سلام دوست من وقت بخیر

با انواع تکنولوژی صفحه نمایش لپ تاپ آشنا شوید

با انواع تکنولوژی صفحه نمایش لپ تاپ آشنا شوید

>


تکنولوژی این صفحه TFT و تکنولوژی آن صفحه لپ تاپ ISP است. این مدل از فناوری صفحه مات پشتیبانی می‌کند. آن یکی wide view است. این‌ها اصطلاحاتی است که در مشخصات صفحه نمایش انواع لپ‌تاپ‌ها نوشته می‌شود. مواردی که اگر به دنبال خرید لپ تاپ بوده باشید، حتماً آن‌ها را دیده‌اید؛ اما این‌ها واقعاً به چه معنا هستند؟ اصلاً بودن یکی از آن‌ها چه مزیتی دارد؟
در این مقاله قصد داریم تا با زبانی ساده انواع تکنولوژی صفحه نمایش لپ تاپ را برای شما معرفی کنیم.
 

تکنولوژی‌های صفحه نمایش لپ تاپ


در اینجا فقط فناوری‌های مرتبط با صفحه نمایش را معرفی می‌کنیم. اینکه بدانید حداقل این صفحه چه مزیت‌هایی برای شما خواهد داشت.

تکنولوژی IPS

IPS عبارتی است که خود من نویسنده این بلاگ بارها در بخش مشخصات لپ‌تاپ‌ها مشاهده کرده‌ام. زیاد بودن این عبارت نشانه این است که  باید تکنولوژی قوی باشد. البته IPS فناوری جدیدی نبوده و از سال 1996 مورد استفاده قرار می‌گرفت. اولین مزیت این پنل نسبت به پنل های قدیمی یعنی TN بهبود زاویه دید و برطرف کردن مشکلات مربوط به عمق رنگ است. باید گفت که در لپ‌تاپ‌هایی که از پنل IPS استفاده می‌کنند، شاهد کیفیت بسیار بالایی در صفحه LCD آن‌ها هستیم. برای که می‌تواند طیف وسیعی از رنگ‌ها را خیلی بهتر پشتیبانی کند. البته این پنل شاید لازم نباشد که در همه صفحه‌ها استفاده شود؛ اما دو گروه هستند که باید به دنبال لپ‌تاپی با صفحه‌ای دارای این فناوری باشند: گیمرها به دلیل پشتیبانی از طیف گسترده رنگی و کاربران علاقه‌مند به صفحه لمسی به دلیل مقاومت این نوع پنل به لمس با اثرانگشت.

البته که مزایای این صفحه فقط به این موارد محدود نمی‌شود. موارد دیگر شامل انتقال سریع فرکانس، مناسب بودن زمان پاسخ، کنتراست با کیفیت بالا، رنگ‌های کالیبره شده، وضوح و روشنی تصاویر و افزایش طول عمر صفحه است. البته می‌تواند باعث افزایش مصرف برق شود. مهم‌ترین ویژگی این نوع، بهبود اندازه زاویه دید 180 درجه است که دید کاربر را به صفحه از نقاط مختلف بهتر کرده است.

تکنولوژی TFT

این فناوری در صفحه‌های قبل از IPS وجود داشته است. نمی‌توان گفت که فناوری نامناسبی است؛ اما برای آن‌هایی که به دنبال صفحه حرفه‌ای هستند، مناسب نیست. با اینکه نسبت به نمونه‌های جدید ضعیف‌تر است؛ اما برای افرادی که قصد فعالیت کاری دارند و بیشتر از روبرو به صفحه خیره می‌شوند، گزینه بسیار مناسب و مقرون به صرفه‌ای است. هرچند که به IPS نمی‌رسند.

از مزیت‌های پنل TFT می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مصرف پایین انرژی، کیفیت مناسب تصویر، نداشتن ارتعاشات مضر، نداشتن لرزش تصویر، نشان دادن رنگ دقیق، درخشندگی و عمر بالا و واقعی بودن اندازه تصاویر. البته باید گفت که به اندازه IPS قابلیت زاویه دید متفاوت را ندارند.

صفحه نمایش مات یا براق

در خصوص صفحه نمایش لپ‌تاپ‌ها به این دو ویژگی زیاد برخواهید خورد. در حال حاضر بیشتر صفحات دارای حالت مات هستند؛ اما بعضی مدل‌هایی مخصوص گیمینگ یا برای کارهای حرفه‌ای دارای حالت صفحه براق هستند.

در صفحه مات باید این تصور را دور بریزید؛ اینکه صفحه کدر و بی‌نور خواهد بود. در واقع صفحه مات مانع از بازتاب نور اضافه می‌شود. از این رو تصاویر با وضوح بهتری دیده می‌شود. این صفحه مات بیشتر مناسب افرادی است که قصد دیدن فیلم را داشته یا استفاده بیشتر از لپ تاپ را دارند. در حقیقت این دستگاه کاری آن‌ها به حساب می‌آید.

صفحه براق کنتراست زنده‌ای دارد و باعث می‌شود تا رنگ سیاه با عمق بهتری نمایش داده شود. در حقیقت شما تصویر زنده‌ای را دارید. برای گیمرها این گزینه و مزیت بسیار عالی به حساب می‌آید؛ اما باید گفت که این صفحه می‌تواند باعث بازتاب نور شود. برای همین اگر لپ تاپ را جلوی پنجره یا زیر لامپ قرار دهید، امکان اینکه به خوبی صفحه را نبینید، زیاد خواهد بود.

 
صفحه نمایش مات و براق لپ تاپ

Wideview

در نمونه لپ‌تاپ‌های جدید، سازندگان سعی کرده‌اند تا از تکنولوژی صفحه عریض یا Wide Screen استفاده کنند. حالا این به چه معناست؟ در این حالت عرض لپ‌تاپ‌ها 1.6 برابر ارتفاع آن‌ها است؛ در حالت قدیمی، این اندازه برابر با 1.33 برابری بوده است. همچنین نسبت ابعاد بهتری دارد که باعث می‌شود تا تصاویر به واقعی و بزرگ نمایش داده شوند. از دیگر مزیت‌های Wideveiw این است که کیفیت و کنتراست بالاتری دارند. البته ناگفته نماند که این مدل از پنل IPS پشتیبانی می‌کند.

نمایشگرهایی دارای نور پس‌زمینه

صفحه‌های لپ تاپ جدید از چراغ‌های LED برای نور پس‌زمینه استفاده می‌کنند. چراغ‌های LED برق و انرژی کمتری مصرف می‌کنند؛ بنابراین باعث می‌شود تا باتری بیشتر دوام بیاورد. در حقیقت وقتی در مشخصات نوشته می‌شود که دارای نور پس‌زمینه هستند، یعنی اینکه از چراغ‌های LED استفاده شده که هم نور بیشتر و هم طول عمر بالاتری دارند.

این‌ها بیشترین موارد تکنولوژی هستند که شما در مشخصات صفحه نمایش انواع لپ‌تاپ‌ها مشاهده می‌کنید. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم تا به صورت خیلی ساده اطلاعات برای شناخت اولیه بنویسیم.
 

پیام ها و نظرات