سلام دوست من وقت بخیر

چگونه یک کتاب مناسب انتخاب و خرید کنیم؟

چگونه یک کتاب مناسب انتخاب و خرید کنیم؟

>


اگر اهل کتاب باشید، حتما هر هفته حداقل یک بار به کتابفروشی محله خودتان سر می زنید؛ حتی اگر قصد خرید کتاب نداشته باشید. به کتاب ها نگاه می کنید و به اصطلاح انرژی خوبی می گیرید؛ اما همیشه این سوال وجود دارد که چه نوع کتابی را خریداری کنیم؟ به هر حال شما با موضوعات مورد علاقه تان آشنا هستید، مانند تاریخی، رمان، بازاریابی و غیره؛ اما بین این همه کتاب، انتخاب و خرید یک نمونه خیلی سخت است. برای مثال اگر قصد کتاب تاریخی را داشته باشید، از نویسنده های زیادی در انتشارات مختلف می توانید کتاب های متعددی را انتخاب کنید. در چنین مواقعی است که انتخاب و خرید کتاب را سخت خواهد کرد. حالا اگر آشنایی با کتاب داشته باشید، باز کمی اوضاع بهتر خواهد بود؛ اما اگر نداشته باشید، باید چه کار کرد؟

این مساله ای است که قصد داریم تا ادامه به آن پاسخ دهیم. اینکه چگونه بین این همه کتاب، بتوانیم کتاب مورد علاقه خود را راحت تر و سریع تر انتخاب کنیم؟
 

نکات خرید کتاب

 


انتخاب موضوع کتاب


موضوع کتاب را نباید با دسته اصلی کتاب مورد علاقه تان اشتباه بگیرید. اجازه بدهید تا با یک مثال بیشتر توضیح بدهیم. فرض کنید که شما به خواندن کتاب رمان علاقه مند هستید؛ اما این دسته اصلی است. رمان ها خودشان هم به دسته های مختلفی تقسیم می شوند: رمان های ایرانی و خارجی. حالا خود این رمان ها هم به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند. برای مثال، رمان های ایرانی به نوع نویسنده های معاصر و نویسنده های قدیمی و رمان های خارجی به ادبیات کشورهای مختلف تقسیم می شوند. اینکه بدانید تا علاقه یا نیاز شما در کدام دسته قرار می گیرد، خیلی راحت تر و سریع تر می توانید به دسته کتاب بروید. بعد از انتخاب دسته است که به سراغ کتاب مورد نظر خود خواهید رفت.
 

انتخاب نویسنده یا مترجم


بیشتر کتاب ها با نویسنده و مترجم شان شناخته شده هستند. فقط کافی است که فلان نویسنده یا مترجم معروف کتاب را نوشته یا ترجمه کند. به محض انتشار، در سریع ترین زمان ممکن فروش خواهد رفت و حتی چندین بار هم تجدید چاپ خواهد شد.

- البته همیشه نباید به دنبال نویسنده یا مترجم های معروف بود. بلکه باید سبک نوشتاری او را دارید. اینکه آیا می توانید با سبک نوشتن آن ارتباط برقرار کنید یا خیر.

- این روزها بیشتر نویسنده ها دارای صفحات شخصی در شبکه های اجتماعی بوده و نمونه ای از نوشته های خود را در آنجا بارگذاری می کنند. می توانید چند خط از نوشته های کلی او را بخوانید.

- اگر در آن حوزه نویسنده یا مترجمی نمی شناسید، می توانید از دوستان کتابخوان خود بپرسید. البته باز هم تاکید داریم که سبک نویسنده را خودتان باید بپسندید. همچنین می توانید از کتابفروش محل خود راهنمایی بگیرید.
 

انتخاب انتشارات


بعضی کتاب ها با موضوعات خاص را بعضی انتشارات قوی تر و بهتر کار می کنند؛ از کیفیت نوشته یا ترجمه گرفته تا کیفیت چاپ. اول از همه مشخص کنید که آیا انتشارات خاصی به صورت تخصصی در موضوع مورد علاقه شما کار می کند یا خیر. اگر باشد که چه خوب؛ اما اگر نباشد، باید بررسی کنید که کدام انتشارات آن کتاب را قوی تر نوشته است. برای مثال، فرض کنید که به دنبال کتاب A هستید که دو انتشارات B  و C چاپ می کنند. موضوع هم تخصصی نیست و هر دفتر نشری برای چاپ آن اقدام می کند. باید ببینید که کدام دو انتشارات قوی تر است و با نویسنده و مترجم های قوی تری کار می کند. آن را در اولویت قرار دهید.

 

 

با کتابخوان ها مشورت کنید


در بالا هم به آن اشاره کردیم؛ اما اگر هیچ آشنایی به کتاب در حوزه خاصی را ندارید، یکی از بهترین راه ها کمک گرفتن از کسی است که در آن حوزه مطالعه زیادی داشته است. چنین افرادی به بیشتر کتاب های آن حوزه و نویسنده و مترجم های معروف آشنا هستند. از این رو به راحتی و سریع می توانند بر اساس علائق و تجربه شما در مطالعه، بهترین کتاب را معرفی کنند.
 

