سلام دوست من وقت بخیر

نکات مهم چیدمان و سازماندهی کردن کتابخانه خانگی

نکات مهم چیدمان و سازماندهی کردن کتابخانه خانگی

>

یک کتابخانه کوچک هم می‌تواند ظاهر خانه شما را زیباتر کند. اصلاً دید به افرادی که کتابخانه دارند و همیشه در حال مطالعه هستند، متفاوت است. در واقع با داشتن کتابخانه کوچک و با هر شکلی می‌توان با یک تیر چند نشان زد: هم ظاهر خانه را متفاوت‌تر کرد و هم اینکه در تغییر روحیه افراد خانه هم تأثیرگذار خواهد بود.

حالا یک سؤال؟ آیا هر کتابخانه‌ای می‌تواند چنین مزایایی را به همراه داشته باشد؟ جواب ما خیر است. برای اینکه کتابخانه زمانی می‌تواند قدرت و زیبایی خود را نشان دهد که هم کتاب‌های داخل آن مرتب قرار داده شده باشند و هم اینکه ظاهر آن متناسب با فضای داخلی خانه باشد. برای این کار باید چند نکته را رعایت کنید که در ادامه برای شما نوشته‌ایم.

نکات سازماندهی کردن کتابخانه خانگی

موجودی از تمامی کتاب‌های خود تهیه کنید

مسلماً تمامی کتاب‌هایی که در کتابخانه‌تان قرار دارند، نیازتان نخواهد بود. این کتاب‌ها بیشتر از اینکه کاربردی باشند، فضای کتابخانه را اشغال می‌کنند. اگر می‌توانید کتاب‌های اضافه را به جایی یا کسی اهدا کنید، خیلی خوب است؛ اما اگر تمایل دارید که آن‌ها را نگه دارید، پس باید به فکر افزایش فضای کتابخانه خود باشید.

بهتر است که قبل از سازماندهی کتابخانه خود، فهرستی از تمامی کتاب‌های خود همراه با نام، موضوع، تعداد صفحه و انتشارات تهیه کنید. بعد کاربردی بودن یا نبودن هرکدام را به دقت بررسی کنید. منظور از کاربردی بودن یعنی اینکه آیا احتمال استفاده از آن در آینده وجود دارد یا خیر. حتی اگر هیچ کتابی را هم نمی‌خواهید بیرون بدهید، این کار به شما کمک می‌کند تا بدانید که چه کتاب‌هایی را دارید و از چه سیستم چیدمانی برای آن‌ها استفاده کنید.

به چیدمان و ظاهر اولیه خیلی دقت داشته باشید

یکی از مشکلات و دغدغه‌های کتاب‌خوان‌ها این است که کتابخانه‌شان ظاهر مناسبی نداشته و کتاب‌ها با شلختگی زیادی روی هم قرار داده شده‌اند. البته این افراد حق هم دارند. آن‌ها به دلیل اینکه بیشتر وقت خود را برای مطالعه اختصاص می‌دهند، زمان کافی برای مرتب کردن کتابخانه ندارند.

قدم اول این است که اصول چیدمان کتاب در کتابخانه را یاد بگیرید. در این خصوص نکات زیادی وجود دارد که در مقاله‌های بعدی به طور مفصل توضیح خواهیم داد؛ اما می‌توان به چند مورد اشاره کرد: کتاب‌هایی با موضوعات یکسان را کنار هم قرار بدهید و اندازه قطر کتاب‌ها را در نظر بگیرید و کتاب‌های با قطر یکسان با هم در یک قفسه قرار دهید.

در قدم بعدی، ساختار خود کتابخانه را در نظر بگیرید. یک کتابخانه کثیف یا دارای زدگی روی بدنه، جلوه بدی را ایجاد خواهد کرد. حالا هرچقدر هم که شما کتاب‌ها را مرتب در قفسه‌ها قرار داده باشید.

کتاب‌های اصلی را جلوی دست قرار دهید

کتاب‌های اصلی را که بیشتر از همه مطالعه می‌کنید یا آن‌هایی که احتمال استفاده‌شان بعد هم بیشتر است، در قسمت جلوی کتابخانه که به دم دست‌تر است، قرار دهید. این کار باعث می‌شود تا سریع هم کتاب‌های مورد نیاز خود را پیدا کنید و هم اینکه به دلیل پیدا کردن، به هم ریختگی ایجاد نشود.

گلدان یا وسایل تزئینی در قسمت‌های جلویی قرار دهید

همیشه بعضی قسمت‌ها خالی می‌مانند. یکی از فضاهای خالی، جلوی کتاب‌هایی است که کوچک بوده و از این رو می‌توان جلوی آن‌ها، گلدان یا وسایل تزئینی کوچکی قرار داد. همین کار به ظاهر بی‌اهمیت و کوچک تأثیر بسیار زیادی در زیباتر شدن فضای کتابخانه شما خواهد داشت.

