سلام دوست من وقت بخیر

فلاسک خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

فلاسک خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

>


وقتی قصد خرید فلاسک دارید، چه چیزی بیشتر از همه برای شما اهمیت دارد؟ ظاهر یا کیفیت آن؟ مسلماً کیفیت آن. منظور از کیفیت یک فلاسک خوب چیست؟ یعنی اینکه بتواند مایع گرم یا سرد را در مدت طولانی نگه دارد؛ بدون اینکه تغییری در دمای روی به وجود بیاید و همانند اولین مقدار آن باشد. پس سؤالی که در اینجا برای شما مطرح می‌شود، ویژگی فلاسک خوب است. اینکه باید چه ویژگی‌هایی ظاهری و فنی داشته باشد تا بدانیم که آیا دارای کیفیت مطلوب است یا خیر.

در این مقاله قصد داریم تا مهم‌ترین نکات در هنگام خرید فلاسک خوب را برای شما بنویسیم. اینکه به چه عواملی بیشتر از همه باید دقت داشته باشید.
 

نکات خرید فلاسک خوب

 
 

بدنه فلاسک


بدنه تمامی فلاسک ها از نوعی فلز مخصوص ساخته می‌شود. این پوشش فلزی مسئله خیلی مهمی در انتخاب است. در حقیقت اولین چیزی است که توجه خریدار را به سمت خود جلب می‌کند. فلاسک‌های فانتزی وجود دارند که کاربری آن‌ها فقط زیبایی است؛ اما توانایی گرم یا سرد نگه داشتن مایع را ندارند. در حقیقت همان قمقمه هستند؛ اما با شکل فانتزی که توجه خریدار را در همان اول جلب می‌کند.

از اصل قضیه یعنی ویژگی بدنه در هنگام خرید دور نشویم. بدنه و جنس آن خیلی مهم است. بدنه نقش عایق اصلی و نهایی را داشته که هرگونه مشکل یا خرابی در آن می‌تواند در کیفیت نگه داشتن ماده تأثیر منفی بگذارد.

بدنه فلاسک نباید هیچ‌گونه خش، تورفتگی و سوراخی داشته باشد. این بدنه باید به حدی محکم باشد که با فشار دست معمولی نباید تورفتگی روی آن ایجاد شود. فقط یک مشکل کوچک روی بدنه به راحتی می‌تواند مانع از گرم یا سرد نگه داشتن مایع درون آن شود.

در حالت کلی فلاسک های موجود در بازار حدود 7 جنس دارند. هفت نوع جنسی که استفاده از آن‌ها تائید شده بوده و بسته به شرایط و قیمت آن‌ها، باید یک مورد انتخاب کرد. پلاستیک، آلومینیوم، فولاد ضدزنگ، تیتانیوم، پیوتر، مس و نقره از جنس‌های فلاسک است. البته باید گفت که فولاد ضدزنگ بیشتر از همه این‌ها کاربرد دارد. کیفیت بالا علاوه بر اینکه مانع از هدررفت گرما از طریق بدنه می‌شود، باعث افزایش طول عمر آن هم خواهد شد.
 

سر فلاسک


ویژگی بعدی که باید در هنگام خرید فلاسک به آن رعایت کنید، سر و در آن است. در فلاسک ها اصولاً به صورت پیچشی مانند بطری آب بوده یا اینکه دکمه‌ای داشته و باز و بسته کردن آن، مایع خارج می‌شود. اینکه کدام مدل را خریداری کنید، به سلیقه شما بستگی دارد؛ اما مهم این است که سرها باید به خوبی چفت شوند. حالا سؤال این است که چگونه بفهمیم؟ مسلماً در هنگام خرید نمی‌توانید داخل فلاسک را پر آب کرده و بعد بررسی کنید. پس تنها راه بررسی آن از نزدیک است. وقتی در چفت شد، نباید شما هیچ صدایی را بشنوید. البته تولید صدا در زمانی که مایع درون آن است، بیشتر شنیده می‌شود؛ اما بعضی مدل‌های متفرقه باکیفیت نامناسب هم در هنگام بسته نشدن کامل در چنین صدایی را تولید خواهند کرد. بعد اینکه چند بار باز و بسته کنید، در دچار مشکل می‌شود. پس خیلی به کیفیت در توجه داشته باشید.

