سلام دوست من وقت بخیر

هر آنچه باید در خصوص پردازنده Core i5 بدانید

هر آنچه باید در خصوص پردازنده Core i5 بدانید

>

خانواده پردازنده Core i5 عمر طولانی ندارد. البته همه پردازنده‌های Core i هنوز بسیار جوان هستند. این دسته پردازنده در سپتامبر 2009 با هدف استفاده برای کاربران معمولی و فعالیت‌های خانگی و اداری مورد تولید شد. هرچند که در بعضی از مدل‌های لپ تاپ، چنین سی پی یوهایی با کارایی نیمه‌حرفه‌ای مانند گرافیک هم می‌توان مشاهده کرد.

از نظر قدرت پردازنده Core i5 بین Core i3 و Core i7 قرار دارد. در حقیقت پردازنده Core i5 از همان مدل‌هایی است که می‌توان گفت با یک تیر دو نشان می‌توان با آن زد: یکی برای استفاده در کامپیوتر و لپ تاپ و دیگر مدل‌هایی خاص که درگوشی‌های هوشمند استفاده می‌شود. حتی در بعضی موارد، قدرت و سرعت پردازنده Core i5 از مدل i7 بیشتر است. البته این به شرطی است که قدرت دیگر قطعات به کار رفته بالا باشد.
 

جایی که Core i5 در خط تولید اینتل قرار می‌گیرد


اینتل طیف وسیعی از پردازنده‌ها را عرضه می‌کند. در واقع اینتل از شرکت‌هایی که هم برای مصرف کننده و هم برای تولیدکننده انواع قطعات مختلفی را تولید و عرضه کرده است. بیشتر لپ تاپ و وسایل الکترونیکی از محصولات اینتل به ویژه پردازنده در ساختار خود استفاده می‌کنند.

اینتل به دلیل عرضه نمونه محصولات باکیفیت و با تنوع بالا، انتخاب اول بسیاری از کاربران خانگی و همچنین کارخانه‌ها و صنعت‌ها است. مهم‌ترین قطعه تولیدی آن‌ها، پردازنده است که از Celeron و Pentium گرفته تا Core i7 هم شامل می‌شود. البته Core i9 هم ساخته و عرضه شده است؛ اما در حال حاضر استفاده خیلی محدود و خاصی دارد.

مهم‌ترین تفاوت بین نسل نهم پردازنده‌ها، در داشتن سرعت بالا و طراحی حرارتی مؤثرتر است. پردازنده‌های Core i5-9600K و Core i5-9400K دارای قابلیت اورکلاک هستند که یکی از مهم‌ترین کاربردهای این قطعه است. البته کم‌کم مدل‌های دیگری هم اضافه می‌شوند. نکته مهم این است که هرچه ساختار سی پی یوهای Core i5 بهینه‌تر شود، کار بهتر خواهد شد.
 

مشخصات پردازنده Core i5


در جدول زیر مشخصات اولیه بیشتر سی پی یوهای Core i5 نوشته شده است. همانطور که در بالا هم نوشتیم، قدرت این نوع پردازنده خیلی بهتر از Core i3 است؛ اما فاصله بسیار کمی با Core i7 دارد. این برخلاف تصور بسیاری از کاربران است که فکر می‌کنند که چنین پردازنده‌های با Core i7 اختلاف زیادی دارند. در صورتی که چنین تصوری تا حدی اشتباه است. برای اینکه اگر شما فقط پردازنده تغییر دهید و بهینه کنید؛ اما دیگر قطعات ثابت باشند، تغییری در افزایش قدرت دستگاه مشاهده نخواهید کرد.
 

عملکرد پردازنده اینتل Core i5


تفاوت که زیاد است؛ اما نکته مهم این است که کیفیت و عملکرد Core i5 مورد بررسی قرار بگیرد. CPU Mark PassMark عملکرد پردازنده‌های تک رشته‌ای و چند رشته‌ای را مورد بررسی قرار می‌دهد. مسئله اینجاست که پردازنده‌های Core i5 باید متناسب با هدف کاربرد خریداری کرد. در واقع برای اجرای بازی‌های قوی باید به دنبال چندهسته‌ای بود. البته می‌توان از آخرین نسخه تک‌هسته‌ای خریداری را کرد.

