سلام دوست من وقت بخیر

چرا لپ‌تاپ‌هایی با حافظه SSD را خریداری کنیم؟

چرا لپ‌تاپ‌هایی با حافظه SSD را خریداری کنیم؟


تا همین چند سال پیش، خریداران امکان انتخاب نوع حافظه برای لپ‌تاپ یا دستگاه خود نداشتند. تنها حافظه انتخاب نوع HDD بود که فقط هر کسی براساس نیاز خود، یک برند با ظرفیت مخصوصی را خریداری می‌کرد. حالا کم‌کم حافظه‌های SSD در حال پیشرفت هستند و تا چند سال دیگر جایگزین HDD خواهند شد. البته باید گفت که تا همین الآن هم اتفاق افتاده است. در بعضی لپ‌تاپ‌ها فقط از نوع اس اس دی استفاده می‌شود و دیگر خبری از حافظه HDD نیست. در حال حاضر بیشتر دستگاه‌ها به صورت ترکیبی از هر دو عرضه می‌شوند که حافظه مورد نیاز برای راه‌اندازی بوت از نوع اس اس اس و برای ذخیره‌سازی از نوع HDD است.

به هر حال هر تغییری همیشه با یک چالش همراه می‌شود. در مورد حافظه، چالش این است که چرا باید حافظه SSD را انتخاب کنیم؟ اصلاً چه تفاوتی بین اس اس دی و معمولی وجود دارد؟
در ابتدا باید این دو حافظه را بشناسیم تا تصمیم‌گیری بهتری داشته باشیم. برای همین کمی در خصوص این دو حافظه توضیح داده و سپس به بررسی مزایا و دلیل خرید SSD خواهیم پرداخت.
 

حافظه SSD و HDD چیست؟


هارددیسک سنتی و قدیمی، حافظه ناپایدار و گذرا در کامپیوتر است. البته این نوع حافظه برخلاف رم است که با خاموش کردن دستگاه، اطلاعات روی آن پاک می‌شد. در حقیقت هارددیسک یک صفحه گردان فلزی با پوشش مغناطیسی است که داده‌های شما را نگهداری می‌کند. خواندن و دستیابی به اطلاعات هم از طریق هد خواندن/ نوشتن روی بازو انجام می‌شود. فناوری به کار رفته در ساخت حافظه‌های HDD به صورت کامل شناخته و تاکنون بارها آزمایش شده است. بیش از 50 سال است که از این قطعه برای ذخیره‌سازی انواع داده‌ها استفاده می‌شود.

حافظه SSD از نظر عملکرد شبیه به HDD است؛ اما در عوض داده‌ها روی تراشه‌های حافظه فلش به هم پیوسته ذخیره کرده که حتی در نبود قدرت و برق کافی باعث حفظ اطلاعات می‌شوند. این تراشه‌های فلش با نوع به کار رفته در USB متفاوت بوده و حتی سرعت بیشتر داشته و قابل اعتمادتر هستند. از این رو قیمت بیشتری نسبت به بقیه حافظه ها دارند. نکته جالب‌تر اینکه از نظر اندازه هم با حافظه‌هایی مانند یو اس بی یکسان بوده و از این رو انعطاف‌پذیری بیشتری داشته در جایگیری انواع لپ‌تاپ و کامپیوترها دارد. در حقیقت به راحتی می‌توان آن‌ها را روی اسلات های مانیتور و در مکان از قبل قرار داده نصب کرد.

در حال حاضر حافظه‌های SSD کم‌کم در حال جایگزین شدن با حافظه‌های HDD است. البته قیمت بالایی دارند و برای همین شاید خیلی در حال حاضر مورد استقبال قرار نگیرند؛ اما توصیه می‌شود که از این نوع دستگاه برای ذخیره‌سازی داده‌های مهم خود استفاده نکنید. فقط اجازه دهید که ویندوز روی آن نصب شود تا سرعت عملکرد دستگاه افزایش پیدا کند.