صندلی مناسب را در جای درست قرار دهید

سازماندهی کتابخانه که فقط مربوط به چیدمان کتاب نیست. قرار دادن یک صندلی حتی از نوع ساده هم می‌تواند جلوه ویژه و بهتری به خود کتابخانه بدهد؛ اما باید در نظر بگیرید که آیا اتاقتان، فضایی برای قرار دادن صندلی دارد یا خیر؟ اگر فضا مناسب است، صندلی‌های مبله پارچه یا چرمی (مانند همان صندلی هایی که در کتابخانه ایران مال وجود دارد و بسیاری از مردم روی آنها می‌نشینند و عکس می‌گیرند.) فضای مینیمال و حرفه‌ای به اتاق و جلوی کتابخانه شما می‌دهد. البته چگونگی قرار دادن صندلی خیلی مهم است. بهتر است که صندلی را به صورت مورب و با فاصله نسبتاً کمی (حداکثر یک متر) جلوی کتابخانه بگذارید. اگر هم بتوانید یک میز کوچک هم کنار صندلی قرار دهید، فضا دیگر عالی خواهد شد.

از نوردهی مناسب استفاده کنید

متأسفانه برخی فکر می‌کنند که نوردهی کتابخانه به معنای قرار دادن لامپ‌های چشمک زن است. این لامپ‌ها نه تنها هیچ زیبایی به وجود نمی‌آورند، بلکه در هنگام مطالعه هم تأثیر منفی روی چشم خواننده گذاشت. باید گفت که استفاده از لامپ‌های چشمک زن اصلاً حالت فانتزی به وجود نمی‌آورد.
منظور از نوردهی مناسب، بیشتر تنظیم نور داخل خود اتاق است. نور اتاق باید اول از همه مناسب باشد و فضای کل اتاق را بتواند بپوشاند. از آنجا که نور اتاق کل فضا را پر می‌کند، برای همین باید بیشتر از همه به آن توجه کرد.
برخی نقاط کانونی وجود دارند که قرار دادن لامپ و روشن کردن آن می‌تواند کمی فضا را متفاوت کند. البته لازم نیست که این لامپ‌ها همیشه روشن بمانند و شما می‌توانید در زمان مطالعه از آن‌ها استفاده کنید. بیشتر این لامپ‌ها حالت فانتزی داشته و بالای کتابخانه یا گوشه‌های بالایی دیوار نصب می‌شوند.
چراغ‌های رومیزی که روی میز جلویی کتابخانه قرار می‌دهند، هم فضا و دکوراسیون را زیباتر می‌کند و هم اینکه می‌تواند در ایجاد نور مناسب برای مطالعه بسیار کاربردی باشند.
اگر می‌خواهید که کمی حالت رمانتیک و فانتزی تری به خود کتابخانه بدهید، استفاده از لامپ‌های شبیه به پروژکتور کوچک و قرار دادن آن جلوی خود کتابخانه، باعث زیباتر شدن فضا خواهد شد.

آن را دنج کنید

کتابخانه باید دنج باشد. البته دنج بودن کتابخانه و فضای اطراف آن می‌تواند برای هر کسی تعریف متفاوتی داشته باشد؛ اما هرچه فضا را زیباتر کنید، در درازمدت احساس بهتری دریافت خواهید کرد. روش‌های زیادی وجود دارند که بتوانید فضای خود کتابخانه خود را دنج کنید. برای مثال می‌توانید یک فرش یا قالیچه کوچک جلوی آن قرار دهید. حتی همان قرار دادن صندلی و میز هم در تغییر محیط و دنج‌تر شدن آن تأثیر زیادی خواهد گذاشت. دیگر مواردی که می‌تواند خود بهتر و زیباتر شدن فضای اتاق شما همراه کتابخانه شود، قرار دادن چند گلدان جلوی آن است. هرچه که فکر می‌کنید که می‌تواند در تغییر فضا تأثیر بگذارد، استفاده کنید؛ اما مراقب باشید که شلوغ نکنید. سبک مدرن و امروزی چیدمان این روزها بیشتر به سمت خلوت‌تر شدن می‌رود.

 نتیجه‌گیری

چیدمان کتاب در کتابخانه کار سختی نیست. قدم اول این است که فهرستی از کتاب‌هایتان تهیه کرده و بعد کتاب‌های مرتبط را با هم در یک قفسه قرار دهید. قدم بعدی زیباتر کردن فضای اطراف آن است که می‌تواند تأثیر زیادی در دنج و متمایز کردن فضای کتابخانه شما بگذارد. هرچه بهتر سازماندهی و چیدمان کنید، حس و حال بهتری در هنگام مطالعه هم خواهید داشت.


مطالب مرتبط:

انواع ژانر کتاب کدامند؟
7 قانون که باید در هدیه دادن کتاب به دیگران رعایت کنید
چگونه یک کتاب مناسب انتخاب و خرید کنیم؟
چگونه کتاب را ضدعفونی کنیم؟
به این دلایل کتاب بخوانید 

پیام ها و نظرات