سلام دوست من وقت بخیر

چگونه یک سرور مناسب انتخاب کنیم؟

چگونه یک سرور مناسب انتخاب کنیم؟

>

چگونه یک سرور مناسب انتخاب کنیم؟

بهترین راه برای انتخاب یک سرور به‌ گونه‌ای كه نه بیش از حد خرج كنید و نه كم تر از آنچه لازم است بودجه اختصاص دهید، این است كه ویژگی های سخت‌ افزار مورد نظر را دقیقاً متناسب با كار و وظیفه‌ای كه قرار است به سرور اختصاص داده شود، تعیین كنید. مثلاً یک PC ارزان قیمت می تواند تمام نیازهای یک دفتر كار كوچک را به عنوان یک سرور چاپ برآورده سازد، اما یک دستگاه قوی با چند پردازنده می تواند ده‌ها كاربر نرم‌ افزارهای مدیریت بانک های اطلاعاتی و حجم بالایی از تراكنش‌ها یا مبادلات مربوط به تجارت الکترونیک را پاسخ گو باشد.
بسیاری از نرم‌ افزارهای سرویس‌ دهنده می توانند خیلی خوب روی دستگاه‌هایی بدون پردازنده‌های خیلی سریع كار كنند. این دستگاه‌ها معمولاً بر تركیبی از پردازنده‌های با بازده قابل قبول، مقدار زیادی حافظه، حافظه on-board Cache، آرایه‌های دیسک و نرم‌ افزار ویژه‌ای برای مدیریت و نگهداری سرور متكی هستند.
اگر فكر می كنید در آینده نزدیک به تعداد كلاینت‌های شما در شبكه افزوده خواهد شد، اطمینان حاصل كنید كه سرور شما امكان افزودن پردازنده‌های اضافه را ‌دارد و به تعداد كافی جای نصب هارد دیسک های اضافه و اسلایت‌های اضافی را روی خود دارد.
قابلیت‌های دیگری كه از یک سرور انتظار دارید، بستگی به نوع داده‌های شما دارد. ابعاد فیزیكی، ظرفیت ذخیره‌ سازی و میزان در دسترس بودن یا Availability سرور خیلی مهم هستند اما باید به قابل توسعه بودن  یا Scalability و قیمت محصول نیز توجه داشته باشید.

معرفی سرورهای رده پایین:

یک سرور در رده Valueرده ارزان قیمت از یک پردازنده بهره می گیرد. این سیستم‌ها قادر به مدیریت كارهایی در حد به اشتراک گذاشتن فایل، ارسال ایمیل و به اشتراک گذاشتن چاپگر برای یک گروه حداكثر ده نفری از كاربران هستند.
این دستگاه‌ها عموماً به فرم Tower ایستاده یا قابل نصب در Rack به ارتفاع U1 و شامل یك پردازنده، حداقل 4 گیگابایت حافظه (البته دست كم 8 گیگا بایت توصیه می شود) قابل گسترش به 16 تا 32 گیگا بایت و حداكثر 4 هارد دیسک ازنوع SATA هستند.
در جستجوی مدلی باشید كه سه یا چهار محل برای نصب درایورهای اضافی دارد، از اترنت 1000/100/10 مگا بیت بر ثانیه استفاده می كند و حدود 5 اسلات PCI دارد كه دست كم دو تا از آن‌ها می توانند كنترلرهای مخصوصRAID ‌های 64 بیتی PCI X RAID یا آداپتورهای پر سرعت دیگر را روی خود سوار كنند.
شما با هزینه کم می توانید یک سیستم ابتدایی شامل یک پردازنده Xeon و 4 گیگا بایت حافظه و یک هارد دیسکSATA یک تر بایتی، تهیه كنید. ECC مخفف Error Correction Code است. یک سرور با پردازنده Xeon با مقدار بیشتری رم و هارد دیسک قوی تر (یا هارد دیسک های اضافی موجود روی سیستم) باکمی هزینه بیشترداشته باشید.
چنین سرورهای به‌ طور معمول همراه یک سال گارانتی قطعات و پشتیبانی فنی ما (قاعدتاً پرسنل بخش پشتیبانی شركت (نوین افزار خط سبز) طی مدت حداكثر 24 ساعت در دسترس شما قرار گیرند) عرضه می شود.
سرورهای رده Value دارای قابلیت‌های اضافی مثل RAID تعبیه شده هستند که صرفا امکان پشتیبانی از هاردهای SATA را خواهد داشت.