تخصصی یا عمومی بودن کتاب


بعضی کتاب ها خیلی تخصصی هستند؛ یعنی اینکه با سبک خیلی خاص و اصطلاحات تخصصی زیادی نوشته شده اند.  کتاب دانشگاهی نیستند؛ اما لحن نگارشی آن ها به صورتی است که هر کسی متوجه جملات و عبارت ها نمی شود. حتما باید یک متخصص در آن حوزه بخواند. حالا زمانی شاید بخواهید که در خصوص موضوعی تخصصی مطلبی را بخوانید؛ اما هیچ آشنایی با آن موضوع ندارید. برای مثال، فرض کنید که قصد خواندن کتاب های فلسفه را دارید؛ اما هیچ دانشی در خصوص فلسفه ندارید. بهترین راه این است که از کتاب های ساده و عمومی آن شروع کنید و سپس به سراغ کتاب های تخصصی آن بروید.
 

قطع و تعداد صفحات کتاب


مساله قطع کتاب همیشه گزینه خیلی جدی در انتخاب کتاب نیست؛ اما بعضی مواقع اهمیت دارد. برخی عادت دارند که در طول سفر یا رفتن به سرکار خود کتاب مطالعه کنند. خرید کتاب با قطع های خاص نه تنها سخت تر خواهد بود، بلکه خود وزنی هم دارند که حمل آن ها را دچار مشکل خواهد کرد. از طرفی برای حمل کتاب، هرچه کتاب کم صفحه تر باشد، بهتر است؛ اما کتاب های خوب در دنیا تعداد صفحات بالایی دارند. بهتر است که چنین کتاب هایی را برای زمانی خریداری کنید که در خانه هستید. برای کتابخوانی در طول مسیر باید به سراغ کتاب های کم صفحه با قطع ساده یا در نهایت به سراغ PDF بروید.

- در حال حاضر بیشتر کتاب ها با کاغذهای به نام سوئدی چاپ می شوند. چاپ این نوع کتاب ها علاوه بر اینکه هزینه را کمتر می کند، باعث سبک تر شدن کتاب هم می شود. چنین کتاب هایی مناسب حمل و مطالعه در طول مسیر است.

- جلد کتاب ها خیلی مهم است. جلد باید قبل از ظاهر محکم هم باشد تا در هنگام حمل یا قرار دادن آن در کتابخانه آسیب نبیند.
 

سال چاپ کتاب


برای بعضی کتاب ها سال چاپ خیلی مهم نیست؛ برای اینکه دیگر قرار نیست که تغییری داشته باشند؛ برای مثال، کتاب های رمان از اول به همانصورت است. چاپ های جدید فقط ممکن است که جلدشان تمیزتر و متفاوت است؛ اما برای کتاب های تخصصی باید به سال چاپ دقت کنید. برای اینکه در کتاب های جدید در خصوص روش و تکنولوژی های نوین صحبت شده است. البته سال چاپ بیشتر برای کتاب های دانشگاهی و کمک درسی اهمیت دارد.

 

 

در شبکه های اجتماعی و اینترنت جست وجو کنید


یکی از بهترین راه ها، مطالعه نقد افراد در وبسایت ها و شبکه های اجتماعی است. حالا می توانید به سایت یا صفحه اصلی خود انتشاراتی بروید یا در انجمن های مربوط عضو شوید و در آنجا سوال بپرسید. اگر هم می توانید بهتر است که با افرادی که به سوالات پاسخ داده اند، صحبت کنید. در حال حاضر در اینستاگرام صفحاتی وجود دارد که به بررسی و معرفی انواع کتاب ها می پردازد. حتی بعضی از آن ها را هم نقد می کند. چنین صفحاتی بهترین منبع شما برای هستند.
 

چند صفحه ای از کتاب را مطالعه کنید


مطالعه یک یا دو صفحه از کتاب یا حداقل خلاصه ای از آن حق شماست. همین مقدار کم به شما دیدی در خصوص کتاب می دهد. اینکه ببینید آیا می توانید با جملات این کتاب ارتباط برقرار کنید یا خیر؟ در کتابفروشی های فیزیکی که این امکان وجود دارد؛ اما اگر قصد خرید اینترنتی دارید، بهتر است که قبل از خرید خلاصه ای از آن را در جایی پیدا کنید.

این ها موارد کلی بودند که شما باید در هنگام خرید کتاب در نظر بگیرید؛ اما گاهی مواردی پیش می آید که نمی دانید که کدام مورد را خریداری کنید.

- اگر قصد خرید کتاب برای شخصی به صورت هدیه دارید و در خصوص سلیقه آن چیزی نمی دانید، بهترین حالت این است که به سراغ کتاب های تخصصی نروید. کتاب هایی با موضوعات عمومی خریداری کنید.

- اگر برای پدرتان یا یکی دیگر از اعضای خانواده خود قصد خرید کتاب را دارید، بهترین حالت هم خرید کتاب هایی معروف و ساده است. البته این به شرطی است که پدرتان خیلی زیاد کتاب نمی خواند.

- قیمت کتاب برای برخی مهم است. بعضی انتشاراتی از جلدهای خیلی خاص استفاده می کنند که باعث افزای قیمت کتاب می شود. اگر برایتان جلد خیلی مهم نیست، می توانید به دنبال نمونه های ساده باشید.

هیچ وقت از کسی سوال کلی «چه کتابی بخوانم» را نپرسید. در ابتدای این مقاله هم نوشتیم که اول از همه باید علاقه خود را تعیین کنید و بعد بر اساس آن به دنبال بهترین نمونه باشید.
 

پیام ها و نظرات