سلام دوست من وقت بخیر

چه تفاوتی بین گوشی‌های موبایل ۵ و ۶ اینچ وجود دارد؟

چه تفاوتی بین گوشی‌های موبایل ۵ و ۶ اینچ وجود دارد؟

>

انتخاب اندازه صفحه نمایش مناسب گوشی هوشمند یکی از مهم‌ترین عواملی است که باید در هنگام خرید در نظر بگیریم. البته متأسفانه بیشتر خریداران در ابتدا به قیمت گوشی توجه می‌کنند و بعد به سراغ قابلیت‌های سخت‌افزاری آن از جمله پردازنده و رم و همچنین میزان فضای ذخیره سازی می‌روند. در حقیقت باید گفت که خیلی از کاربران به صفحه نمایش و اندازه آن توجه نمی‌کنند. اگر هم برایشان مهم باشد،  نوع فناوری است که در ساخت نمایشگر به کار رفته است. 

انتخاب اندازه صفحه نمایش مناسب از آن جهت اهمیت دارد که کاربر اول از همه برای استفاده باید با انگشت خود صفحه را لمس کند.  حالا وقتی تناسب بین اندازه انگشت و اندازه نمایشگر وجود نداشته باشد، استفاده را برای کاربر سخت‌تر خواهد کرد. در حقیقت یکی از دلایل توجه به اندازه صفحه، راحت بودن کاربری آن برای خریداران است.

در این مقاله ما قصد داریم به مقایسه و بررسی مزایا و معایب نمایشگرهای ۵ و ۶ اینچی بپردازیم.  البته نمایشگرهای بزرگ‌تر هم وجود دارد؛ اما بیشترین اندازه‌ای که در بازار امروزی استفاده می‌شود، بین این دو اندازه است.
 

 تفاوت بین گوشی‌های با صفحه نمایش ۵ و ۶ اینچ

 
 

نمایشگر ۵ اینچ


مزایا

اندازه صفحه نمایشگر ۵ اینچ برای استفاده روزانه بسیار مهم مناسب است. با اینکه نمایشگر ۵ اینچ در حال حاضر کوچک‌ترین اندازه است؛  اما به اندازه کافی جمع‌وجور بوده و کاربران در استفاده از چنین گوشی موبایلی مشکلی نخواهند داشت. البته برای آن‌هایی که انگشت بزرگ‌تری دارد یا نیاز است تا برنامه‌ای را به صورت دقیق بررسی کنند،  ممکن است در استفاده از این گوشی به مشکلاتی بر بخورند؛ اما اگر جمع‌وجور بودن گوشی و گذاشتن در جیب اهمیت دارد،  ۵ اینچ یکی از مناسب‌ترین اندازه نمایشگر است.

برای آن‌هایی که می‌خواهند از گوشی موبایل برای اینترنت گردی،  نصب بازی، تماشای فیلم و خواندن کتاب استفاده کنند،  ۵ اینچ اندازه مناسبی است.  با توجه به اینکه به راحتی می‌توان آن را در جیب  قرار داد، از این رو می‌توان گوشی‌هایی را همانند یک لپ تاپ جیبی به حساب آورد.

بیشتر گوشی‌های ۵ اینچی دارای طراحی و ارگونومی ساده و زیبایی هستند که تناسب زیادی با خود  نمایشگر هم دارند. 

بیشتر برندهای بزرگ سازنده گوشی  در طراحی و عرضه نمایشگر ۵ اینچ با هم رقابت شدیدی دارند. برای اینکه این گوشی‌های بیشتر از همه توانسته‌اند فروش بالایی را به خود اختصاص داد.

همه باید در نظر گرفت. سخت افزار گوشی ارتباط آنچنانی و اندازه نمایشگر ندارد. فقط ممکن است  به دلیل فضای کم نتوان از باتری‌های بزرگ و قدرتمند استفاده کرد آن هم با راهکارهایی می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

معایب

گوشی هوشمند ۵ اینچی به دلیل کوچک بودن اندازه،  المان‌ها هم به همان اندازه کوچک نشان داده خواهند شد. برای آن‌هایی که  عادت به استفاده از صفحه‌های بزرگ داشتند یا بزرگ بودن المان‌ها برایشان اهمیت دارد،  ممکن است با استفاده از این مدل گوشی اذیت شوند. قبل از خرید باید  هدف اصلی را در نظر گرفت.  اگر کاربری قصد نمایش عکس یا فایل‌هایی را دارد و واضح و خوانا بودن اطلاعات برای او مهم است،  بهتر است به سراغ اندازه‌های بزرگ‌تر مانند ۶ اینچ برود.

اندازه صفحه‌های ۵ اینچ ممکن است نسبت به بقیه تعداد پیکسل‌های کمتری داشته باشد.  البته این برای همه مدل‌ها صادق نیست؛ اما به هر حال اگر کاربری قصد نصب بازی‌های نسبتاً حرفه‌ای یا بررسی بنرهای متحرک را از طریق گوشی داشته باشد،  ممکن است که آن کیفیت دلخواه خود را در این اندازه نتواند مشاهده کند.

