سلام دوست من وقت بخیر

تکنیک های ساده برای تمیز کردن یخچال

تکنیک های ساده برای تمیز کردن یخچال

>

یخچال به دلیل نگهداری مواد غذایی از وسایل مهم هر خانه به حساب می‌آید. برای همین، رعایت بهداشت این وسیله از اهمیت ویژه‌ای دارد. تمیز کردن و از همه مهم‌تر تمیز نگه داشتن یخچال نکاتی دارد که حتماً باید به آن‌ها توجه کرد تا مواد غذایی شما دچار هیچ‌گونه آلودگی نشود. علاوه بر این، تمیز نگه داشتن یخچال در افزایش عمر مواد غذایی و حتی خود یخچال هم مؤثر است. در زیر به چند نکته از نکات تمیز کردن و تمیز نگه داشتن یخچال اشاره کردیم که امیدواریم برایتان مفید باشد. اگر این نکات را رعایت کنید، تمیز کردن یخچال و فریزر کار عجیبی نیست.
 

مراحل تمیزی یخچال

 
 

تمام مواد غذایی را از یخچال خارج کنید


در این مرحله ابتدا تمامی مواد غذایی را از یخچال خارج کنید تا کامل خالی شود. سپس تاریخ مصرف تک‌تک مواد غذایی را چک گنید. موادی که تاریخ مصرفشان را حتی یک روز هم گذشته بود، دور بریزید تا محل رشد باکتری‌ها و آلودگی یخچال نشود. غذاهایی را که مدت زیادی در یخچال بوده است، دیگر به یخچال برنگردانید و تنها غذاهای تازه را در یخچال قرار دهید.
 

طبقات یخچال را جدا کنید


طبقات و کشوهایی را که جدا می‌شوند، از یخچال خارج کنید و با آب گرم و مایع ظرفشویی شستشو دهید تا تمامی لکه‌های آن پاک شود. توجه کنید که حتماً طبقات و کشوها را خشک کنید و به‌هیچ‌وجه خیس در یخچال قرار ندهید.
 

داخل یخچال را تمیز کنید


یکی از قسمت‌های مهم یخچال، داخل آن است که با مواد غذایی در تماس است. برای تمیزی این قسمت به‌هیچ‌وجه از اسپری‌های پاک کننده، صابون و مایع ظرفشویی که شیمیایی هستند، استفاده نکنید؛ زیرا باعث مسمومیت می‌شود.

برای پاک کردن داخل یخچال از پاک‌کننده‌های طبیعی استفاده کنید. یکی از این پاک‌کننده‌ها سرکه است، اما به دلیل بوی سرکه نمی‌توان از آن استفاده کرد. پاک کننده طبیعی دیگر آبلیمو است. یک محلول از آب گرم و آبلیمو تهیه کنید، سپس تمامی سطح داخلی را از این محلول اسپری کنید و با یک دستمال نخی آن را پاک کنید. تمامی درزها و نقاط مختلف یخچال را پاک کنید سپس با یک دستمال خشک داخل یخچال را پاک کنید تا رطوبت روی سطوح خشک نشود و لکه‌ای ایجاد نکند.
 

مواد غذایی را در یخچال بچینید


پس از اتمام کار مواد غذایی را به صورت دسته‌های مختلف درون یخچال قرار دهید تا یخچال منظم شود.
 

10 نکته برای تمیز نگه داشتن یخچال


با ترکیب موارد زیر در یک گالن آب داغ، یک پاک کننده خانگی همه منظوره ایجاد کنید: یک فنجان آمونیاک شفاف، ½ فنجان سرکه و ¼ فنجان جوش شیرین را داخل یک بطری اسپری بریزید یا از یک کاسه با اسفنج استفاده کنید. این محلول نیاز به شستشو ندارد و به تنهایی باعث چربی زدایی و مانع از ایجاد کپک می‌شود. تمام سطوح داخلی یخچال و فریزر را با این محلول می‌توانید پاک کنید.

برای جلوگیری از تجمع چربی و بو در یخچال بعد از تمیز کردن آن، مقداری موم خمیری شکل را درون طبقه بالای آن قرار دهید تا دیگر بوی بدی را احساس نکنید.

برای از بین بردن لکه‌های سخت داخل یخچال از خمیر دندان استفاده کنید، زیرا یک تمیزکننده ملایم بدون مواد شیمیایی مضر و با بوی مطبوع است.

برای تمیز کردن گردوغبار داخل یخچال ابتدا طبقات یخچال را خارج کنید و سپس با یک دستمال نخی تمیز داخل آن را پاک کنید. اگر در زیر فریزر شما محفظه‌ای برای جمع‌آوری برفک‌های آب شده بود، حتماً زود به زود آب آن را خارج کنید؛ زیرا باعث ایجاد بوی نامطبوع و ماندگی می‌شود.

یک راه دیگر برای از بین بردن بوی برای یخچال، استفاده از زغال فعال است. شما می‌توانید داخل یک جوراب تمیز مقداری زغال فعال بریزید و بالای آن را گره بزنید. سپس آن را در یخچال آویزان کنید. این زغال فعال با توجه به میزان استفاده شما از یخچال و مقدار مواد غذایی که در آن قرار می‌دهید، به مدت یک تا سه ماه قابل استفاده است.

اگر بوی بسیار نا مطبوعی در یخچال شما بود و قصد داشتید به سرعت این بو را از بین ببرید، می‌توانید از وانیل یا عصاره پرتقال استفاده کنید. به این صورت که مقداری از این مواد را روی پنبه بریزید و سپس پنبه را درون یک طرف با عمق کم درون یخچال قرار دهید و پس از چند ساعت از شر بوی نامطبوع راحت شوید.

اگر می‌خواهید سبزی‌های شما بو نگیرد و فضای داخلی یخچال را آلوده به بوی ناخوشایند نکند، می‌توانید از کاغذ استفاده کنید؛ زیرا کاغذ بو را جذب می‌کند. به این صورت که یک تکه کاغذ را مچاله کنید و درون محفظه نگه داری سبزیجاتتان قرار دهید.

لاستیک‌های درب یخچال را چک کنید تا هیچ‌گونه راه نفوذی به داخل نباشد و کاملاً عایق باشد.

اگر یخچالتان را پر نگه نمی‌دارید، یک گالن یا بطری را پر از آب کنید و درون آن قرار دهید. این کار در حفظ دما و خنکی داخل یخچال مؤثر است و کارایی یخچالتان را حفظ می‌کند.

یخچال خود را در بین سه تا پنج درجه نگه دارید. این دمای معتدل و مناسب برای مواد غذایی داخل یخچال و جلوگیری از ایجاد فساد، خرابی مواد غذایی و انتشار بوی بد می‌شود.
 
 

پیام ها و نظرات