بیشتر پردازنده‌های جدید و به روز Core i5 از استراتژی داشتن پردازنده‌های هسته‌ای چند رشته‌ای پشتیبانی می‌کنند. پردازنده‌هایی که تا 2012 تولید و عرضه می‌شدند، دارای دو هسته بودند. نمونه‌های جدیدتر هم تعداد هسته‌های بیشتری هم دارند. همچنین اینکه دیگر ساختارهای مربوطه بهینه‌تر شده است. هرچه تعداد بیشتر باشد، پردازنده بهتر می‌تواند اجرای چندین برنامه را پشتیبانی کند.

چند رشته‌ای بودن پردازنده باعث می‌شود تا پردازنده همیشه فعال بماند. وقتی یکی از فرآیندها منتظر دریافت داده و اجرا است، فرآیند دومی می‌تواند بدون ایجاد تداخل روی فرآیند اول روی یک هسته اجرا شود. این ویژگی برای آن‌هایی که کارهای محاسباتی زیاد و سنگین انجام می‌دهند، ویژگی و عملکرد مناسب و عالی به حساب می‌آید.

Turbo Boost

Turbo Boost ویژگی از اینتل در پردازنده Core i5 برای افزایش کارایی و عملکرد دستگاه است. در موقع هایی که تقاضا برای اجرا بسیار زیاد است، توربو بوست سرعت تراشه پردازنده‌ها افزایش خواهد داد و همیشه دما را برای ایمنی کنترل می‌کند. همچنین وقتی کار تمام می‌شود و پردازنده بیکار است، سرعت را کاهش و دما را کاهش می‌دهد تا باعث کاهش مصرف انرژی شود.

مجازی سازی قابلیتی است که باعث می‌شود تا پردازنده Core i5 چندین سیستم‌عامل را پیاده‌سازی کند. در واقع با مجازی سازی، یک رایانه نقش چندین کامپیوتر را بازی کند. این ویژگی که در بعضی از مدل‌های Core i5 مناسب استفاده برای دستگاه‌های با کاربری محاسبات سنگین را دارد. شرکت‌های آماری، بایگانی، سازمان‌های هوایی از مشتریان و طرفداران این مدل Core i5 هستند.

هسته‌های Core i5، از فناوری با نام  Direct Media Interface برای ارتباط با حافظه و دیگر بخش‌های کامپیوتر استفاده می‌کنند. DMI داده‌ها را از طریق چهار خط داده منتقل می‌کند. هر کدام از خط‌ها دارای سرعت 2.5 گیگابایت در ثانیه یا در مجموع 10 گیگابایت در ثانیه هستند. البته سرعت Core i7 برابر با 25.6 گیگابایت در ثانیه است. به هر حال این اختلاف باید باشد تا بتوان گفت که بین i5 و i7 اختلافی وجود دارد.
 

بهره‌وری و استفاده در خلاقیت


اگر قصد اجرای برنامه‌های فشرده‌تری را برای اجرا به صورت همزمان را دارید، پردازنده شما باید حداقل Core i5 باشد. اینکه دستگاه شما کامپیوتر یا لپ تاپ است، تفاوتی وجود ندارد. البته یکی از نکات خرید پردازنده، در نظر گرفتن تعداد برنامه‌های قابل اجرا است. اگر شما از دستگاه برای اجرای یک برنامه یا چندین برنامه سبک می‌کنید، استفاده از مدل Core i3 مناسب خواهد بود. اگر برنامه‌هایتان سنگین است، مسلماً در این وضعیت باید Cpu i7 را انتخاب کنید. به طور خلاصه هرچه قدرت پردازنده بیشتر باشد، دست شما در اجرای برنامه‌های اختصاصی‌تر بیشتر خواهد بود. وقتی فکرتان باز باشد، خلاقیتتان هم بیشتر خواهد شد.
 

اجرای بازی


میزان پشتیبانی پردازنده Core i5 به نوع بازی بستگی دارد. برای اجرای بازی‌های سنگین نمی‌توان روی این نوع پردازنده حساب کرد؛ بیشتر بازی‌های جدید فوتبالی یا جنگی که نیاز به پردازنده قوی‌تری دارند. البته باید به این نکته تأکید کرد که اجرای بازی بیشتر به GPU بستگی دارد. بهترین سی پی یو و رم در کنار ضعیف‌ترین پردازنده گرافیکی کارایی در خصوص گیمینگ نخواهد داشت.

