سلام دوست من وقت بخیر

چگونه کابل اترنت بسازیم؟

چگونه کابل اترنت بسازیم؟

>

کابل اترنت را دیگر کسی این روزها نمی‌سازد. نمونه‌های آماده آن با متراژهای متفاوت وجود دارند؛ اما مسئله اینجاست که این مدل‌های آماده بیشتر در متراژ کم عرضه می‌شوند و برای فاصله‌های طولانی نیاز است تا کابل آن ساخته شود. ساخت کابل اترنت هیچ کاری ندارد. شما فقط نیاز به زمان، تعدادی ابزار، کابل و سوکت RJ45 دارید. بعد باید این‌ها را به وصل کنید. آن هم طبق دستورالعملی که در ادامه برای شما نوشته‌ایم.
 

چه وسایلی برای ساخت کابل اترنت نیاز دارید؟


ساخت کابل اترنت اصلاً سخت نیست. فقط چند ابزار و دستورالعمل وجود دارد که شما باید آن‌ها را رعایت کنید. البته تا جایی که می‌توانید بیشتر به سراغ کابل‌های آماده بروید. برای اینکه چنین کابل‌های در خصوص کیفیت سوکت و جایدهی سیم‌های داخل آن در بالاترین سطح قرار دارند. کابل‌های CAT 6.0 که تا سرعت 10 هزار مگابایت در ثانیه پشتیانی می‌کنند، گزینه بسیار خوبی برای استفاده هستند. البته اگر دقیق‌تر بخواهید، باید گفت که اول از همه باید نوع کابل مورد نظر خود را انتخاب کنید. به هر حال کابل‌های شبکه انواع مختلفی دارند و در قدم اول بهتر است که با آن‌ها و کاربردشان به خوبی آشنا شوید. بعد اینکه سوکت مورد نظر را باید تهیه کنید. سوکت ها بیشتر از نوع RJ45 هستند و از این بابت لازم نیست که خیلی نگران باشید.

مورد دوم که باید به آن توجه داشته باشید، متراژ است. در حقیقت چند متر کابل نیاز دارید. برای متراژهای بالا کابل آماده نیست و باید آن را خودتان بسازید؛ برای مثال، اگر می‌خواهید که از دفتر خود در طبقه ششم تا انبار در طبقه منفی یک کابل‌کشی کنید، به متراژ بسیار بالایی نیاز دارید.

بعد به دستگاه پچ کوردزن نیاز دارید تا سوکت و سیم‌های درون کابل را به هم وصل کنید. این وسیله در هر مدل و شکلی که باشد، ساختار یکسانی دارد. فقط لازم است که سیم‌ها را داخل سوکت کرده و سپس سوکت را به داخل نازل برده و بعد با فشار، آن را پانچ کنید.

قیچی یا کاتر هم برای بریدن اضافات سیم و نخ درون هم وسیله‌ای دیگری است که به آن نیاز خواهید داشت. البته خود پچ کوردزن دارای قسمتی شبیه به قیچی است که می‌توانید با آن پوسته سیم و نخ درون را ببرید.
 

مراحل ساخت کابل اترنت


اولین مرحله، همانطور هم که در بالا برای شما نوشتیم، تعیین متراژ دقیق و مناسب است. دقت کنید که یک متر اشتباه را نمی‌توان جبران کرد؛ به ویژه برای مکان‌هایی که شما مجبور به استفاده از کابل‌های بیشتری هستید. پس باید خیلی دقت کنید. چند متر کابل اضافه هیچ مشکلی به وجود نمی‌آورد و خیلی بهتر از کم آوردن آن است.

بعد از اینکه متراژ کابل را به درستی پیدا کنید، سپس با قیچی یا تیزی پچ کوردزن، آن را ببرید. البته توصیه می‌شود که برای متراژ بالا تا زمانی که به آن نقطه متقابل رسیدید، کابل خود را برش ندهید. به هر حال شاید نتوانید از نقطه‌ای کابل خود را به دلایلی عبور دهید. به این صورت خیالتان هم راحت است که کابل کم نمی‌آورید.

قسمتی از روکش پلاستیکی سر کابل‌ها را ببرید. قسمت خیلی کم که سیم‌های داخل آن نمایان باشند و بتوانید آن را داخل سوکت کنید. فقط مراقب باشید که در این برش، به سیم‌ها آسیبی وارد نشود.

این بخش خیلی مهم است. در این بخش شما باید سیم‌ها را بر اساس قوانین و کدی به داخل سوکت وارد کنید. البته قبل از آن، حتماً رشته نخ را ببرید تا وارد سوکت نشود. اینکه سیم‌ها به چه ترتیب رنگی در کنار هم قرار بگیرند، به نوع هدف شما بستگی دارد؛ اما بیشتر بر اساس استاندارد پیکربندی T-565B است. علاوه بر منظم بودن ترتیب، تا انتها رفتن سیم‌ها در داخل سوکت به صورتی که از روبروی سوکت، داخل سیم معلوم باشد، خیلی مهم است. وقتی چنین چیزی را مشاهده کردید، می‌توان گفت که آنگاه اتصال برقرار خواهد شد. در این غیر این صورت نمی‌توان امیدوار بود.

مرحله آخر این است که سوکت را داخل شکاف مربوط پچ کوردزن قرار دهید و محکم فشار دهید. یک فشار محکم کافی است. این باعث می‌شود تا اتصالی بین سوکت و سیم‌ها برقرار شود. به عبارتی باید گفت که پچ می‌شوند.

برای هر دو طرف سیم این کار را باید انجام دهید.

نتیجه‌گیری

درست کردن کابل اترنت یا همان شبکه خیلی سخت نیست؛ فقط دقت لازم است. هم باید در تعیین طول دقیق کابل و هم چگونگی سوکت زدن بیشتر از همه دقت کنید تا اشتباهی به وجود نیاید.
 
 

پیام ها و نظرات