 
حافظه اس اس دی
 

تاریخچه حافظه‌های SSD و HDD


فناوری حافظه‌های HDD نسبتاً قدیمی است. چندین عکس معروف از هارد IBM 650 RAMAC از سال 1956 وجود دارد که از صفحه‌های 24 و 50 اینچی با حافظه ذخیره‌سازی 3.75 مگابایتی استفاده می‌کرد. اندازه حافظه‌های اولیه می‌توانست دو یخچال و فریزر امروزی را در خود جای دهد. این نوع حافظه ها در آن زمان محدود به کاربردهای دولتی و صنعتی بود و تا 1969 به بعد هم منسوخ شد. با گذشت زمان تکنولوژی این نوع هارددرایو پیشرفته‌تر شد. در دهه 80 میلادی، اندازه دستگاه به 5.25 اینچ رسید و در حال حاضر بیشتر آن‌ها به اندازه 3.5 اینچ برای PC و برای نوت بوک 2.5 اینچ است. نمونه‌های جدید به جای داشتن کابل IDE، از مدل‌های ساتا استفاده می‌کنند. همچنین ظرفیت آن‌ها افزایش پیدا کرده است؛ تا حدی که در حال حاضر شاهد حافظه‌های 14 ترابایتی هستیم.

حافظه SSD تاریخچه کوتاه‌تری دارد. این نوع حافظه ها از نوعی افزونه منطقی استفاده می‌کند و از این رو نیازی به برق و نیروی ثابت برای نگهداری داده‌ها ندارد. نخستین حافظه‌های اس اس دی در اواخر سال 2000 وارد بازار شدند. ظرفیت این نوع حافظه ها کم‌کم افزایش پیدا کرد و به 2 گیگابایت رسید. در بعضی نمونه‌ها تراشه‌های SDD به مادربرد لحیم می‌شوند.

با گذشت زمان و پیشرفته‌تر شدن تکنولوژی لپ‌تاپ‌ها، شاهد افزایش تغییر حافظه و اندازه آن‌ها هستیم؛ به طوری که در مدل‌های جدید می‌توان حافظه HDD را برداشت و به جای آن یک حافظه اس اس دی قرار داد. در حال حاضر بیشتر این نوع حافظه‌های ذخیره‌سازی با اندازه 2.5 اینچی بوده که می‌توانند تا ظرفیت 4 ترابایت داشته باشند.
 

چگونگی کارکرد حافظه ها


هارددیسک از یک یا چند پلاتر (صفحه فلزی) مغناطیسی، یک بازوی محرک با هد خواندن و نوشتن روی آن برای هر پلاتر و موتوری برای چرخش پلاترها و حرکت بازو تشکیل شده است. همچنین یک کنترلر I/O و یک فریمور وجود دارد که به سخت افزار می‌گوید تا چه کاری انجام دهد و با بقیه اجزای سیستم ارتباط برقرار کند. هر پلاتر در دایره‌های هم مرکز که ترک نامیده می‌شوند، سازماندهی شده‌اند. ترک‌ها به واحدهای منطقی به نام سکتور تقسیم‌بندی می‌شوند. هر ترک و سکتور آدرس منحصر به فردی را ایجاد می‌کنند که برای سازماندهی و موقعیت دهی به داده استفاده می‌شود. داده‌ها روی نزدیک‌ترین فضای موجود نوشته می‌شوند. همچنین الگوریتمی وجود دارد که داده‌ها را قبل از نوشتن پردازش می‌کند. این باعث می‌شود تا فریمور خطاها را تشخیص داده و تصحیح کند.

پلاترها با سرعت از پیش تعیین شده (4200 یا 7200 دور در دقیقه) می‌چرخد. این سرعت‌ها با نرخ خواندن و نوشتن در ارتباط است. هرچه سرعت از پیش تعیین شده بالاتر باشد، هارددیسک سریع‌تر داده‌ها را می‌نویسد یا می‌خواند.

 
حافظه اس اس دی

SSD ها را می‌توان درایو بزرگ از نوع USB به حساب آورد. در حقیقت پایه تکنولوژی به کار رفته در هر دو یکسان است. به عبارتی دیگر، اس اس دی نوعی فلش بوده و در پایین‌ترین سطح، ترانزیستورهای دروازه شناور، تغییرات را برای ذخیره داده‌ها ثبت می‌کند. این گیت‌ها در یک الگوی شبکه‌ای سازماندهی شده که بیشتر به سمت بلوک خواهند رفت. اندازه بلوک‌ها متغیر است؛ اما هر ردیف شبکه‌ای می‌سازد که صفحه نامیده می‌شود.
 

