سلام دوست من وقت بخیر

چگونه گوشی موبایل خود را ضدعفونی کنیم؟

چگونه گوشی موبایل خود را ضدعفونی کنیم؟

>


این روزها بحث کرونا، رعایت فاصله اجتماعی و ضدعفونی کردن وسایل بسیار داغ است. از تلویزیون و دیگر رسانه‌های مختلف از جمله شبکه‌های اجتماعی بارها در خصوص چگونگی در امان ماندن از کرونا مطالب مختلفی نوشته و گفته شده است. به غیر از دور بودن از محیط‌های شلوغ، ضدعفونی کردن وسایل از جمله دستگاه‌هایی مانند موبایل بیشتر از هر چیز دیگری مورد توجه و بحث بوده است. اینکه حداقل روزی یک بار، وسایلی که زیاد استفاده می­شود، با مواد مخصوص یا حداقل الکل غیرصنعتی ضدعفونی کنید. میکروب‌زدایی خیلی خوب است. حتی اگر بحث کرونا هم نبود، بهتر است که روزانه این عمل انجام شود؛ اما گاهی انجام دادن آن باعث بروز مشکلاتی می‌شود. از جمله ضدعفونی کردن موبایل که به دلیل رعایت نکردن بعضی اصول، می‌تواند باعث خرابی حداقل صفحه تاچ شود.

در حقیقت یکی از چالش‌های افراد چگونگی میکروب‌زدایی کردن وسایل الکترونیکی به ویژه موبایل است. به هرحال، موبایل دستگاهی است که همیشه مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیشتر در معرض انواع آلودگی قرار دارد. در ادامه قصد داریم تا در خصوص دلایل و مراحل ضدعفونی کردن موبایل بنویسیم.
 

آیا باید گوشی موبایل خود را ضدعفونی کنیم؟


وقتی که دست خود را آب و صابون می‌شوییم، چه لزومی دارد که گوشی خود را ضدعفونی کنیم؟ به طور متوسط هر شخصی بیش از 2500 بار تلفن همراه خود را لمس می‌کند. اگر تلفن شما آلوده باشد، شما باید حداقل 2500 بار در روز دست خود با بشویید. شستن باید بعد از استفاده باشد، نه قبل که باید گفت شستن با این تعداد در هر بار امکان‌پذیر نیست. وقتی شما دست خود را با آب و صابون تمیز می‌کنید؛ اما بعد به گوشی آلوده خود دست می‌زنید، در واقع می‌توان گفت که هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. بهترین راه این است که همراه با شستن دست خود، موبایلتان را هم ضدعفونی کنید. با انجام همزمان این دو کار، نگرانی آلوده شدن به انواع میکروب مانده روی سطوح موبایل هم از بین خواهد رفت. البته این به شرطی است که شما در طول روز دست خود را به جای دیگری نزنید.
 

هر چند وقت یکبار باید ضدعفونی کردن موبایل را انجام داد؟


مسئله دیگر در خصوص تعداد دفعات انجام این کار است. موبایل فقط با لمس آلوده نمی‌شود. بلکه آلودگی موجود در هوا و همچنین میکروب‌هایی که از دهان یا بینی افراد در اثر سرفه یا عطسه شخص نزدیک می‌تواند روی سطح گوشی بنشیند. برای همین نمی‌توان گفت که با گندزایی یکبار در روز، موبایلتان به صورت کامل تمیز می‌شود. اینکه چند بار در روز گوشی همراه خود را تمیز کنید، بر اساس میزان درصد آلودگی محیط متفاوت است. اگر در محیط شلوغ یا باز هستید، بهتر است که حداقل روزانه یک تا دوبار دستگاه خود را ضدعفونی کنید.
 

مراحل ضدعفونی کردن گوشی موبایل


برای گندزدایی موبایل روش‌های مختلفی وجود دارد؛ اما دو نکته را باید در نظر داشته باشید. اول از همه اینکه باید از وسیله درست استفاده کنید. دوم چگونگی انجام آن است تا کمترین آسیب را به دستگاه شما بزند.
 

استفاده از پارچه تمیز یا میکروفیبردار


همان پارچه‌ای که برای تمیز کردن صفحه شیشه عینک استفاده می‌کنید، برای ضدعفونی بدنه و صفحه گوشی هم مناسب است. گوشه پارچه با کمی آب بزنید. به عبارتی دیگر مرطوب کنید. نکته مهم اینکه به هیچ وجه آب یا هر ماده ضدعفونی دیگر را به صورت مستقیم روی گوشی خود اسپری نکنید؛ حتی چند قطره. به آرامی پارچه خود را روی بدنه بکشید. دقت کنید که آب نباید از پارچه چکه کند. به این دلیل که آب روی سطح مانده و تعداد زیاد آن می‌تواند باعث مشکلات شود. بهتر است که پارچه شما نم دار باشد. همچنین نکته اصلی اینکه حتماً به محض کشیدن پارچه خیس، قسمت خشک را بکشید تا خیسی روی سطح نماند؛ به ویژه اینکه اگر قرار باشد تا صفحه گوشی خود را هم ضدعفونی کنید.
 

