سلام دوست من وقت بخیر

چگونه تابلو نقاشی مناسب برای خانه خریداری کنیم؟

چگونه تابلو نقاشی مناسب برای خانه خریداری کنیم؟


برای خرید تابلو نقاشی باید قیمت بالایی بپردازید. قیمت‌هایی که در نگاه اول به نظر نجومی می‌آیند؛ اما وقتی به اثر به‌جامانده دقیق می‌کنید، متوجه ارزش بالای آن خواهید شد. البته تعیین قیمت برای کار هنری کار درستی نیست. به‌هرحال باید بهایی پرداخت کرد و آن صرفاً برای بخش کاری است که روی آن انجام شده است؛ اما این چالش برای خریداران نیست. البته نه این قیمت مسئله مهمی نباشد؛ اما بیشتر مردم به دنبال اثر یا هنری هستند که با فضای خانه به ویژه دیوار آن‌ها تناسب داشته باشد. برای همین سؤالشان این است که چه سبک هنری یا بهتر بگوییم که چه نوع تابلویی خریداری کنند. سبکی که با دیگر وسایل خانه همخوانی داشته باشد. به‌هرحال از طرفی هم قرار است که مبلغ بالایی پرداخت کنند و از طرفی دیگر تغییراتی در ظاهر داخلی خانه خود به وجود بیاورید. پس باید این همخوانی چه در سبک و چه در دیگر بخش‌ها وجود داشته باشد.

قبل از اینکه وارد بحث انتخاب سبک و تابلو نقاشی مناسب شویم و راهنمایی‌هایی در این خصوص بگیریم، ابتدا بهتر کمی در خصوص نقاشی، تاریخچه و اصلاحات آن صحبت کنیم. حداقل کمی ذهنتان در این خصوص باز خواهد شد. به‌هرحال لازم است که قبل از خرید شناختی داشته باشید. نه تنها این، بلکه برای خرید هر وسیله هنری این شناخت لازم است.
 

نقاشی؛ قدیمی‌ترین ابزار رسانه‌ای


نقاشی یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین ابزارهای رسانه‌ای در بازار هنری امروز به حساب می‌آید. اولین نقاشی‌ها در غارها کشف شدند که تاریخچه آن‌ها به سی هزار سال پیش برمی‌گردد. در حالی که مواد به کار رفته و سبک‌ها نسبت به گذشته بسیار تغییرات داشته و پیشرفت گسترده‌ای داشته‌اند؛ اما هنوز یک‌چیزی ثابت مانده و آن هم نقاشی روی دیوار است. البته تابلو نقاشی شاید به قدمت گذشته نباشد؛ اما به دلیل اینکه روی سطح صاف انجام می‌شود، می‌توان گفت که دست کمی از روی دیوار ندارد.

نقاشی با ترکیب رنگ‌ها ایجاد می‌شود. این رنگ‌ها طیف رنگ طبیعی گرفته تا رنگ‌های مصنوعی برای دیوارها را شامل می‌شود؛ رنگ آبرنگ، روغن، دیوار و غیره از نمونه رنگ‌های موجود امروزی هستند که بعضی از آن‌ها در ساخت تابلو نقاشی به کار گرفته می‌شوند.

تجزیه و تحلیل نگاره نگاشی (آیکن گرافی) و سمبل یا اثرهای تصویری به تعیین نوع روایت اثر کمک زیادی می‌کند. چیزی که مشخص است، سخت‌تر شدن مفهوم نقاشی‌های مدرن و معاصر است. در واقع سخت‌تر شدن این مفهوم، تفسیر آن‌ها را پیچیده‌تر می‌کند. شاید برای همین است که درک نقاشی‌های امروزی بسیار سخت‌تر از سبک‌های قدیمی بوده و باید به منظور فهم آن ساعتی تأمل کرد. به‌هرحال فروش تابلو نقاشی در چند سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است؛ به ویژه اینکه هرچند وقت یک‌بار شاهد حراجی چنین تابلوهایی هستیم. یکی از گران‌ترین تابلوهای فروخته شده مربوط به پاول گوگن بود که در سال 2015 با مبلغ 300 میلیون دلار فروخته شد.
 