مزیت‌های خرید حافظه SSD


ظرفیت حافظه

خرید حافظه SSD شاید در نگاه اول گران به نظر برسد؛ اما باید گفت نسبت به خرید دو HDD مناسب است. در حال حاضر پرفروش‌ترین حافظه‌های اس اس دی 128 یا 512 گیگابایت است. این باعث می‌شود که هارد شما دیگر فضایی برای ذخیره‌سازی فایل‌های بوت استفاده نکند و از این رو تمامی آن فقط برای ذخیره فایل‌های اصلی به کار گرفته شود.

سرعت

یک حافظه اس اس دی در مدت زمان حداکثر یک دقیقه بوت می‌شود؛ اما یک HDD فقط مدت زمانی را نیاز دارد تا ویژگی‌های عملیات خود را افزایش دهد. در حالت کلی رایانه‌های شخصی با SSD سریع‌تر بوت، راه‌اندازی و اجرا می‌شود و حتی سرعت انتقال بیشتری دارد. تفاوت سرعت را تا وقتی که از نزدیک نبینید، متوجه نخواهید شد.

تکه سازی

 در هارددیسک به دلیل داشتن سطوح ضبط دوار، فایل‌های بزرگ‌تر در بلوک‌های پیوسته بهتر کار می‌کند. از این رو هد درایو می‌تواند فعالیت خود را در یک حرکت مداوم شروع کرده و پایان دهد. در هنگامی که ظرفیت هارد پر می‌شود، باعث پوشش و پخش شدن بخشی از فایل‌های بزرگ در اطراف درایو شده که به این تکه سازی می‌گویند. این مسئله‌ای است که در SSD به دلیل نبودن هد خواندن فیزیکی وجود ندارد. از این رو داده‌ها می‌توانند در هر نقطه‌ای بدون مشکل سرریز ذخیره شوند.

دوام

در حافظه SSD هیچ بخش محرکی وجود ندارد. در هارددیسک هد خواندن و نوشتن در طول زمان فعال بودن حرکت می‌کند. این حرکت به صورت مداوم باعث اصطکاک داخلی و مشکلات می‌شود. از این رو دوام هارددیسک ها به مراتب کمتر از اس اس دی است.

در دسترس بودن

در کامپیوتر و لپ‌تاپ‌های رده بالا از رم SSD استفاده می‌شود. دستگاه‌های رده بالا یعنی نمونه‌هایی که دارای ویژگی‌های سخت افزاری بالایی هستند و برای کارهای حرفه‌ای استفاده می‌شوند. برای این دستگاه سرعت از اهمیت بالایی برخوردار است و برای همین از حافظه اس اس دی استفاده می‌شود.

صدا

حتی بی‌صداترین هارددیسک ها هم در هنگام استفاده حداقل صدایی دارند. چرخانده شدن پلاتر و حرکت بازوها خود باعث تولید صدا می‌شود؛ اما حافظه‌های SSD به دلیل نداشتن عامل متحرک، هیچگونه سروصدایی ندارند.

قدرت

به دلیل نبود عامل متحرک، هیچ نیروی قدرتی برای حرکت اس اس دی استفاده نمی‌شود. در نتیجه، هیچ انرژی بر اثر کارکرد این نوع حافظه مصرف یا اتلاف نمی‌شود. این حتی مزیت دیگری هم دارد. اینکه به دلیل مصرف نکردن انرژی، عمر باتری دستگاه به ویژه لپ‌تاپ کاهش نخواهد کرد.

ماندگاری

اس اس دی ها در طول زمان به دلیل داشتن محدودیت سلول در حافظه برای نوشتن و خواندن، دچار فرسودگی می‌شوند؛ اما به لطف فناوری TRIM که به صورت دینامیکی مرحله خواندن و نوشتن بهینه می‌کند، از این رو تعداد خطاها و مشکلات بسیار کمتر خواهد شد. به هر حال ماندگاری یک SSD به مراتب خیلی بیشتر از یک هارد معمولی است.

اگر بخواهیم خلاصه کنیم، سرعت بالا مهم‌ترین عاملی است که افراد ترغیب به خرید حافظه SSD است. سرعت بالا در کنار ماندگاری بالا و قدرت قوی‌تر به راحتی چند سال دیگر شاهد جایگزینی کامل آن با HDD خواهیم بود.
 

پیام ها و نظرات