سلام دوست من وقت بخیر

با انواع بارکدخوان بیشتر آشنا شوید؟

با انواع بارکدخوان بیشتر آشنا شوید؟

>


بارکدها کدهای قابل خوانا و البته با شکل ظاهری خاصی هستند که توسط دستگاه ها یا اپلیکیشن مخصوصی می توانند خوانده شوند. از بارکدها برای پیگیری حمل و نقل، خواندن قیمت و اطلاعات محصولات، مدیریت اسناد مالی و انجام بسیاری از خدمات سازمانی استفاده می شود. شکل بارکدها به صورت میله های نازک در کنار هم بوده که اطلاعات بسیار زیادی را در خود نگه دارند؛ اما مهم تر از داشتن آن و استفاده از مزیت های آن، چگونگی خواندن آن مهم تر است. بارکدها را با دستگاهی به نام اسکنر یا بارکدخوان رمزگشایی می کنند.

دستگاه های بارکدخوان را به احتمال زیاد حداقل در هنگام خرید از فروشگاه مشاهده کرده اید. البته باید گفت که کارکرد آن ها فقط فروشگاهی نیست و در انبارها، فرودگاه ها و دیگر مکان ها برای ثبت اطلاعات محصولات و کالاها استفاده می شود. در هر کدام از مکان ها، دستگاه های بارکدخوان متفاوتی استفاده می شوند. برای همین این سوال پیش می آید که چند نوع دستگاه بارکدخوان وجود دارد؟

در این مقاله قصد داریم تا به این سوال پاسخ دهیم؟ دانستن پاسخ این سوال، آن هم در هنگامی که قصد خرید دستگاه بارکدخوان را داشته باشید، خواندن این مقاله را توصیه می کنیم.
 

معرفی انواع دستگاه بارکدخوان

 


بارکدخوان قلمی


بارکدخوان های قلمی دارای ساختاری شبیه به مداد است. برای همین آن را نوعی قلمی می نامند. بارکدخوان قلمی دارای یک دسته بوده که کاربر به راحتی می تواند در دست بگیرد. همچنین در سر آن یک چراغ LED و فوتودیود در سر آن قرار گرفته است و در هنگام فعال بودن، یک نور از خود ساطع می کند. استفاه از آن خیلی راحت است. فقط کافی است که آن نور ساطع شده از LED را روی بارکد بگیرید تا خطوط میله ای را خوانده و اطلاعات گرفته شده را به دستگاه ارسال می کند. فوتودیودهای موجود بازتاب نور را اندازه گیره و بر اساس آن سفید یا سیاهی مربوط به خطوط را تعیین می کند. از این طریق اطلاعات خوانده می شود. استفاده آسان و سریع و سرعت بالا در عملکرد از مزیت های دستگاه بارکدخوان قلمی است.  فقط نکته مهم در استفاده از این بارکد در این است که باید در زاویه خاصی قرار بگیرد تا خطوط بارکدها را بخواند.

ویژگی های این نوع:

- کاربری آسان

- قیمت ارزان و مناسب

- تشکیل شده از یک منبع نوری و دیود

- استفاده از نور برای خواندن بارکد
 

بارکدخوان لیزری


بارکدخوان های لیزری نسبت به نوع قلمی کمی پیشرفته تر است.  این مدل را بیشتر در فروشگاه ها مشاهده کرده اید. دستگاه های بارکدخوانی که سرهای بسیار پهنی دارند. نوری دستگاه اسکنر بوده که دقت بیشتری در خواندن بارکدها داشته و از این رو سرعت بالاتری در خواندن و ارسال اطلاعات خواهد داشت. در اسکنرهای لیزری، یک نور لیزر به سمت آینه دستگاه ارسال می شود. این آینه به صورتی حرکت می کند که لیزر روی خطوط بارکد رفته و آن ها را بخواند. سپس بازتاب به وجود آمده به سمت دیود ارسال خواهد شد که در نهایت به کدهای دیجتالی برای خواندن اطلاعات تبدیل می شود.

از ویژگی های این مدل

- از آینه لنز برای خواندن و ثبت اطلاعات استفاده می کند.

- تا 24 اینچ فاصله از بارکد را بخواند.

- تا متوسط 500 اسکن را در ثاینه را ثبت کند.

- از لیزر برای خواندن اطلاعات استفاده می کند.


بارکدخوان CCD


بارکدخوان های CCD از نظر شکلی شبیه به نوع لیزری هستند؛ اما با این تفاوت که تعدادی LED به صوررت موازی در کنار هم روی یک خط قرار گرفته اند. نورهای ساطع شده مستقیم به سمت بارکد ارسال می شود و بعد به جای بازتاب، ولتاژ به دست آمده را اندازه گیری می کند. اندازه گیری ولتاژ باعث می شود تا یک عکس فوری دیجیتالی اندازه گیری شود. بارکدهای CCD یکی از گرانترین نوع ها بوده؛ اما دقت بسیار بالایی در ثبت دارد.

از ویژگی های این مدل:

- در خرده فروشی ها بیشتر از همه استفاده می شود.

- برای استفاده باید نزدیک بارکد قرار بگیرد.

- با اندازه گیری ولتاز، اطلاعات دقیق تر وکامل تری را ثبت خواهد کرد.

- این نوع بارکدخوان نور ساطع شده از بارکد را ثبت می کند؛ در حالی که نوع لیزری یا قلمی نور منعکس شده از فرکانس خاص درون خود را اندازه گیری می کنند.

البته این نوع دستگاه فقط یک مشکل اساسی دارد. طول بارکد باید هم اندازه صفحه باشد، در غیر این صورت خطا می دهد.
 

بارکدخوان دوربینی دو بعدی


بارکدها فقط شامل میله های سیاه و سفید در کنار هم نیستند، بلکه فضاهایی سیاه وسفیدی را شکل داده اند. این نوع از انواع دستگاه بارکدخوانی است که استفاده کم و مخصوصی دارد؛ برای همین  شاید تا به حال آن را ندیده باشید. این نوع بارکدخوان برای خواندن اطلاعات پیچیده استفاده شده و حتی می تواند داده های بیشتری را در خود ثبت کند.این نوع مدل از صدها چراغ همانند CCD تشکیل شده است؛ اما به جای یک ردیف، در چندین ردیف قرار گرفته اند. چراغ ها در هنگام فعالیت به بارکدها چشمک زده و بعد از این طریق عکس دیجیتالی می گیرد. بعد به عنوان سیگنال دیجیتالی آن را ذخیره می کند. این نوع بارکدخوان کاربری بسیار خاصی برای شرکت ها وا دارات دارد.

عملیات در این نوع دستگاه با استفاده یک دستگاه دوربین انجام می شود. در این دوربین صدها سنسور در یک آرایه دو بعدی قرار دارد که باعث خواندن می شود.
 

پیام ها و نظرات