کمی از تاریخچه


هنرمندان حرفه‌ای قدیمی یا آن‌هایی که قبل از سال 1760 میلادی متولد شدند، در دوره رنسانس نقاشی را دوباره متحول کردند. نقاشان ایتالیایی به استفاده از چشم اندازهای خطی و جوی مشهور هستند؛ در حالی که هنرمندان شمالی روش‌های عکسبرداری از سبک‌های ماندگار و پرتره را توسعه داده‌اند. در هر بخشی از جهان، هنرمندان آن‌ها به استفاده از سبک خاصی مشهور هستند. بیشتر این آثار در حال حاضر در موزه‌ها نگهداری می‌شود. در قرن 19 ام میلادی شاهد توسعه فناوری در رنگ آمیزی بودیم. بین سال 1860 و 1920 مهم‌ترین دوره برای هنر غربی به حساب می‌آمد. هرچه گذشت و به سال معاصر نزدیک‌تر می‌شویم، شاهد پیشرفت فناوری در نقاشی‌ها هستیم.
 

کمی از اصطلاحات مربوط به تابلو نقاشی


بهتر است که آن‌هایی که عاشق جمع‌آوری تابلو نقاشی هستند، کمی در خصوص اصطلاحات آن بدانند.

Support: ساختار فیزیکی که روی آن نقاشی اجرا می‌شود؛ مانند تابلوی نقاشی، بوم، سنگ و غیره. در صورت استفاده از بوم، یک لایه دوم یا روکش به پشت دستگاه وصل می‌شود.

لایه آماده‌سازی: در مورد نقاشی روی بوم، محصولی از ژلاتین و چسب برای تأثیرپذیری از جذب پارچه استفاده می‌شود.

روش نقاشی: سبک و روشی است که در نقاشی به کار گرفته می‌شود؛ برای مثال، روش به کار گرفته شده در قرن 14 و 15 استفاده از ترکیب رنگ‌دانه با آب و تخم‌مرغ بود.

آبرنگ: رنگ‌دانه‌هایی که به صورت شفاف و مات هستند. البته آبرنگ‌ها فراتر از آن چیزی است که در ذهن تصور می‌شود. مهم‌ترین آبرنگ مات گواش است.

رنگ روغن: اولین بار به دلیل سهولت در ترکیب و استفاده، شفافیت و داشتن رنگ‌ها در قرن 16 ام مورد استفاده قرار گرفت. این رنگ می‌تواند هم سطح صاف ایجاد کرده و هم با ماسه ترکیب شده و باعث ایجاد بافت شود. اینکه چه کیفیتی و با چه مقداری استفاده شود، به ضخامت رنگ مورد نیاز و کاربرد آن بستگی دارد.

رنگ آکریلیک: این رنگ در دهه 1950 معرفی شد. این رنگ به دلیل توانایی خود برای نشان دادن حالت مات همانند گواش یا شفاف بودن مانند رنگ روغن سریعاً مورد استفاده قرار گرفت. این رنگ به یک امولسیون پلیمر آکریلیک مصنوعی متصل است.

برس: برس ها در اندازه و سطح نرمی مختلف موجود بوده که برای نقاشی کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته بعضی از هنرمندان از ابزارهای غیرمتعارف دیگری در کنار برس مانند چاقو، دستمال، اسفنج و غیره استفاده می‌کنند.

لاک الکل: لاک الکل برای محافظت از سطح و تشدید رنگ‌ها استفاده می‌شود.

در بالا فقط سعی کردیم به اصطلاحاتی اشاره کنیم که ممکن است شما در خرید تابلو نقاشی به آن‌ها بربخورید. گفتیم که بد نیست تا حدی آن‌ها را بدانید.
 

