سلام دوست من وقت بخیر

تلفن رومیزی را بهتر و کامل تر بشناسید

تلفن رومیزی را بهتر و کامل تر بشناسید

>


اگر فکر می‌کنید که این تلفن رومیزی دیگر قدیمی شده است، پس بهتر است که دیگر آن را خریداری نکنید. خیلی از افراد یا بهتر بگوییم نسل جدید (هرچه جدیدتر هم می‌شوند) کمتر از تلفن‌های بی سیم استفاده می‌کنند؛ مگر اینکه شرایط خاصی وجود باشد. کم‌کم شاهد این هستیم که در بیشتر خانه‌ها به جای تلفن رومیزی ساده یا با صفحه کوچک، از مدل‌های بی سیم استفاده می‌شود. حالا در آینده چه تکنولوژی جایگزین آن‌ها شود، واقعاً نمی‌توان چیزی گفت.
 

تلفن رومیزی چیست؟


به این‌ها تلفن ثابت هم می‌گویند. همان دستگاه‌هایی که درگذشته دارای دکمه‌های روی دستگاه بوده و فرد با فشردن یا چرخاندن دایره‌ای روی صفحه اقدام به شماره‌گیری می‌کرد. برقراری ارتباط این تلفن‌ها از طریق کابل است. کابلی که دستگاه را به خود پریز تلفن متصل می‌کند و از این رو ارتباط برقرار می‌شود. در حقیقت تلفن‌های رومیزی که به آن ثابت هم می‌گویند، سیگنال‌های صوتی را از طریق ابزارهای فیزیکی مانند کابل سیمی یا فیبر نوری انتقال می‌دهند. البته باید گفت که اصطلاح ثابت در گذشته بیشتر مورد استفاده قرار می‌گرفت و امروزه به آن رومیزی می‌گویند.

تکنولوژی این تلفن‌ها نسبت به گذشته تغییرات زیادی داشته است. آی دی کالر، حافظه برای ذخیره شماره، بلندگو با قابلیت تنظیم صدا، نمایشگر، قابلیت ضبط منشی و غیره از جمله ویژگی‌های بیشتر تلفن‌های سیم‌دار امروزی است. اینکه بگوییم کاربری آن‌ها کم شده یا خیر، بر اساس نیاز هر منطقه متفاوت است. میز کارمندان، منزل‌های مسکونی، مراکز اداری از نمونه مکان‌هایی هستند که از این دستگاه استفاده می‌شود.
 

چرا استفاده از این تلفن‌ها نسبت به گذشته کم شده است؟


قبول داریم که تعداد استفاده از تلفن‌های سیم‌دار نسبت به گذشته کم شده است؛ اما واقعاً نمی‌توان عدد قطعی داد. گزارشی در یکی از سایت‌ها منتشر شده که در آمریکا، استفاده از این تلفن‌ها 50 درصد کاهش داشته است؛ اما در ایران ما فعلاً آمار دقیقی نداریم. مگر اینکه حدودی چیزی را بیان کنیم. به هر حال هر تلفنی کاربرد مخصوص به خود را دارد. نمی‌توان گفت که کم شده است؛ اما با پیشرفت تکنولوژی که ما در ساخت و عرضه تلفن‌ها می‌بینیم، توقف تولید آن‌ها خیلی بعید به نظر می‌رسد.

به هر حال شما باید این واقعیت را بدانید. تلفن‌های دیجیتال از دهه 70 میلادی شروع به گسترش کردند. از آن موقع به بعد تکنولوژی آن‌ها دستخوش تغییرات زیادی شده است. بیشتر تلفن‌های ثابت در حال حاضر بدون سیم بوده؛ تلفن‌هایی که با استفاده از مودم داخلی ارتباط با دستگاه را برقرار می‌کنند. نمی‌توانیم روی کیفیت بالای دستگاه‌های بی سیم تأکید کنیم، برای اینکه در حال حاضر تلفن‌های رومیزی سیم‌داری وجود دارد که حتی امکانات بسیار بیشتری نسبت به مدل‌های وایرلس دارند. واقعیت این است که استفاده از تلفن‌های رومیزی در حال محدودتر شدن است. در حال حاضر بیشتر شرکت‌ها و منازل مسکونی از این دستگاه استفاده می‌کنند؛ اما شاهد افزایش ترغیب استفاده از مدل‌های بی سیم هستیم. هرچند با توجه به پیشرفت تکنولوژی این نوع دستگاه‌ها، حذف صددرصدی آن‌ها به صفر نزدیک خواهد شد.
 

تلفن‌های سیم‌دار چه مزیتی دارند؟


برخی با ورود هر نوع تکنولوژی به دنبال خارج کردن نمونه‌های قبلی می‌افتند، بدون اینکه فکر کنند که آیا لازم به انجام دادن این کار است یا خیر؟ به هر حال تب محصولات جدید همیشه نمونه‌های قدیمی را قربانی می‌کند. گوشی رومیزی برخلاف مدل‌های بی سیم با برق کار نمی‌کنند؛ این یعنی در هنگام نبود برق هیچ خللی در استفاده وجود ندارد. مساله بعدی باتری است. در گوشی تلفن بی سیم، باتری قرار می‌گیرد که این باتری بعد از مدتی تمام شده و باید عوض شود. همچنین شارژی است و در هنگام تمام شدن شارژ، امکان استفاده وجود ندارد. تلفن‌های سیم‌دار این مشکل را ندارند. نه باتری دارند که شارژشان تمام شود و نه آداپتوری متصل به برق که روزی نگران قطع برق باشید.

نکته بعدی اینکه هیچ اختلالی در برقراری تماس از طریق تلفن به دلیل نویز وجود نخواهد داشت. مشکلی که در استفاده از بعضی گوشی بی سیم در بعضی نواحی مشاهده شده است.