معرفی سرورهای رده متوسط:

 به‌ صورت ایستاده یا مدل‌های قابل نصب در Rackاندازه‌های 1U تا 4Uعرضه می شوند. این سرورها می توانند چندین كار مختلف را هم زمان اداره كنند، مثلاً بانک های اطلاعاتی كوچک، سرویس‌ فایل، به اشتراک گذاشتن چاپگر و نرم‌ افزارهای سرویس‌دهنده برنامه‌های كاربردی.
از این سرورها می توان در كسب‌ و كارهای كوچک یا گروه‌های كاری بزرگ استفاده كرد. ممكن است از دو یا چند دستگاه از این نوع به صورت پیكر‌بندی خوشه‌ای(Cluster) برای به اشتراک گذاشتن وظایف محوله به نرم‌ افزارهای سرویس‌ دهنده استفاده كرد تا در صورت خرابی یا عدم سرویس‌ دهی یک دستگاه، بقیه دستگاه‌ها بتوانند به ارایه همان سرویس بپردازند و امور روزانه از تحرک باز نماند.
سرورهای رده میانی معمولاً با 2 الی 4 پردازنده، حداكثر 3 ترابایت رم و بین 8 تا 40 عدد هارد SATA و SAS یا بیشتر در یک RAID ارایه می شوند و امكان افزودن ابزارهای ذخیره‌ سازی بیرونی(External)، سخت‌ افزار Fiber Channel SAN و ادوات دیگر نیز وجود دارد. سرور شما باید حداقل  دارای 15 مگابایت حافظه Cache از نوع Level3، هشت گیگا بایت رم، چیپ‌ست مدیریتی مخصوص سرور، آداپتور SAS یا یک كنترلر RAID، دو سال گارانتی قطعات و كاركرد و پشتیبانی به صورت (دسترسی روزانه به پرسنل بخش پشتیبانی) باشد.
سرورهای رده متوسط باید همراه هارد دیسک ها، فن و منبع تغذیه نوع Hot-Plug و یدكی(Redundantt) باشند تا بتوانید بدون نیاز به خاموش كردن دستگاه، قطعات معیوب را تعویض و جایگزین كنید.

برای انتخاب سرور از کجا شروع کنیم؟ 

سرورها با پیکربندی های مختلف برای Email server ،Database server ،File sharing ،web server و غیره به کار می روند که ما شما را در نحوه انتخاب سرور مناسب راهنمایی خواهیم کرد. برای انتخاب یک سرور ابتدا باید نیاز های خود را بشناسیم که برای شناخت بهتر می توانیم از سوال های زیر کمک بگیرید.
   1. چه تعداد كارمند در شبكه دارید؟
   2. چه مشکلاتی در شبکه دارید که سعی در حل آن دارید (چه سرویسی از سرورمی خواهید)؟
   3. نرم افزار هایی که می خواهید استفاده کنید و تعداد کارمندانی که می خواهند با آنها کار کنند
   4. چه سرعتی برای پردازش اطلاعات نیاز داریدCPU مورد نیاز
   5. چه مقدار RAM نیاز دارید؟
   6. به چه مقدار هارد نیاز دارید؟  لازم به ذکر است حجم اطلاعاتی را که در حال حاضر دارید و میزان اطلاعاتی که در آینده اضافه خواهد شد و نوع RAID که مورد نیارتانرا در نظر بگیرید (پیشنهاد می شود میانگین ذخیره اطلاعات را در 24 ماه یا 36 ماه محاسبه کنید
   7. از چه نوع هاردی میخواهید استفاده کنیدSASیا SATA
   8. می خواهید سرورتان Rack Mount باشد یا Tower
   9. به چه تعداد پورت شبکه بر روی سرور نیاز دارید؟
   10. آیا برنامه ای برای اضافه کردن استوریج و یاTape جهت گرفتن بکاپ از سرور دارید؟
   11. به چه نوع RAID نیاز داریدجهت انتخاب کنترلر RAID؟
   12. چه مقدار می خواهید هزینه کنید؟
 
