سلام دوست من وقت بخیر

راهنمای خرید تبلت

راهنمای خرید تبلت

>


اگر در خرید خیلی از وسایل حساس نیستید، در خرید وسایل الکترونیکی مانند تبلت بیشتر از هر چیزی باید حساسیت و دقت به خرج دهید. علت آن را خودتان بیشتر از هر کسی می‌دانید. شاید یکی از دلایل را بتوان این دانست که آن‌ها وسایل مصرفی و پرکاربردی هستند و شما باید نمونه‌ای را خریداری کنید که حداقل تا چند سال بتواند نیازهای شما را برطرف کند؛ حالا چه کیفیت بالا در بدنه و چه داشتن ویژگی‌های سخت افزاری مناسب.

تبلت از جمله وسایلی است که قبل از ورود گوشی‌های هوشمند نرخ فروش بالایی داشت و تا الآن هم توانسته این میزان را به خوبی حفظ کند؛ اما یک سؤال از ابتدا تا الآن همیشه بین خریداران مطرح بوده و اینکه چه نکاتی را باید رعایت کرد. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی و راهنمای خرید تبلت بپردازیم. اینکه ویژگی‌های یک تبلت در هنگام خرید چیست و چه عواملی را باید در نظر بگیرید.
 

نکات راهنمای خرید تبلت

 

اندازه تبلت


اندازه صفحه تبلت ها طیفی بین 6 تا 18 اینچ دارند. البته بیشتر تبلت هایی که امروزه استفاده می‌شوند، دارای طیف اندازه بین 7 تا 10 اینچ هستند. اگر به دنبال مدلی هستید که هم سبک بوده و هم اندازه کوچک‌تری داشته باشد و همچنین بتوانید راحت آن را حمل کنید، 7 اینچ توصیه می‌شود. البته تبلت های بزرگ‌تر یعنی 10 اینچی هم مناسب برای حمل هستند؛ اما به هر حال این نیاز و محدودیت شما در حمل‌ونقل است که تعیین کننده اندازه صفحه خواهد بود. تبلت هایی با اندازه بزرگ‌تر دارای امکانات بهتری و پیشرفته‌تری هستند؛ البته این برای همه مدل‌ها صادق نیست. تبلت هایی با اندازه 11 تا 13 اینچ خیلی مناسب برای افرادی که قصد حمل دارند، نیست.


 
راهنمای خرید تبلت

تبلت های 7 اینچ و کمتر
 

این نوع کوچک‌ترین تبلت های موجود و البته باید گفت که ارزان‌ترین در بازار هستند. این نوع تبلت برای آن‌هایی مناسب است که قصد حمل و جابه‌جایی آن را به نقاط مختلف دارند. اندازه آن‌ها چیزی شبیه به کتابچه‌های الکترونیکی است. به عبارتی مناسب افرادی است که قصد مطالعه کتاب‌های الکترونیکی و بررسی و انجام کارهای ساده را دارند.

تبلت 8 اینچ

این تبلت هم مناسب افرادی است که قصد حمل آن را با خود دارند؛ اما باید گفت که کمی سنگین‌تر است. شرکت‌های مطرح رقابت‌های بسیار زیادی در تولید این دستگاه دارند. در حال حاضر نمونه‌های حرفه‌ای از تبلت 8 اینچ در بازار وجود دارند.

تبلت 9 و 10 اینچ

این تبلت ها بزرگ بوده و حتماً باید از دو دست‌های خود برای نگهداری استفاده کنید. این تبلت مناسب استفاده برای طراحان و مهندسانی بوده که برای انجام فعالیت‌های خود نیاز به صفحه بزرگ دارند.

تبلت های بزرگ‌تر از 10 اینچ

این تبلت ها خیلی بزرگ بوده و وزن زیادی هم دارند. اصولاً این تبلت ها با یک صفحه کلید مجزا عرضه می‌شوند. بیشتر این نوع در جلسه‌های شرکت‌ها برای نمایش و بررسی قابلیت‌های یک سازمان و برنامه ریزی استفاده می‌شود.
 

