سلام دوست من وقت بخیر

نکات مهم در خرید تابلو فرش

نکات مهم در خرید تابلو فرش


چند سال پیش که قصد خرید تابلو فرش را برای خانه داشتیم، فکر نمی‌کردیم که با انبوهی از طرح‌های مختلف مواجه شویم. البته می‌دانستیم که مدل‌ها زیاد است؛ اما تنوع بیش از حد چه در طرح و چه در دیگر مشخصات مانند اندازه، همان زمان ما خریدار را سردرگم کرد. تا حدی که مجبور شدیم تا چند تابلو را به خانه آورده و آن‌ها روی دیوارها تست کنیم. هرچند این پیشنهاد اول از همه از طرف خود فروشنده بیان شد.

در خصوص نکات خرید تابلو فرش در اینترنت شما می‌توانید مطالب زیادی را پیدا کنید؛ اما باید گفت که نکات گفته شده توسط فروشنده با آن چیزی که خریدار تجربه می‌کند، تفاوت‌هایی دارد. این همان چیزی است که ما در این مقاله قصد داریم تا برای شما بیان کنیم. نکاتی که خریداران بهتر از اول از همه آن‌ها را بررسی و سپس اقدام به خرید کنند.
 

نکات خرید تابلو فرش

 
 

در نظر گرفتن وزن فرش


اول از همه وزن فرش را در نظر بگیرید. فرش خودشان وزن نسبتاً سنگینی دارند. درست است که تابلو فرش‌ها در حقیقت همان قالیچه‌های کوچک هستند؛ اما نسبت به یک عکس عادی، وزنشان خیلی بالاتر است. از طرفی قابی هم که دور آن‌ها قرار داده می‌شود، وزنش را سنگین‌تر می‌کند. پس باید اول از همه این را در نظر بگیرید که آیا امکان قرار دادن یک تابلو سنگین در منزل خود دارید یا خیر؟ آیا خطرناک نیست؟ به ویژه آن‌هایی که در خانه بچه یا نوزاد دارند. البته می‌توان با بست و میخ‌هایی خیلی محکم آن را به دیوار وصل کرد؛ اما به هر حال این مسئله این نیست که بتوان به سادگی از آن گذشت. بهتر است که وزن تابلو خیلی سنگین نباشد. سنگین بودن باعث مشکل در حمل و احتمال بروز اتفاقات را بیشتر خواهد کرد.
 

در نظر گرفتن طرح فرش


همین الآن در اینترنت می‌توانید انواع طرح‌های مختلف فرش‌ها را مشاهده کنید؛ اما سؤال این است که کدام طرح را انتخاب کنید. می‌خواهیم که خیلی عادی به این قضیه نگاه کنیم.

اول از همه بررسی کنید که برای کدام بخش قصد قرار دادن تابلو فرش را دارید؟ اگر اتاق پذیرایی است، داشتن طرح‌هایی با داشتن ظرف یا میز تناسب بیشتری دارد. اگر محیط کوچک و نسبتاً تاریک است، انتخاب طرح‌هایی با رنگ‌های روشن بهتر است و حتی برای محیط‌های خیلی روشن، طرح‌های تاریک گزینه خوبی خواهد بود. اگر برای اتاق کودکانتان می‌خواهید، انتخاب طرح‌های فانتزی و کودکانه توصیه می‌شود. اگر برای محیط‌های رسمی می‌خواهید، انتخاب طرح‌های خیلی سنگین و با مضمون‌های خاص، خیلی هم خوب خواهد بود. به هر حال این شما هستید که باید در آخر تصمیم بگیرید تا کدام طرح را برای خرید انتخاب کنید.
 

کیفیت طرح تابلو فرش


صحبت در خصوص کیفیت طرح تابلو فرش شاید خیلی مناسب نباشد. برای اینکه بیشتر مردم تفاوت یک فرش خوب با بد را نمی‌دانند؛ اما یک چیزی را می‌توان به راحتی متوجه شد و آن بودن تناسب به رنگ ها طرح است. از دور یک بار به طرح فرش نگاه کنید؛ اگر تقریباً همه چیز به درستی در جای خود بودند و قرینه برای موارد خاصی وجود داشت، انتخاب آن توصیه می‌شود. سعی کنید که هیچ نقطه‌ای را از دست ندهید. پشت تابلو را هم نگاه کنید. گره‌ها خیلی مهم هستند. شاید شما متوجه کیفیت گره‌ها نشوید؛ اما از ظاهر حداقل می‌توان کیفیت خوب یا بد آن را تشخیص داد. فرشی که دارای گره‌های هم اندازه و یکسان باشد، گزینه خوبی برای خرید کردن خواهد بود. برای اینکه نشان می‌دهد حداقل در تهیه آن از دقت بالایی استفاده شده است.
 

بودجه‌تان چقدر است؟


برای پاسخ به این سؤال، اول از همه باید این پرسش را در نظر بگیرید: فرش ماشینی باشد یا دستباف؟ خیلی تفاوتی ندارد. مسلماً فرش‌های دستباف قیمت بسیار بالایی هم دارند؛ اما لازم نیست که همیشه از نوع دستبافی استفاده کنید. در تابلو فرش چنین ویژگی خیلی مهم نیست.
 

آیا فضای لازم دارید؟


ویژگی آخر در نظر گرفتن فضای لازم است. اینکه فضای شما به عبارتی دیوارتان چه اندازه‌ای دارد؟ اصولاً تابلو فرش را در وسط دیوار قرار داده و دور آن را خالی می‌گذارند. ارتفاع دیوار را هم باید در نظر بگیرید. اگر ارتفاع و طول دیوار کم است، خرید تابلوی بزرگ با اینکه خیلی در چشم است؛ اما ظاهر بدی را ایجاد می‌کند. در چنین موقعیت‌هایی انتخاب تابلو کوچک توصیه می‌شود. هرچه دیوار بزرگ‌تر و همچنین متراژ خانه بزرگ‌تر باشد، خرید تابلو بزرگ بهتر است. به هر حال باید از دور هم حداقل آن قابل دیدن هم باشد.

خرید تابلو فرش می‌تواند خیلی آسان‌تر از چیزی باشد که به آن فکر می‌کنید، فقط کافی است تا همین چند نکته ساده را در نظر بگیرید.
 
مطالب مرتبط:

چگونه اتاق نشیمن خانه خود را به روز کنیم؟
چگونه تابلو نقاشی مناسب برای خانه خریداری کنیم؟

 

پیام ها و نظرات