انواع سبک تابلو نقاشی


حالا به چالش اصلی خریداران یعنی آشنا شدن با انواع سبک می‌پردازیم. تمامی تابلوهای نقاشی در سبک‌های زیر تقسیم‌بندی می‌شوند

سبک رئالیسم

همان چیزی که شما می‌بینید، نمایش داده می‌شود؛ بدون هیچ‌گونه کم و کاستی یا اغراق‌گویی. اگر محیط واقعیت زشت است، زشت نمایش داده می‌شود و اگر زیبا است، زیبا نمایش داده می‌شود. صادق بودن در این طرح از اهمیت زیادی برخوردار است.
 

سبک امپرسیونیسم

سبکی است که از قرن 19 میلادی شناخته شد. در این سبک هنرمند برداشت مستقیم خود را با استفاده لخته‌های رنگی تجزیه شده از هرچه سریع می‌بیند، نشان می‌دهد. در تولید این سبک، رنگ‌ها به صورت شکسته و نامتعارف نمایش داده می‌شوند. در واقع شما رنگ ترکیبی از دو رنگ دیگر را مشاهده نمی‌کنید؛ بلکه هر دو رنگ سازنده را به صورتی کنار هم می‌بینید که به نوعی رنگ اصلی را ایجاد کرده‌اند.
 

سبک پست امپرسیونیسم

این سبک اولین بار در لندن توسط راجر فرای نقاش و منتقد بریتانیایی و آن هم در سال‌های 1910 و 1911 مطرح شد. ونگوگ، سزان و گوگن از نقاشان این سبک بوده‌اند. در این نقاشی، شاهد استفاده از ضربه قلم‌های تند با تخلیه هیجانی از افراد هستیم. سبکی که نقاش از طبیعت الهام می‌گیرد.

 

سبک نئوامپرسیونیسم

سبکی که برای اولین بار در فرانسه و در سال 1887 مطرح شد. در این سبک تابلو نقاشی شاهد بازنمایی رنگ و نور هستیم. بازنمایی که به صورت نقاط با رنگ‌های خالص نمایش داده می‌شود. نقاطی هم اندازه که بتوانند شفافیت و درخشندگی را به وضوح نشان دهند. سورا معروف‌ترین هنرمندی است که از این سبک استفاده کرده است.
 

سبک فرا واقع گرایی

سبکی مربوط به قرن بیستم که ماورای واقعیت را نشان می‌دهد. در واقع در این سبک سعی شده است تا واقعیت و نابسامانی‌های قرن بیستم با چهره جدید نمایش داده شود.

 

سبک اکپرسیونیم

سبکی مربوط به قرن 20 ام که علیه امپرسیونیم در آلمان به وجود آمد. هدف این سبک نمایش عواطف درونی انسان از جمله ترس، نفرت، عشق و اضطراب بود. این سبک نسبتاً جدید به حساب آمده و نقاش سعی می‌کند تا هیجانات آتشین خود را با رنگ‌های بسیار تند و شکل‌های کج و نامتعارف نمایش دهد.

 

سبک هیجان نمایی انتزاعی

سبکی تأثیرپذیر از اکسپرسیونیم و واقع گرایی و به نوعی از رها یافته از حالت سنتی است. البته باید گفت که گاهی این سبک را سبک نیویورکی می‌نامند.

 

سبک کوبیسم

سبکی در تابلو نقاشی که اولین بار در 1907 توسط پیکاسو اسپانیایی و براک مطرح شد. در این سبک سعی می‌شود تا همه تصاویر با استفاده از شکل‌های هندسی از جمله استوانه، کره و مخروط بیان شود.
 

سبک فوتوریسم

سبکی مربوط به اوایل قرن 20 ام که از ایتالیا سرمنشأ گرفت. در این سبک سعی می‌شود تا به جای استفاده از هنر گذشته از پویایی، سرعت و تکنولوژی استفاده کند. از این سبک در زمینه‌های ادبیات، نقاشی، عکاسی، مجسمه‌سازی، سفالگری، تئاتر، موسیقی، معماری و آشپزی استفاده می‌شود.
 

سبک ورتیسیسم

سبکی که در اوایل قرن 20 ام به وجود آمد و در برابر آینده‌نگری قرار گرفت. در این سبک طرح‌ها با استفاده از خط کلفت نمایش داده شده که تمرکز چشم را به سمت مرکز هدایت می‌کند.