بودجه خرید تبلت


قیمت خرید تبلت بر اساس عوامل مختلفی از جمله برند، ویژگی‌های سخت افزاری و اندازه تعیین می‌شود. نمی‌توان به صورت دقیق گفت که اگر تبلتی 2 میلیون تومان است، کیفیت بسیار بدی دارد. ویژگی‌های تبلت با قیمت ارزان مناسب کارکردهای مختلفی است. با اینکه حرفه‌ای نیست؛ اما به دلیل برطرف کردن نیازهای عمومی کاربران، بیشتر نیازها را برطرف خواهد کرد. به هر حال بودجه عاملی است که تعیین کننده نیاز شما برای خرید خواهد بود.
 

کدام سیستم عامل تبلت

 
تبلت ها دارای چندین سیستم عامل هستند. هر کدام از سیستم عامل‌ها مزایای مخصوص به خود را دارند.

 
راهنمای خرید پلاک
 

iOS 9

در حال حاضر آخرین نسخه سیستم عامل اپل iOS 9 است. این سیستم عامل از همه امکانات آیپد پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این چندین ویژگی اضافه شده هم دارد که تجربه کاربری را بهتر کرده است. البته این مدل فقط برای دستگاه‌های اپل است و از نظر سخت افزاری نسبت به اندروید و ویندوز محدودیت‌هایی دارد؛ به ویژه برای کاربران ایرانی که بسیاری از برنامه‌های دانلودی مسدود شده است.

اندروید

تبلت های اندرویدی یکی از پرکاربردترین و باامکانات ترین از نظر نرم افزاری و سخت افزاری هستند. سفارش سازی و به روزرسانی دو مزیت اصلی این سیستم عامل هستند. برندهای مختلف سعی می‌کنند تا با سفارش سازی اندروید، برنامه‌هایی مخصوص به خود را قرار دهند. در واقع آن‌هایی که از اندروید استفاده می‌کنند، کمترین مشکلی با سازگاری و استفاده از اپلیکیشن ها خواهند داشت.

ویندوز 10

جدیدترین نسخه ویندوزی بوده که بر پایه ویندوز 8 و 8.1 است. ویندوز 10 یا در حالت کلی این سیستم عامل دارای مزیت‌های اختصاصی مربوط به خود است. در نسخه جدید سعی شده تا از دکمه‌های بزرگ‌تر و حرکت راحت‌تر و سریع لمسی پشتیبانی شود. البته باید گفت که ویندوز هنوز به صفحه کلید و موس وابسته است و از این رو ممکن است که در استفاده لمسی، کاربران دچار مشکل شوند. استفاده از تبلت با سیستم عامل ویندوز محدود بوده و مناسب افرادی است که به دنبال تجربه‌ای همانند کامپیوتر بوده یا برنامه خاص آن‌ها در این نوع سیستم عامل بهتر اجرا می‌شود.
 

عمر باتری تبلت


اینکه شما به چه نوع باتری و با چه کیفیتی نیاز دارید، بر اساس کارکرد و میزان استفاده شما از تبلت متفاوت خواهد بود. گاهی باتری یک تبلت ساده از یک نیمه حرفه‌ای خیلی قوی‌تر است. البته باید گفت که باتری تبلت ها می‌تواند به طور متوسط تا حداقل 10 ساعت برای استفاده و مدیریت فیلم مورد استفاده قرار بگیرد. ماندگاری تبلت بیشتر برای آن‌هایی اهمیت دارد که قصد استفاده طولانی مدت از دستگاه را دارند. اگر کار شما فقط بررسی چند دقیقه‌ای سایت‌ها، خواندن کتاب و نهایت یک ساعت بازی است، واقعاً نیازی به خرید تبلت با ماندگاری بالای باتری ندارید. مزیت شارژ بیشتر تبلت ها این است که نیاز به یک بار شارژ در طول یک هفته دارند.

 
راهنمای خرید تبلت
 

بیشترین و بهترین طول عمر باتری تبلت 15 ساعت است. این زمان معادل دیدن چندین ویدئو کامل بدون وقفه است. از نظر مسافتی هم می‌توان گفت که معادل زمان پرواز لندن به سنگاپور است. بدترین زمان برای تبلت های غیراورجینال و باکیفیت نامناسب دو ساعت است که توصیه می‌شود به هیچ وجه آن‌ها را خریداری نکنید.

