمامی خانواده‌ها در برخی روزها و ساعات عید میزبان خواهند بود، بهتر است برنامه‌ریزی‌های لازم را قبل از عید انجام دهید. اگر قصد مسافرت دارید و مطمئن هستید که دوستان و آشنایان برای بازدید به منزل شما می‌آیند، قبل از شروع سال جدید به آنها اطلاع داده و از عدم حضور خود در منزل عذرخواهی کنید. همچنین می‌توانید دید و بازدیدهای خود را به روزهای بعد از برنامه مسافرت خود موکول کنید.
اگر کسی با شما تماس می‌گیرد تا برای حضور در منزل شما و میهمانی هماهنگ شود، به شیوه‌ای محترمانه تعارفات غیر لازم را کنار بگذارید و به گونه‌ای رفتار کنید که هم میهمان و هم شما از امکان این بازدید مطمئن شوید. اگر آمادگی لازم برای میزبانی را ندارید بدون هیچ شرمندگی یا رودربایستی این موضوع را با کمال احترام و ادب اعلام کنید. مطمئن باشید که اعلام این که آمادگی میزبانی را در حال حاضر ندارید بهتر از زمانی است که بدون آمادگی قبلی از میهمان خود پذیرائی کنید. این مساله می‌تواند در روابط بین طرفین مشکلاتی را پیش آورد.
باتوجه به برنامه‌ای که به خاطر آن به منزل میزبان می‌روید برنامه‌ریزی کنید. اگر برای ناهار یا شام دعوت شده‌اید باید به برنامه‌غذایی میزبان احترام بگذارید. ساعتی که میزبان برای صرف ناهار و یا شام در نظر می‌گیرد ممکن است با زمانی که شما معمولا در آن ساعت غذا میل می‌کنید متفاوت باشد. پس قبل از حضور در منزل میزبان از ساعت دقیق صرف ناهار یا شام مطمئن شوید.
جروبحث و یا گفت‌وگو دو موضوع متفاوت از یکدیگر هستند. بحث‌وجدل درباره موضوعات مختلف که ممکن است در هر میهمانی پیش بیاید، در اکثر مواقع باعث ناخوشنودی حاضرتن در میهمانی خواهد شد. سعی کنید از بحث‌های غیر ضروری پرهیز کرده و با احترام و ادب با یکدیگر درباره‌ی مسائل عادی و مناسب گفتگو کنید. گپ‌های خودمانی بهترین گزینه‌ها برای میهمانی‌های عید هستند.
از شوخی‌ها و بحث‌های سرگرم کننده به جای موضوعات غیرضروری استفاده کنید. لذت بردن از این مجالس هدف اصلی شما و میزبانتان است. سعی کنید در کمال ادب و احترام با دوستان و خانواده خود شوخی کرده و برای نشاط هرچه بیشتر مجلس تلاش کنید. از ایجاد تنش و استرس در بین حاضرین دوری کنید. یادتان باشد که صحبت کردن درباره بعضی مسائل، بی‌مبالاتی به حساب می‌آید. اگر گمان می‌کنید در برخی مسائل با هم توافق ندارید بحث را شروع نکنید یا در حین بحث کوتاه بیایید، چون چنین بحث‌هایی مناسب مهمانی دوستانه نیست و هم خودتان را عصبی خواهد کرد، هم دیگران را.
خوب صحبت کردن و در کنار آن، شنونده خوب بودن را فراموش نکنید. این کار باعث می‌شود تا میهمان و یا میزبان از بودن با شما لذت ببرد؛ غیبت و بدگویی از دیگران، تعریف و تمجید از خود، صحبت کردن زیاد، قطع صحبت‌های دیگران و ... را کنار بگذارید. به دیگران اجازه صحبت بدهید و بگذارید نظرشان را درباره‌ی مسائل و موضوعاتی که مطرح کرده‌اید بازگو کنند و شنونده خوبی باشید.
درخواست تماشای برنامه مورد علاقه در تلویزیون در مدت زمان میهمانی کاری ناپسند و نامناسب است. مجلسی که شما در آن حاضر هستید برای بازدید و دورهم بودن‌های صمیمی است. هرچند تماشا کردن تلویزیون و برنامه‌هایی که هر دو طرف علاقه‌مند به آن هستند می‌تواند باعث جلوگیری از معذب بودن میزبان و میهمان بشود. اما تا جایی که می‌توانید چه به عنوان میزبان و چه به عنوان میهمان از تماشای برنامه‌های تلویزیونی و حتی استفاده از تلفن‌های همراه خود صرف نظر کنید تا از همراهی یکدیگر در این‌گونه مجالس لذت ببرید. پیامک زدن یا پیامک خواندن و صحبت کردن طولانی با تلفن همراه آن مهمانی را کنار بگذارید. اگر تلفن همراه شما زنگ خورد، با صدای آهسته و دور از جمع با مخاطب حرف بزنید و تا جایی که می‌توانید کوتاه صحبت کنید.  با این کار به طرف مقابل خود اعلام می‌کنید که برایشان ارزش فراوانی قائل هستید.