دیگر مزیت‌های گوشی تلفن رومیزی را می‌توان به صورت زیر تعریف کرد:
 
  1. نصب آسانی دارند. فقط کافی است که سیم تلفن را به پشت دستگاه وصل کرده و سپس شماره مورد نظر خود را بگیرید.
  2. تعمیر آن‌ها خیلی آسان‌تر و بی‌دغدغه‌تر از تلفن‌های بی سیم است. دستگاه‌ها به راحتی باز شده و نیازی به تخصص بالایی ندارند؛ البته آن‌هایی که کاربری خاصی مانند سانترال دارند، باید به صورت تخصصی مورد تعمیر قرار بگیرند.
  3. برقراری ارتباط خیلی راحت است. اندازه دکمه‌های روی تلفن‌های رومیزی نسبت به بی سیم بیشتر است؛ از این رو امکان شماره‌گیری در این دستگاه‌ها راحت‌تر و سریع‌تر است.
  4. امنیت بالاتری دارند. در بعضی از مدل‌های بی سیم امکان شنود از طریق مودم یا غیره وجود دارد. البته خیلی نمی‌توان این را مزیت جداگانه به حساب آورد؛ اما به هرحال یک نقطه مثبت است.
  5. قیمت تلفن‌های رومیزی در حالت کلی خیلی پایین‌تر از بی سیم است؛ البته برای موارد خاص، هزینه بیشتری دارند.
 
 

آیا معایبی هم دارند؟


باید گفت بله. البته معایب شامل چندین بخش می‌شود. حالا اینکه چقدر این‌ها می‌تواند برای شما عیب اصلی به حساب بیاید یا خیر، به خودتان و کاربرد مورد نظر بستگی دارد.

اینکه اول از همه تک کاربره هستند. البته گوشی‌های تلفن بی سیم هم تک کاربره هستند؛ یعنی امکان ارسال پیامک در هنگام تلفن وجود ندارد. مشکل اینجاست که شما نمی‌توانید آن‌ها را حمل کرده و به پشت مانیتور ببرید. حتماً گاهی برای شما پیش آمده که باید با تلفن پشت دستگاه قرار گرفته و از طریق صحبت کار خود را انجام دهید.

هنگامی که عصبانی می‌شوید، احتمال کوبیدن آن وجود دارد. همین کوبیدن‌های متداول می‌تواند به راحتی باعث آسیب و خرابی دستگاه شود.
 

انواع کلی تلفن‌های ثابت


انواعی که در ادامه معرفی می‌کنیم، برای تلفن‌های ثابت تعریف می‌شود؛ بین بی سیم و سیم‌دار بودن فرقی ندارد. البته بیشتر تکنولوژی‌ها را در نمونه‌های بی سیم دیده ایم. به هر حال مهم‌ترین فناوری که باعث تقسیم‌بندی تلفن‌ها در حالت کلی می‌شود، شامل:

ارتباط آنالوگی

این نوع ارتباط می‌تواند یک شماره تلفن را به دستگاه شما وصل کند. مزیت اصلی این نوع تلفن‌ها، کارکرد همیشگی آن‌ها حتی در نبود برق است. فقط نکته اصلی اینکه یک خط را می‌توان به این دستگاه وصل کرد؛ نه بیشتر.

ADSL

ارتباط این نوع تلفن‌ها همانند آنالوگ است؛ اما در این حالت می‌توانید خط تلفن خود را به دو بخش خط تلفن و خط اینترنت تقسیم کنید. مزیت اصلی این است که به شما امکان استفاده از اینترنت در هنگام استفاده را می‌دهد. فقط اینکه مانند آنالوگ امکان اتصال یک خط تلفن وجود دارد. پورت‌های آن پشت هر دستگاهی قابل مشاهده است.

ISDN

ISDN یک ارتباط دیجیتالی بوده که امکان استفاده از اینترنت و تلفن را به صورت همزمان می‌دهد. شماره تلفن‌هایی که شما می‌توانید از طریق چنین دستگاهی اتصال برقرار کنید، به قرارداد شما با مخابرات بستگی دارد. فقط نکته مهم اینکه قیمت دستگاه‌های پشتیبانی نسبت به بقیه کمی گران‌تر است.

 


 

VoIPVoIP

که خلاصه شده عبارت Vioce over IP است، به نوعی تلفن اینترنتی است. در حقیقت شما می‌توانید از طریق اینترنت ارتباط برقرار کنید. کیفیت تماس سریع و بالا مهم‌ترین مزیت این نوع تلفن است. هرچند هنوز این نوع تلفن در ایران خیلی کاربرد ندارد. هرچند بهتر است که حداقل تعریفی از آن بدانید.
 

چه افراد یا شرکت‌هایی به تلفن ثابت نیاز دارند؟


همه. اصلاً در خرید تلفن ثابت نمی‌توان محدودیت به وجود آورد. تمامی شرکت‌ها و منزل‌ها به تلفن ثابت نیاز دارند. در بالا هم نوشتیم که هرکدام تکنولوژی خاصی دارند. به هر حال این نیاز شما است که تعیین کننده خرید کردن یا نکردن تلفن رومیزی ثابت سیم‌دار خواهد بود.

نکته آخر اینکه آیا تلفن سیم‌دار بخریم یا نه باز هم مساله ای است که به نیاز شما بستگی دارد. باید بررسی کنید که با توجه به محل کارتان یا زندگی خود، بهتر از کدام مدل یا برندها استفاده کنید.
 
منابع:

libyanet
techwalla
whatis.techtarget
itstillworks

پیام ها و نظرات