کوچک بودن فضای صفحه می‌تواند محدودیت‌هایی را برای نمایش المان‌های حساس به دکمه‌ها به وجود بیاورد. برای آن‌هایی که بیشتر خریدشان را به صورت اینترنتی و از طریق وب‌سایت‌ها انجام می‌دهند،  این صفحه می‌تواند به دلیل کوچک نشان دادن المان‌ها باعث موجب مشکلاتی برایشان شود.
 

نمایشگر 5.5 اینچ

مزایا

نمایشگر 5.5 اینچ  یکی از استانداردترین و پرکاربردترین صفحه نمایشگر به ویژه در بین نسل جوان است. همچنین آن‌هایی که به دنبال کارهای معمولی هستند،  بیشتر از همه از این اندازه استفاده می‌شود. استفاده از این اندازه در حقیقت تجربه کاربری تبلت های معمولی را می‌دهد.
برای آن‌هایی که می‌خواهند از گوشی برای بازی یا دیدن فیلم استفاده کنند، 5.5  اینچ یکی از بهترین مدل‌ها است. همچنین به دلیل سبک و قابل حمل بودن به راحتی می‌توان  آن را با خود برد و به ویژه در هنگام سفر استفاده کرد.

مدیریت برنامه‌ها در این مدل اندازه راحت بوده همچنین خانه‌های بالاتری نسبت به صفحه نمایشگر ۵ اینچی دارد. برای علاقه‌مندان به کتاب‌های الکترونیکی، 5.5  بهترین و مناسب‌ترین گزینه برای خرید است.

معایب

اندازه 5.5 اینچی آن‌قدر کوچک است که نتوان با آن کاری کرد و آن‌قدر بزرگ است که بتواند تمامی المان‌های کوچک را به خوبی نشان دهد. این اندازه برای آن‌هایی که معتاد به خرید اینترنتی از طریق وب‌سایت‌ها هستند. برای همین ممکن است محدودیت‌هایی را در نمایش با کیفیت المان به وجود می‌آورد.

هر چه اندازه گوشی بزرگ‌تر شود، جایگیری آن هم  در جیب سخت خواهد بود. برای همین اگر  گوشی را بیشتر در جیب کناره شلوار خود می‌گذارید، حتماً مراقب آن در مکان‌های شلوغ و اتوبوس‌ها باشید.
 

اندازه ۶ اینچ و بزرگ‌تر


مزایا

اندازه ۶ اینچ و بیشتر می‌توانید از پرطرفدارترین  سایز نمایشگر به حساب آورد. این اندازه برای آن‌هایی که به دنبال یک نمایشگر مناسب به منظور تماشای فیلم و بازی‌های گرافیکی همچنین وب‌سایت گردی هستند،  بهترین گزینه برای خرید به حساب می‌آید.

با توجه به وضوح بالا و تراکم پیکسلی تقویت شده که در صفحه نمایشگر ۶ اینچی وجود دارد،  تصاویر بسیار با کیفیت و با حالت همان اصلی خود نوشته می‌شود. این می‌تواند حتی برای گرافیست‌ها هم گزینه عالی باشد.

برای آن‌هایی که عاشق خواندن کتاب به صورت بوک هستند،  اندازه ۶ اینچ و بزرگ‌تر بهترین وسیله برای استفاده خواهند کرد. به دلیل بزرگ‌تر بودن صفحه خطوط و کلمات به اندازه واقعی نمایش داده می‌شود. این ویژگی می‌تواند برای کاربرانی که چشمانشان کمی ضعیف است، گزینه عالی در مناسبی برای استفاده باشد.

معایب

گوشی‌های ۶ اینچ بیشتر حمل سخت‌تری دارند. جان شده و از این رو استفاده کننده مجبور باشد تا آن را در دست گرفته یا در جیب کیف خود قرار دهد.

از نظر سخت افزاری، باتری شاید نسبت به  اندازه ۵ اینچ مناسب باشند؛  اما قیمت بالاتری هم در خرید دارد. از این رو آن‌هایی که  بودجه‌شان برای خرید محدود است،  ممکن است نتوانند این اندازه گوشی را تهیه کنند.

نتیجه‌گیری

انتخاب اندازه نمایشگر مناسب اهمیت زیادی دارد. ما نمی‌گوییم که فقط باید اول از همه به اندازه صفحه توجه کرد،  بهتر است در کنار بررسی دیگر ویژگی‌های سخت افزاری همانند پردازنده و رم،  نگاهی هم به سایز نمایشگر گوشی هم داشت. اینکه آیا این نمایشگر در استفاده و هم برای شما مشکل به وجود می‌آورد یا خیر.  به هر حال پاسخ  بر اساس هدف خریدار متفاوت خواهد بود. 
 
 مطالب مرتبط:

در دنیای تکنولوژی تمام صفحه چه خبر است؟
ویژگی‌های گوشی موبایل برای دانش آموزان و دانشجویان
چگونه عمر باتری موبایل را تقویت کنیم؟
مزیت‌های خرید موبایل هوشمند
گوشی مناسب افراد سالمند چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟
آینده صنعت موبایل چگونه خواهد شد
موبایل با صفحه نمایش خمیده یا edge چیست؟


 

پیام ها و نظرات