یک نکته را فقط بیان کنیم. اینکه شعار شرکت‌های سازنده را فراموش کنید. بعضی از شرکت‌ها، آن‌هایی که خیلی معروف نیستند، با نوشتن وعده‌هایی سعی می‌کنند تا محصولات خود را به فروش برسانند. اینکه ماندگاری باتری با میزان زمان مورد نیاز برای فعالیت‌های شما سازگار است، باید اول از همه نیاز خود را مشخص کنید. سپس بر اساس آن بهترین نوع تبلت را خریداری کنید.
 

کاربرد تبلت

هدف اصلی سازندگان تبلت این است که برای هر کاربردی مدل‌های مختلفی را عرضه کنند. هرچه تکنولوژی پیشرفته‌تر می‌شود، تبلت های متنوع برای هدف‌های متفاوتی معرفی شده‌اند.

1- برای کاربری خانگی مانند استفاده از پیامرسان یا جست‌وجو در اینترنت و دیدن فیلم اصلاً نیازی به خرید تبلت های حرفه‌ای نیست. نمونه‌های ساده با قیمت پایین‌تر به راحتی می‌توانند نیازهای شما را برطرف کنند.

2- برای کاربری‌های کاری، تبلت باید حداقل چندین ویژگی را داشته باشید؛ حداقل با اندازه تصویر 9 اینچ، پردازنده نسبتاً قوی برای پشتیبانی از انجام دادن چند فعالیت با همدیگر و داشتن امکانات اضافی از جمله امکان اتصال صفحه کلید. باید گفت که تبلت هایی برای فعالیت‌های کاری باید بتوانند مولتی تسکینگ باشند؛ یعنی شما در این تبلت ها چندین برنامه را به طور همزمان اجرا می‌کنید و از این رو نباید مشکلی در اجرا داشته باشند.

3- برای گیمینگ تبلت های آیپد یا با سیستم عامل iOS نسبت به بقیه مناسب استفاده برای گیمینگ هستند. تبلت گیمینگ باید مشخصات سخت افزاری قوی داشته باشد تا بتوان با آن بازی‌های سنگین را به راحتی و بدون مشکلی اجرا کرد. اندازه صفحه به نوع بازی شما بستگی دارد. اگر اندازه بزرگ‌تر باشد، مسلماً وزن آن سنگین‌تر است؛ اما احتمال اینکه سخت افزار قوی‌تری هم داشته باشد هم بیشتر خواهد بود. برای انجام بازی‌های معمولی بهتر است که حداقل 8 اینچ تبلت باشد.

4- برای بچه‌ها لازم نیست که از تبلت های گران قیمت و با مشخصات بسیاری حرفه‌ای استفاده کنید. هدف بچه‌ها بیشتر انجام بازی است؛ اما باید نوع بازی آن‌ها را هم در نظر بگیرید. بعد احتمال خراب کردن تبلت به هر دلیلی توسط بچه‌ها زیاد است. در حالت کلی خرید تبلت های 7 اینچی با مشخصات قابل قبول برای اجرای بازی‌های متوسط بیشتر از همه توصیه می‌شود. باید گفت که بچه‌ها بیشتر از هر چیزی عاشق تکنولوژی بوده و بعد از مدتی یک تبلت به اصطلاح دلشان را می زند. در راهنمای خرید تبلت برای بچه‌ها باید سن، جنسیت، نیاز آن‌ها و شرایط محیط را در نظر بگیرید و بعد اقدام به خرید کنید. البته یک راهکار برای کنترل کردن فعالیت بچه‌ها این است که برای هرکدام یک پروفایل اختصاصی تعریف کنید. این قابلیت در بعضی لپ‌تاپ‌ها به صورت حرفه‌ای وجود دارد. به این صورت شما بهتر می‌توانید روی فعالیت کودکان خود و برنامه‌های نصب شده نظارت داشته باشید.