   چرا سرور اچ پی ؟

دلایل مختلفی می‌توان برای انتخاب سرور اچ پی نام برد. مهم‌ترین آنها عبارتند از:
   1. آماده و فراهم بودن در تمام زمان
   2. دارای سیستم‌های پیشرفته و مدرن همراه با تکنولوژی روز
   3. استفاده از نرم افزارهای جدید و سیستم عامل‌های متن باز یا Open Source
   4. قابلیت ارتقاء همراه با بزرگ شدن و توسعه تجارت شما
   5. دارای قیمت رقابتی با سایر محصولات
   6. مطابقت با ساختارهای مختلف در شبکه
   7. کاربری آسان
   8. قابلیت اطمینان بالا و ریسک پذیری پایین
   9. به کار بردن ابداعات جدید
 
نكته مهم هنگام خریدن سرور چیست؟

 
 1. برای توسعه آتی شبكه برنامه‌ ریزی كنید. دنبال سروری بگردید كه به موازات افزایش نیازهای شما، قابل توسعه باشد.
 2. سیستمی انتخاب کنید كه دارای قابلیت‌های ویژه سرورها، مثل چیپ‌ست مدیریتی مخصوص سرورها، راندمان بالای I/O و آرایه درایورهای پر سرعت  را دارا باشد.
 3. اگر این احتمال وجود دارد كه كسب و كار شما از خروجی سرور برای مقاصد تجاری و مالی استفاده كند، دستگاهی بخرید كه شامل قطعات و نرم‌ افزارهایی باشد كه به آسانی از طریق بازار یا فروشنده سیستم در دسترس هستند، تا در زمان بروز مشكل، مدت زمان عدم سرویس‌ دهی سیستم(Downtime) به حداقل ممكن كاهش یابد.
4. از آن دسته از شركت‌های سازنده، خرید كنید كه به همراه محصول خود، یک بسته نرم‌ افزاری برای مدیریت آسان سیستم ارایه می كنند.
5. فراموش نكنید كه‌ هنگام قیمت گرفتن، باید بهای سیستم‌ عامل را نیز محاسبه كرد.
6. اگر سازمان یا شركت مطبوع شما تعداد كمی كارمند در بخش IT دارد یا اصلاً چنین كارمندانی ندارد، از فروشندگانی خرید كنید كه از طریق سایت خود، به طور رایگان شما را در تشخیص صحیح نیازهایتان یاری می دهند. به این ترتیب می توانید سروری تهیه كنید كه بیشترین تطابق را با نیازهای شما دارد.
7. مشخص كنید كه چقدر فضای فیزیكی لازم است به زیر ساخت شبكه خود اختصاص دهید (امروز یا در آینده). سیستم‌های نوعTower مناسبند، اما اگر از لحاظ فضا به طور جدی دچار محدودیت هستید، یک دستگاه به فرم قابل نصب در Rack انتخاب بهتری است.
8. اگر قرار شد از پیكر‌بندی قابل نصب در Rack یا Rack Mount استفاده كنید، عواملی كه در تعیین قیمت Rack ها و ابزارهای جانبی سیستم مؤثرند، مانند منبع تغذیه (شاملUPSهای قابل نصب در رک) و سینی كابل را فراموش نكنید.
9. از شركت‌هایی (اعم از سازنده یا فروشنده) خرید كنید كه برای مدت طولانی در محل كار و سكونت شما مستقر بوده یا خواهند بود. زیرا هنگامی كه به شركت‌های كم تر شناخته شده رجوع می كنید، این ریسک وجود دارد كه در آینده نتوانید از گارانتی محصول استفاده كنید یا پشتیبانی مناسبی از سوی فروشنده دریافت نكنید.
10. خدمات گارانتی باید شامل دست‌ كم یک سال به همراه خدمات آن‌لاین باشد.

پیام ها و نظرات