سلام دوست من وقت بخیر

تبلت اندرویدی خریداری کنیم یا ویندوزی؟

تبلت اندرویدی خریداری کنیم یا ویندوزی؟

>


ما در همین اول می‌خواهیم که یک سؤال از شما بپرسیم. شاید ابتدایی به نظر بیاید؛ اما به هر حال سؤال است. تفاوت بین تبلت و لپ تاپ چیست؟ اگر این سؤال را چند سال پیش مطرح می‌کردیم، کاملاً جواب مشخص بود؛ اما این روزها امکانات تبلت ها تا حدی پیشرفته شده و از طرفی لپ‌تاپ‌هایی با ویژگی‌های شبیه به تبلت در بازار عرضه شده که واقعاً تشخیص تفاوت بین تبلت و لپ تاپ را سخت کرده است. مسئله اینجاست که چالش تبلت ها فقط به این محدود نمی‌شود. فکر می‌کنید که می‌خواهیم بگوییم تا چه مشخصاتی را باید در نظر بگیرید؟ نه اصلاً. مشخصات سخت افزاری که بر اساس نیاز و بودجه شما مشخص می‌شود؛ اما سؤال این است که تبلت اندرویدی خریداری کنیم یا ویندوزی؟

شاید به خودتان بگویید یا حتی به ما یادآوری کنید که انواع دیگری از تبلت ها مانند iPad هم وجود دارند؛ اما بیایید تا کمی با واقعیت خود را رودررو کنیم. چند درصد مردم توان خرید تبلت های اپل را دارند؟ تبلت های ویندوزی و اندرویدی به ویژه نوع دوم از همه ارزان‌تر و کارا بودن تر بوده و به راحتی کاربران می‌توانند از آن برای اجرا برنامه‌های خود استفاده کنند. البته برخی هم اعتقاد به استفاده از نوع ویندوزی دارند.

حالا در این مقاله قصد داریم تا به این سؤال پاسخ دهیم که تبلت اندرویدی یا ویندوزی خریداری کنیم؟ چه تفاوتی بین آن‌ها وجود دارد.پ
 

خرید تبلت اندرویدی یا ویندوزی


ما برای پاسخ به این سؤال روش دیگری را به کار می‌گیریم. به جای اینکه به شما بگوییم تا کدام نوع را تهیه کنید، ویژگی‌ها و مزیت‌ها را نوشته و بعد این خود شما هستید که باید تصمیم بگیرید تا کدام مورد را خریداری کنید. البته باید گفت که تبلت های اندرویدی با اینکه در ظاهر شاید کاراتر باشند؛ اما نوع ویندوزی بیشتر از همه توصیه می‌شود. حالا این جمله را در همین ابتدا گفتیم تا دیدی اجمالی و اولیه‌ای داشته باشید؛ اما این شما هستید که تصمیم گیرنده در نوع خرید و نیازتان خواهد بود.
 

ویژگی‌ها و مزیت‌های تبلت اندرویدی چیست؟

 
خرید تبلت اندرویدی
 

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که باعث جلب توجه تبلت اندرویدی شده است، قیمت پایین و به صرفه تر بودن خرید آن با وجود قابلیت‌ها است. همچنین کیفیت بالایی هم چه در بدنه و چه از نظر قدرت قطعات سخت افزاری دارند. از طرفی به دلیل تطابق کامل آن با نرم‌افزارهای گوگل از جمله گوگل پلی و توسعه‌پذیری بهتر این نوع تبلت را بین کاربران محبوب کرده است. از آنجا که این روزها بیشتر برنامه‌ها در قالب اپلیکیشن های اندرویدی عرضه می‌شود، تبلت اندرویدی انتخاب اول خیلی از کاربران است. در حقیقت ویژگی‌های تبلت های اندرویدی را خیلی از کاربران می‌دانند. اگر شما بیشتر از اپلیکیشن های اندرویدی استفاده می‌کنید و در حقیقت کار زیاد خاصی ندارید، مسلماً خرید تبلت اندرویدی به صرفه تر است. فرض کنید که یک گوشی موبایل اندرویدی دارید که ویژگی‌ها و ظاهر آن متفاوت است.
 