استفاده از گوش پاک کن‌های پنبه‌ای


گردوخاک و میکروب فقط روی سطح گوشی شما قرار نمی‌گیرد. منافذ مهم‌ترین نقاطی هستند که باید مورد تمیز کردن قرار بگیرند. در گوشه‌ها به راحتی انواع کثیفی جای می‌گیرند و از آنجایی که شاید در دسترس مستقیم نیستند، برای همین کاربران در تمیز کردن آن‌ها خیلی حساس نیستند. برخی هم اصلاً دقت ندارند. جدا از بحث میکروب و کرونا، کرک و آلودگی‌های نشسته در این قسمت، در طول مدت می‌تواند باعث اختلال و مشکلات فنی شود. پس بهتر است که این بخش‌ها در هر چند وقت یکبار هم تمیز شود.

 
استفاده از گوش پاک کن برای تمیز کردن گوشی


بهترین راه برای تمیز کردن چنین منافذی استفاده از گوش پاکن است. گوش پاکنی سر آن پنبه‌های نرم باشد. گوش پاک‌کن‌ها سر نرم و کوچکی داشته و به راحتی می‌توان تا حدی درون منفذها رفته و با آن نقاط را تمیز کرد. البته بهتر است که برای میکروب‌زدایی هم سر آن را به الکل غیرصنعتی خیلی کم آغشته کنید؛ تا حدی که الکل از درون آن نچکد.
 

دستمال را الکلی کنید


در بالا نوشتیم که دستمال مخصوص را با آب مرطوب کرده و آن را روی سطح بکشید؛ اما اگر می‌خواهید که دستگاه شما به طور کامل ضدعفونی شود، بهتر است که از مواد ضدعفونی کننده استفاده کنید. مواد زیادی برای تمیز کردن و گندزدایی وجود دارد؛ اما در روزهای بحرانی مانند کرونا دسترسی به آن‌ها بسیار سخت است. پس بهتر است که خودتان یک نمونه با الکل ایجاد کنید.

یک ظرف کوچک را در نظر بگیرید. 60% این ظرف بهتر است که آب باشد و 40% آن الکل سفید که در داروخانه‌ها پیدا می‌شود. در صورتی که الکل پیدا نکردید، می‌توانید از وایتکس هم استفاده کنید؛ مانند مرحله نوشته شده در بالا، دستمال را با این محلول مرطوب کنید. سپس آن را روی سطح بکشید. فقط مراقب باشید که به هیچ وجه خیسی آن روی سطح نماند. همچنین اینکه هیچگاه این محلول را به صورت مستقیم اسپری نکنید. اگر خیلی نگران شیشه موبایل خود هستید، می‌توانید از مواد ضدعفونی کننده مخصوص تمیز کردن صفحه استفاده کنید. این مواد در فروشگاه‌های کامپیوتر وجود دارد.
 

از سرکه استفاده کنید


اگر به الکل سفید یا وایتکس دسترسی ندارید، می‌توانید از سرکه استفاده کنید. ترکیب آب و سرکه، 50 به 50 است؛ یعنی در ظرفی 50% آب و 50% سرکه باشد. سپس طبق دستور بالا آن را روی سطح موبایل خود بکشید.
 
استفاده از سرکه برای ضدعفونی کردن گوشی

این‌ها حالت کلی ضدعفونی کردن موبایل هستند. نکات دیگری هم وجود دارد که شما می‌توانید آن‌ها را برای تمیز کردن موبایل خود استفاده کنید.

1- تمامی گوشی‌ها دارای روکشی از جنس پلاستیک سخت یا چرم مصنوعی هستند. بهتر است که آن‌ها را روزانه با آب خالی هم شده بشویید. بیشتر جنس آن‌ها پلاستیک خالی بوده و با آب هیچ آسیبی نمی‌بینند.

2- برای استفاده درست از گوش پاک کن پنبه‌ای خیلی مراقب باشید. اول از همه اینکه به نرمی آن را در سطوح داخلی به ویژه بخش‌های چیپ بکشید. دوم اینکه مراقب باشید تا رشته‌ای از پنبه داخل نماند. به محض اینکه چیزی مشاهده کرده‌اید، آن را با پنسی بردارید. این رشته به مرور زمان به داخل دستگاه رفته و باعث ایجاد مشکل در دستگاه می‌شود.

3- پارچه به هیچ وجه نباید خیلی خیس باشد؛ به ویژه اینکه اگر قرار باشد تا اسکرین های موبایل خود را تمیز کنید. البته بهتر است که برای تمیز کردن صفحه از مواد مخصوص موجود در بازار استفاده کنید.

4- حتماً بعد از کشیدن دستمال مرطوب، از یک دستمال خشک استفاده کنید.

5- به هیچ وجه موبایل با بدنه و صفحه خیس را به برق نزنید.

6- بهترین پارچه‌ای که می‌توان برای تمیز کردن صفحه گوشی و بدنه استفاده کرد، نوع میکروفیبردار است. همان پارچه‌ای که برای تمیز کردن عینک هم استفاده می‌شود. فقط کافی است که نکات گفته در بالا را رعایت کنید.

7- برای اینکه اثرانگشتی نماند، می‌توانید که با یک دستمال کاغذی ساده هم شده، گوشی را نگه دارید. همچنین بهتر است که هم قبل از شروع و بعد از تمام شدن، دست خود را با آب و صابون بشویید.
 
 

پیام ها و نظرات