 
راهنمای خرید تبلت

 

محتوا و اپلیکیشن های تبلت

 
هر سه سیستم عامل موجود در تبلت ها علاوه بر اینکه اپلیکیشن های اولیه و مخصوص به خود را دارند، دارای فروشگاهی بوده که شما می‌توانید تعدادی دیگری از برنامه‌های مورد نیاز خود را خریداری کنید. برای سیستم عامل iOS شما فقط می‌توانید از اپ استور برای دانلود اپلیکیشن های خاص استفاده کنید. در سیستم عامل اندروید، از گوگل پلی می‌توانید برنامه و اپلیکیشن های مورد نیاز را دانلود کنید. البته همه اپلیکیشن ها پولی نیستند. مسئله‌ای که باید در هنگام خرید توجه کنید، این است که استفاده از اپل برای کاربران سخت‌تر شده است. از این رو بیشتر کاربران به سمت خرید تبلت هایی با سیستم عامل اندروید می‌روند. در سیستم عامل‌ها تنظیماتی وجود دارد که شما با استفاده از آن‌ها می‌توانید نسخه اصلی یا برنامه‌ها را به روزرسانی کنید.
 

ویژگی‌های سخت افزاری تبلت

 
موارد بعدی که باید راهنمای خرید تبلت در نظر بگیرید، ویژگی‌های سخت افزاری است.

1- پردازنده اولین موردی است که باید به آن توجه کرد. اپل بیشتر از پردازنده‌های سری A مانند A7، A8 و مشابه آن استفاده می‌کند. هر عدد بیشتر می‌شود، به معنای جدیدتر بودن پردازنده است. همچنین قرار دادن بعضی پسوندها مانند X در کنار اعداد یعنی A8X نشان از قوی‌تر بودن قدرت پردازنده است. تنوع پردازنده‌های اندرویدی بیشتر است. هر کارخانه‌ای ممکن است که از یک برندی استفاده کند. پردازنده‌های Exynos و اسنپدراگون کوالکوم دو نوع رایج هستند. مسلماً هرچه اعداد و پسوندهای آن بیشتر شود، قدرت بیشتری خواهند داشت. این نیاز شما است که تعیین کننده نوع قدرت پردازنده خواهد بود.

2- رم تبلت هم بر اساس نوع کارایی شما تعیین می‌شود. بیشتر تبلت ها دارای رم بین 1 تا 4 گیگابایت هستند. اگر فعالیت شما معمولی است، نیاز به رم 1 گیگابایتی دارید و اگر نیازتان حرفه‌ای است باید رم با ظرفیت بیشتری را در نظر بگیرید.

3- حافظه تبلت هم اهمیت زیادی دارد. حافظه تبلت ها از 8 گیگابایت شروع شده و تا 128 گیگابایت می‌رود. حافظه با ظرفیت 256 گیگابایت هم وجود دارد؛ اما خیلی کم است. اگر قصد نصب برنامه‌های زیاد و سنگینی دارید، به جز در نظر گرفتن قدرت دیگر قطعات، باید به ظرفیت حافظه خود دقت کنید. نکته دیگر اینکه بعضی تبلت ها دارای اسلات میکرو اس دی هستند که البته حداکثر ظرفیتی هم برای آن‌ها در نظر گرفته شده است.

دیگر ویژگی‌های تبلت از جمله پورت ها، داشتن وای فای، بلوتوث، تکنولوژی صفحه نمایش، جنس بدنه و شکل دیگر مواردی هستند که باید در نظر بگیرید؛ اما باید گفت که ساختار ویژگی آن‌ها بر اساس نیاز هر کسی مشخص می‌شود. همین سه ویژگی بالا مهم‌ترین‌هایی بودند که هر کسی باید در هنگام خرید تبلت بیشتر از بقیه توجه کند.
 

مطالب مرتبط:

بهترین موس‌ های سال 1399
راهنمای خرید هارد اکسترنال
نکات و راهنمای خرید کارت گرافیک
نقد و بررسی گوشی موبایل Redmi 9
نکات و راهنمای خرید ویدئو پروژکتور
نکات خرید پاور بانک
مناسب‌ترین لپ تاپ های لنوو سال 99
 چرا لپ‌تاپ‌هایی با حافظه SSD را خریداری کنیم؟

پیام ها و نظرات