ویژگی تبلت ویندوزی چیست؟

 
خرید تبلت ویندوزی
 

 تبلت ویندوزی اصلاً جدید نیست. خیلی سال است که این نوع تبلت در کشور وجود دارد. تبلت ویندوز در واقع همان لپ تاپ یا کامپیوتر است که مورد استفاده قرار می‌گیرد، با این تفاوت که ظاهر دستگاه متفاوت خواهد بود. حالا سؤال این است که این تبلت چه ویژگی‌هایی دارد. مسلماً وقتی ویژگی‌های آن را بدانید، متوجه جمله ما در بالا خواهید شد. اینکه چرا به شما گفتیم تا تبلت ویندوزی را خریداری کنید.

1- اولین دلیل این است که از نظر اندازه صفحه تنوع زیادی دارد. تبلت های اندرویدی در حوزه خاصی بیشتر تولید و عرضه می‌شوند؛ اما ویندوزی به این صورت نیست. تنوع اندازه‌اش از 11 اینچ و حتی کمتر بوده تا حداقل 15 اینچ.

2- تبلت های ویندوزی را می‌توان خیلی راحت با متصل کردن صفحه کلید، مانیتور بزرگ و موس به یک دستگاه لپ تاپ مینی تبدیل کرد. اگر شما باید برای هر جلسه لپ تاپ خود را حمل کنید، مسلماً اذیت خواهید شد. پس چه بهتر از تبلت ویندوزی استفاده کرده و فقط با حمل تعدادی ابزار جانبی، آن را به یک دستگاه پی سی قابل حمل تبدیل کنید. الآن این سؤال مطرح می‌شود که یعنی تبلت های اندرویدی چنین ویژگی‌هایی ندارند؟ دارند؛ اما به اندازه تبلت ویندوزی نیست.

3- تبلت های ویندوزی دارای پورت زیادی نسبت به اندروید و iPad ها هستند. پشتیبانی از انواع پورت‌ها امکان اتصال به انواع دستگاه‌ها را خواهد داد. USB و HDMI دو نوع پورت مهمی هستند که در دستگاه‌های تبلت ویندوزی به کار گرفت شده‌اند. دو نوعی که کاربر را از دغدغه اتصال دور خواهد کرد.

4- تبلت ویندوزی خیلی با برنامه گوگل پلی همخوانی ندارد. در حقیقت بیشتر برنامه‌های موجود برای ویندوز هستند و اگر به دنبال برنامه خاصی هستید، باید نسخه ویندوزی آن را پیدا کنید. البته برنامه‌های پرکاربرد برای نسخه ویندوزی، نمونه‌ای را عرضه کرده‌اند و از این بابت نگرانی وجود ندارد. بیشتر برنامه‌ها به صورت نرم افزاری هم هستند.

5- نسخه ویندوزی عرضه شده می‌تواند برای بسیاری از تبلت ها استفاده شود. همچنین بیشترین آن‌ها قابلیت به روزرسانی هم دارند. این برخلاف اندرویدی است؛ البته نه از نظر به روزرسانی سیستم عامل، بلکه اگر اندرویدی با نسخه 8 باشد، برنامه‌های جدیدتر برای اندروید 9 را پشتیبانی نخواهد کرد. از آنجا که سرعت تغییر اندرویدها زیاد است، برای همین این امکان دارد که تبلت اندرویدی بعد از چند سال کارایی را گذشته را نداشته باشد؛ اما ویندوزها به این راحتی و با سرعت بالا تغییر پیدا نمی‌کنند.

6- در تبلت های ویندوزی می‌توان برنامه‌های آفیس را اجرا کرد. بعضی برنامه‌های آفیس و حتی نرم‌افزارها دارای برنامه‌های کنترل و مدیریت تیم هستند. ویژگی که به طور کامل در نسخه اندرویدی وجود ندارد.

7- از نظر ویژگی و امکانات تبلت ویندوزی به مراتب خیلی بهتر از نوع اندرویدی است. نوع اندرویدی فقط ویژگی‌های مربوط به خود سیستم عامل را دارد؛ اما در نوع ویندوزی می‌توان از ویژگی‌های دیگر ویندوز و نرم افزار قابل اجرا هم استفاده کرد.

در حقیقت باید گفت که اگر به دنبال دستگاه قابل حمل مانند تبلت هستید که سبک باشد و از طرفی قابلیت‌های بیشتری داشته باشد، خرید تبلت ویندوزی توصیه می‌شود. بیشتر کسب‌وکارها از این نوع تبلت استفاده می‌کنند. به هر حال آن‌ها دارای نرم‌افزارهای خاصی بوده که در نوع اندرویدی قابل اجرا و نصب نیستند.

مطالب مرتبط:

راهنمای خرید تبلت

 

پیام ها و نظرات