 

راهنمای انتخاب تابلو نقاشی


مهم‌ترین چالش برای خریداران، انتخاب تابلو نقاشی مناسب است. اینکه چه تابلویی را خریداری کرده تا با دیوار و دیگر اجزای خانه متناسب باشد. برای انتخاب تابلو مناسب باید موارد زیر را در نظر بگیرید:
  1. چه سبکی را انتخاب کنید؟ مسلماً اسم سبک شاید خیلی مهم نباشد؛ اما طرحی که پشت آن قرار گرفته، بیشتر از همه اهمیت دارد. انتخاب سبک بیشتر سلیقه است. به هرحال برخی عاشق فلان طرح بوده و برخی دیگر عاشق طرح متفاوتی هستند.
  2. قرار است که تابلو روی چه دیواری نصب شود؟ اگر دیوار عمودی مانند ستون است، بهتر است که از تابلوی عمودی استفاده کنید و اگر دیوار بزرگ است، استفاده از تابلوهای افقی بزرگ توصیه می‌شود. به این صورت فضای بیشتری را اشغال می‌کند.
  3. قرار است که در چه فضایی استفاده شود؟ کاربرد فضا برای چه چیزی است؟ اتاق خواب یا پذیرایی یا حتی یک کافه و محل دورهمی دوستانه؟ رنگ و جو فضا چگونه است؟ نوردهی چگونه است؟
  4. ارتفاع خانه چگونه است؟ برای ارتفاع‌های کم بهتر است که از تابلوهای مستطیلی استفاده شود. برای اینکه فضای بیشتری را اشغال کرده و از این رو کمتر فاصله خالی به چشم می‌آید.
  5. قصد خرید تابلو تک را دارید یا گالری؟ تابلو نقاشی گالری همان هستند که به صورت چند تیکه‌ای بوده و در کنار هم تصویر واحدی را ایجاد می‌کنند. نصب این تابلوها بیشتر روی دیوارهای بزرگ توصیه می‌شود؛ برای اینکه بیشتر به چشم می‌آید و از این رو فضای مناسبی را اشغال می‌کند.
  6. تابلویی را خریداری کنید که معنا و مفهوم پشت آن را به خوبی بدانید. حداقل بتوانید خودتان تا حدی آن را درک کنید. این درک به شما در انتخاب تابلو و به ویژه انتخاب دیوار کمک زیادی خواهد کرد.
  7. برای نصب تابلو اگر قلق‌های آن‌ها را نمی‌دانید، حداقل از یک متخصص یا فرد فنی کمک بگیرید. البته برای نصب تابلو بهتر است که از ابزارها و پلاک‌های محکم استفاده کنید. آن را نه خیلی بالا و نه خیلی پایین نصب کنید. همچنین سعی کنید که فضای اطراف تابلو خالی باشد تا بیشتر به چشم بیاید.
  8. درباره هنرمند و اثر تابلو قبل از خرید کمی تحقیق کنید. چشم بسته چیزی را انتخاب نکنید. حداقل بدانید که برای چه اثری و با ارزشی پول می‌دهید.
نتیجه‌گیری
 
تابلو نقاشی وسیله‌ای تزئینی است؛ اما نه وسیله تزئینی ساده. انتخاب مناسب این وسیله خیلی مهم است. هزینه کمی ندارد؛ اما می‌تواند ظاهر خانه شما بسیار هنری، شیک و متفاوت‌تر از بقیه کند. برای انتخاب و خرید تابلو نقاشی باید نکاتی را رعایت کنید. نکاتی مانند رعایت سبک، اندازه و غیره است. مواردی که در این مقاله تا حد بسیار سعی شده اشاره کنیم.
 
منبع: invaluable
 
 اگر به دنبال مشاهده و خرید جدیدترین تابلو نقاشی های خط کالاورد هستید، روی لینک زیر کلیک کنید

خرید تابلو نقاشی خط

پیام ها و نظرات