البته یک نکته دیگر در خصوص درپوش این است که گرمایی را هدر ندهد. بدنه که ساختارش مشخص و محکم است. این درپوش است که اگر مشکلی داشته باشد، گرما یا سرما را هدر داده و باعث ورود هوا از بیرون می‌شود.

نکته دیگر در خصوص درپوش‌ها این است که به صورت دکمه‌ای باشند. درپوش‌های بطری مانند احتمال گم شدن یا کثیف شدنشان زیاد است. به هر حال شما باید درپوش را کامل برداشته و آن را روی زمین یا پای خود قرار دهید. این فضا خود دارای آلودگی‌های زیادی هستند که به راحتی می‌توانند میکروب‌ها را به داخل انتقال دهند.

درپوش بعضی فلاسک ها چند تیکه و چندلایه است. این مسئله باعث کاهش زیاد هدررفت گرما از طریق منفذهای احتمالی شده و از این رو ویژگی و مزیت عالی به حساب می‌آیند.
 

جنس داخلی فلاسک

 
جنس داخلی بیشتر فلاسک ها از شیشه مخصوص است و بین شیشه و بدنه خلأ وجود دارد. شیشه‌ها هم مزیت دارد و عیب. اولین مزیت، تمیز کردن راحت آن است؛ اما عیبش این است که به راحتی می‌شکند. البته منظور از به راحتی این است که در صورت افتادن روی زمین، شیشه خرد می‌شود. بعضی فلاسک های کوچک به جای شیشه از مواد دیگری استفاده می‌کنند. این دیگر بستگی به سازنده دارد که از چه جنسی در ساخت استفاده کند.

در هنگام خرید حتماً فلاسک را تکان دهید تا صدایی از داخل آن شنیده نشود. شنیده شدن هر صدا هر چند کم می‌تواند نشانه‌ای از شکستگی یا آسیب‌دیدگی درونی باشد.
 

اندازه فلاسک


مورد بعدی که در هنگام خرید باید در نظر بگیرید، اندازه آن است. اندازه بر اساس دو معیار مشخص می‌شود: یکی اندازه خود فلاسک و دیگری حجم آن است. فلاسک نباید وزن سنگینی داشته باشند. بعضی برندها از موادی برای بدنه استفاده می‌کنند که باعث می‌شود تا خود فلاسک خالی وزن بسیار سنگینی داشته و از این رو حمل را برای فرد سخت‌تر کند. از همه بدتر اینکه فلاسک وزن بالایی داشته باشد؛ اما دسته نداشته یا دسته‌ای خیلی فانتزی باشد. مسئله بعدی گنجایش درونی است. اگر فقط خودتان قصد استفاده از فلاسک را دارید، مسلماً خرید یک فلاسک نیم لیتری کفایت می‌کند؛ اما برای اگر برای مسافرت خانگی می‌خواهید، حداقل باید به دنبال یک لیتری باشید. بعضی فلاسک ها دوقلو هستند. از هر دو طرف می‌توان برای قرار دادن آبجوش استفاده کرد.
 

مکان استفاده فلاسک


شما قرار است که از فلاسک برای چه موقعیتی بیشتر از همه استفاده کنید؟ هرچه مکان استفاده شما سردتر باشد، کیفیت بدنه و ساختار درونی آن بیشتر از همه باید برای شما اهمیت پیدا کند. برای کوهنوردان یا افراد ساکن در مناطق سردسیر، بهتر است تا به دنبال نمونه‌هایی باشند که هم بدنه ضدزنگ هم و جنس قوی چند جداره داشته تا به هیچ وجه نه باعث هدررفت گرما از درپوش بلکه از بدنه هم نشود.
 

برند خوب فلاسک

 
مسئله اینجاست که در همان اول نمی‌توان خیلی از موارد یک فلاسک خود را تشخیص داد. حالا اگر هم قصد خرید اینترنتی فلاسک را هم داشته باشید، این دیگر سخت‌تر خواهد شد. برای اینکه خیالتان از بابت کیفیت راحت باشد، بهتر است که به دنبال برند خوب باشید.
 

مطالب مرتبط:

بهترین مارک کتری و قوری ایرانی


 

پیام ها و نظرات