سلام دوست من وقت بخیر

انواع باتری لپ تاپ را بشناسید

انواع باتری لپ تاپ را بشناسید


این روزها باتری لیتیوم یونی بیشتر از همه انواع در لپ‌تاپ‌ها استفاده می‌شود؛ اما هنوز نمونه‌هایی هستند که از نوع باتری‌های قدیمی استفاده می‌کنند. اینکه باتری لیتیوم یونی یا انواع دیگر چیست و چه ویژگی‌هایی دارند، در این مقاله معرفی می‌کنیم.

معرفی انواع باتری لپ تاپ


باتری نیکل کادیوم (NiCd)

باتری نیکل کادیوم از باتری‌های رده خارج شده است که اگر هم باشد، در مدل‌های بسیار قدیمی پیدا می‌شود. عمر کم، نیاز به شارژ مجدد زیاد و نداشتن اثر حافظه از جمله مشکلات این نوع باتری بوده است. چیزی که تا الآن ثابت شده، این است که این نوع باتری توانایی شارژ و دشارژ را تا 1000 بار دارد. البته در نگاه اول این جمله با داشتن طول عمر بالا در تضاد است؛ اما باید گفت که این مدل نسبت به خیلی از آزمایش‌ها و نوشته‌ها آن‌چنان عمر بالایی ندارد. توان این باتری‌ها به طور متوسط حدود 2 ساعت بود؛ اما برای رسیدن به همین میزان باید آن را به مدت طولانی‌تری در حالت شارژ قرار می‌دادید.

یکی از معایب باتری لپ تاپ نیکل کادیوم این بود که اگر با 80% درصد شارژ باقیمانده، باتری را شارژ کنید؛ از 80 درصد شارژ مصرف می‌شود. بهترین راه این است که اجازه دهید تا دستگاه به طور کامل خالی شده و سپس آن را شارژ کنید. البته مشکل دیگر این است که احتمال منفجر شدن آن‌ها در هنگام شارژ بیشتر از بقیه انواع باتری لپ تاپ بود.

باتری نیکل – متال هایبرید (NiMH)

باتری نیکل- متال هایبرید نسبت به نوع بالا توان دارند. همچنین اثر حافظه ندارند؛ یعنی مانند نوع بالا نیازی به دشارژ کامل ندارند تا باز دوباره آن‌ها را شارژ کنیم. از نظر ظرفیت هم باید گفت که دو برابر نیکل کادیوم است. البته یک عیبی هم دارد و اینکه نسبت به نیکل کادیوم برای شارژ کامل نیاز به زمان بیشتری دارد.

باتری لیتیوم یونی (Li-io)

این نوع باتری‌ها در حال حاضر به عنوان استانداردترین نمونه مورد استفاده قرار می‌گیرد. وزن سبک، بدنه نازک، عمر بالا، نداشتن اثر حافظه و شارژ در زمان دلخواه از جمله مزیت‌های باتری لیتیوم یونی است. همچنین دمای آن‌ها مانند بقیه کنترل شده و بالا نمی‌رود و از این رو امکان انفجار در آن‌ها بسیار کم است. این نوع باتری قابلیت شارژ بین 950 تا 1200 بار را دارد.
مسئله دیگر اینکه باتری لیتیوم یونی می‌تواند تا 5 ساعت به طور متوسط کار کند؛ اما باید یک واقعیت را قبول کنید. استفاده از اینترنت، نرم‌افزارهای مختلف و غیره هرکدام می‌توانند تا حدی باعث مصرف باتری و کاهش عمر آن شوند. البته نرم‌افزارهایی وجود دارد که باعث کنترل مصرف باتری می‌شوند. به هر حال امروزه این نوع باتری یکی از ایده آل ترین ها بوده و علاوه بر لپ تاپ، شکل‌های مختلف آن در دیگر دستگاه‌ها هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مطالب مرتبط:

نکات راهنمای خرید لپ تاپ که باید بدانید
تفاوت بین لپ تاپ و نوت بوک و اولترابوک چیست؟
بررسی 0 تا 100 لپ‌تاپ های لنوو

پیام ها و نظرات