کنجکاوی و سرک‌کشیدن در خانه، هنگام میهمانی کاری است که نباید انجام دهید. به هیچ وجه در خانه راه نیفتید و به اتاق‌ها سرک نکشید مگر اینکه میزبان بخواهد خانه‌اش را به شما نشان دهد. حتی اگر می‌خواهید دستشویی هم بروید حتما از میزبان بخواهید شما را راهنمایی کند. برای کمک به میزبان در پذیرائی قبل از هر کاری از وی سئوال کنید و مطمئن شوید که تمایل به این کار را داشته باشد. بعد از کسب اجازه موقع چیدن میز غذا، مرتب کردن آشپزخانه بعد از صرف غذا و شست‌وشوی ظروف و... به میزبان کمک کنید. به عنوان میزبان نیز می‌توانید با همکاری میهمان در تدارکات میهمانی رابطه‌تان را برای صمیمی‌تر کنید.
سئوال کردن درباره هرچیزی مناسب نیست. چه میزبان باشید و چه میهمان نباید با پرسیدن سئوال‌هایی که ممکن است برای افراد جنبه خصوصی داشته باشد و یا تمایلی به پاسخ دادن نداشته باشند موجب رنجش خاطر آنها شوید. سئوالاتی همچون قیمت وسایل خانه و میوه و شیرینی و چیزهای دیگر در نظر برخی افراد چندان مناسب نیست. اگر مطمئن هستید غذا یا شیرینی دست‌پخت میزبان است از او سوال کنید در غیر این‌صورت با سئوال کردن درباره غذا و یا سایر خوراکی‌ها باعث معذب شدن میزبانتان خواهید شد.
حواستان باشد تا مدت زمان میهمانی را بیش از اندازه طولانی نکنید. ممکن است میزبان برنامه‌های دیگری نیز در طول روز داشته باشد و یا با‌توجه به پذیرائی از شما و یا میهمانان قبل از شما خسته شده باشد. اجازه دهید تا میزبان بعد از یک روز پر از میهمان بتواند به موقع استراح کند. ساعات بعد از صرف شام درست است که برای گپ‌های طولانی مناسب به نظر می‌رسند ولی حواستان باشد که این گپ‌ها خیلی هم به درازا نکشد.
بچه‌ها را برای بازی و یا آرام کردن هم به اتاق‌های دیگر نفرستید. فرستادن بچه‌ها برای بازی در اتاق بچه‌های میزبان کار مناسبی نیست. شاید میزبان اتاقش را مرتب و آماده نکرده باشد و به دلیل ورود کسی به آن معذب شود.
حواستان به شیطنت‌های بچه باشد. اگر فرزندان پر جنب‌وجوشی دارید که دلشان می‌خواهد از همه چیز سر در بیاورند و از در و دیوار بالا بروند، حتما حواستان به آنها باشد. اجازه ندهید فرزندانتان کارهایی که در منزل خودتان می‌کنند را در خانه میزبان تکرار کنند. این کار باعث معذب شدن میزبان خواهد شد. آنها را از شیطتنت‌های زیاد منع کنید و اجازه ندهید با کارهای خود موجب ناخوشنودی میزبان شوند.
زندگی در آپارتمان‌ها فرهنگ خاص خود را دارد و به هنگام میهمانی‌ها باید رعایت حال سایر ساکنین ساختمان را نیز بکنید. سرو صدای زیاد باعث آزرده شدن آنها خواهد شد. ممکن است همسایه‌ها تحمل چندانی نداشته باشند، بیمار و مریضی در خانه داشته باشند و قصد استراحت داشته باشند.
یک عادت اغلب ما ایرانی‌ها گفت‌وگوهای بعد از خداحافظی است! گفتگوی در هنگام خداحافظی مساله‌ای خوشایندی نیست و سعی کنید تا جای ممکن مدت زمان خداحافظی خود را با میهمانان کم کنید. توجه کنید که این مساله به گونه‌ای نباشد تا میهمان احساس مزاحم بودن کرده و سریع خداحافظی کند. با رفتار ملایم و بسیار صمیمی مدت زمان صحبت‌های هنگام خداحافظی را به حداقل برسانید.
به مهمانانتان نشان دهید چقدر از اینکه زمانی را در کنار آن‌ها سپری کردید خوشحال هستید. به گونه‌ای رفتار کنید تا میهمان احساس کند از اینکه از خانه و خانواده شما بازدید کرده‌اند بسیار خوشحال هستید. اگر هر یک از میهمان ها هدایایی را برایتان آورده‌اند از آنها قدردانی کنید.
ممکن است در طول برگزاری میهمانی و حتی قبل از آن تعدادی از میهمانان به شما برای آماده‌سازی کمک کرده باشند، از آ‌نها برای این کار تشکر کنید و آنهارا به خدا بسپارید.
این گونه است که همواره رابطه‌ای گرم و صمیمی با دوستان و آشنایان خود خواهید داشت و همواره اطراف شما پر از دوستان خواهد بود که برای دیدن شما ابراز علاقه خواهند کرد.