در لپ تاپ

در خصوص لپ تاپ، خریدار فقط بررسی می‌کنند که آیا با این مدل پردازنده می‌توان برنامه‌های دلخواه را اجرا کرد یا خیر. در واقع خیلی نگران این مسئله نیستند. نگران اصلی آن‌ها در خصوص باتری و دیگر قطعات است. خیلی از کاربران هنوز نمی‌دانند که ارتباط مستقیمی بین پردازنده و باتری وجود دارد. پردازنده Core i5 مصرف باتری متوسطی دارد. بیشتر چنین لپ‌تاپ‌هایی عمر حدود یک روز را در صورت استفاده مداوم دارند.
 

مقدار رم، پردازنده گرافیکی و حافظه


مقدار حافظه ذخیره‌سازی، مقدار دلبخواه است؛ اما توصیه می‌کنیم برای افزایش سرعت عملکرد دستگاه، حتماً از حافظه SSD استفاده کنید. خود حافظه اس اس دی سرعت بالایی دارد؛ حالا اگر این پردازنده هم اضافه شود، همه چیز عالی پیش خواهد رفت. رم ظرفیت دیگری است. برای اینکه تجربه واقعی در استفاده از پردازنده Core i5 داشته باشید، رم بین 16 و 32 گیگابایت بهترین گزینه انتخابی خواهد بود. رم 8 گیگابایت هم خوب است؛ اگر فعالیتتان سنگین نیست. در خصوص پردازنده گرافیکی باید نوع استفاده را مشخص کرد. اگر شما قصد بازی را دارید، در اینجا خیلی کاری از دست شما برنمی‌آید؛ برای اینکه پردازنده گرافیکی نقش اصلی را در اجرا دارد. در هدف‌های دیگر، سهم هر دو متفاوت خواهد بود. برای مثال، در کارهای گرافیکی بالا بودن GPU بیشتر مهم است؛ در صورتی که برای کارهای معمولی، اصلاً نیازی نیست که مقدار ظرفیت گرافیک آن توجه کنید.

بعضی از ویژگی‌های پردازنده Core i5


پردازنده Core i5 دارای سرعت بین 1.9 تا 3.8 گیگاهرتز و حافظه کش 3، 4 و 6 مگابایت است.

برای نصب نیاز به سوکت LGA  یا LGA 1155  استفاده می‌شود.

اغلب پردازنده‌های Core i5 دارای 4 هسته هستند. البته تعدادی از مدل جدید 6 هسته‌ای هم تولید و در بازار عرضه شده‌اند.

رایج‌ترین رم‌هایی که همراه با Core i5 عرضه می‌شوند، DDR3 1333 و DDR3 1600 است.

کندترین سرعت از برق 15 وات، سرعت متوسط از برق 15، 25، 28 یا 37 وات و سرعت زیاد از متوسط برق (قدرت) 35، 37، 45، 47، 65 یا 87 وات استفاده می‌کنند.

این پردازنده در دستگاه‌هایی با هدف استفاده برای فعالیت‌های معمولی و نیمه‌حرفه‌ای استفاده می‌شود. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این مدل، استفاده طولانی مدت از آن است. به عبارتی لازم نیست که نگران پشتیبانی نشدن برنامه‌های جدید در آینده است. اگر همه قطعات در بالاترین ظرفیت خود باشند، این پردازنده سال‌ها می‌تواند برای شما کار کند.

آیا خریداری کنیم یا خیر؟

این سؤال را نیاز و هدف شما پاسخ خواهد داد. در همان اول نه تنها ما بلکه هیچ متخصص دیگری قادر به پاسخگویی کامل نیست. در ابتدا باید نیازتان سنجیده شود. اینکه در آن لحظه خرید لپ تاپ یا کامپیوتری با پردازنده Core i5 توصیه می‌شود یا خیر. برای کاربردهای معمولی که تا آخر هم همان خواهد بود، نیازی اصلاً به پردازنده Core i5 ندارد؛ اما اگر احتمال ارتقای سیستم وجود دارد، پس نباید دودل بود. حداقل اینکه خیالتان از بایت خرید یا ارتقای سیستم در آینده راحت‌تر خواهد بود.

مطالب مرتبط:

CPU چیست و چه اجزایی دارد؟
رم یا سی پی یو؛ کدام یک مهم تر است؟
 

پیام ها و نظرات