سلام دوست من وقت بخیر

صندوق فروشگاهی ساده یا دستگاه پوز؛ کدام یک مناسب‌تر است؟

صندوق فروشگاهی ساده یا دستگاه پوز؛ کدام یک مناسب‌تر است؟

>

هر دو به نوعی یکسان هستند؛ اما در عمل و کارایی با هم تفاوت زیادی دارند. این تفاوت را بیشتر از همه صندوق‌دار و مدیر فروشگاه یا هر فرد دیگری که به صورت مستقیم با انواع صندوق‌ها سروکار دارد، متوجه خواهد شد؛ اما به هر حال انتخاب هر چیزی برای افراد یک چالش است. اینکه کدام یک انتخاب شود. در این مقاله ما قصد داریم تا در خصوص مزیت‌ها، تفاوت و کاربردهای هر کدام برای شما توضیح دهیم. بعد از این ها می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام یک را خریداری کنید.
 

نیاز کسب‌وکار شما چیست؟


اول از همه باید نیاز کسب‌وکار خود را تعیین کنید. سؤال این است که چنین نیازی را باید چگونه تعیین کنیم. چند سؤال اساسی وجود دارد که با پاسخ به آن‌ها شما می‌توانید حداقل خط اصلی هدف و نیازهای خود را متوجه شوید.

- آیا باید تعداد کالاهای زیادی را در طول روز مدیریت کنید؟

- آیا نیاز به کنترل رفتار صندوق‌دار و موجودی انبار دارید؟

- آیا باید همه گزارش‌های فروش به منظور تهیه استراتژی بهتر و به دست آوردن بازخورد ثبت شود؟

- آیا نیاز به ثبت اطلاعات مشتریان دارید؟

- آیا باید گردش مالی ثبت شود؟

- آیا روند تعداد محصولاتتان در سال متغیر است؟

- آیا برای محصولات خود کوپن و کد تخفیف‌دارید که باید ثبت شود؟

- آیا قرعه کشی دارید؟

- چه نوع پرداختی قبول می‌کنید؟

- چند نفر صندوق‌دار کار می‌کنند و ارتباط دهی آن‌ها چگونه است؟

در حقیقت با پاسخ به این سؤال‌ها می‌توانید علاوه بر نوع، مدل صندوق یا پوز خود را بهتر انتخاب کنید. مدلی که بهتر بتواند به سؤالات و نیازهای شما پاسخ دهد.

در انتخاب نوع صندوق، به اولین موردی که باید توجه داشته باشید، نوع وجه دریافتی است. در حقیقت قرار است که بیشتر وجه‌ها به چه صورت دریافت شود. برای سوپرمارکتی ها که بیشتر دریافت وجه به صورت نقدی است، داشتن صندوق فروشگاهی بهتر است؛ اما برای فروشگاه‌های زنجیره‌ای که آمار کالا اهمیت بیشتری دارد، داشتن پوز توصیه می‌شود. همچنین اینکه پوزها از انواع امکان پرداخت بهتر از صندوق فروشگاهی پشتیبانی می‌کنند. به عبارتی برای خرده‌فروش‌ها، داشتن صندوق و برای خرده‌ فروش‌های بزرگ‌تر مانند فست فود، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و غیره داشتن پوز بهتر است.
 

مزایای دستگاه پوز چیست؟


- ارائه گزارش کامل با جزئیات

- ارائه گزارشی از موجودی محصولات

- کنترل بهتر و سریع‌تر محصولات و موجودی آن‌ها

- امکان اتصال به سیستم CRM برای مدیریت مشتریان وفادار

- استفاده به عنوان یک ابزار کمکی بازاریابی

- دقت بالا در کار

- پشتیبانی از سیستم‌های تخفیف‌دار

- امکان گسترش و بهینه سازی آن

- پشتیبانی از چند روش پرداخت
 

مزایای صندوق فروشگاهی


- هزینه کم خرید و نگهداری

- استفاده آسان

- تعداد اجزای کم

- تعمیر آسان و کم هزینه

- ارائه گزارش اولیه به صورت کامل

- طول عمر بالا

چند نکته مهم

اگر در مرحله شروع کارتان قرار دارید، شاید خرید دستگاه پوز خیلی برای شما به صرفه نباشد؛ اما باید گفت که باید نوع کار خود را هم در نظر بگیرید. به هرحال در صورت راه‌اندازی فروشگاه زنجیره‌ای، از همان اول باید به فکر استفاده از یک دستگاه پوز باشید.

بودجه خود را در نظر بگیرید. صندوق فروشگاهی یا دستگاه پوز دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام قیمت متفاوتی دارند. اگر بودجه‌تان محدود است، به دنبال نمونه‌ای باشید که خیلی امکانات ویژه و خاصی نداشته باشید؛ مگر اینکه واقعاً به آن نیاز داشته باشید. در این صورت باید بودجه را به هر صورتی هست، تهیه کنید.

هیچگاه به دنبال دستگاه دست دوم نباشید؛ به ویژه دستگاه‌هایی که چند سال کار کرده‌اند. البته که هر سال باید دستگاه‌های پوز و صندوق سرویس شوند؛ اما خرید دست دوم و آن هم سرویس نشده می‌تواند احتمال خطا را در حساب افزایش دهد.


مطالب مرتبط:

دستگاه پوز چیست؟ چه مزیت‌هایی دارد؟
مزیت ها خرید صندوق فروشگاهی برای کسب وکارها چیست؟
با انواع بارکدخوان بیشتر آشنا شوید؟

 

پیام ها و نظرات