سلام دوست من وقت بخیر

انواع تصفیه کننده آب خانگی را بشناسید

انواع تصفیه کننده آب خانگی را بشناسید

>

یکی از راه‌های حفظ سلامتی آب‌های آشامیدنی، استفاده از انواع تصفیه‌کننده‌های آب خانگی است. نحوه کار هر یک از این دستگاه‌های تصفیه با یکدیگر متفاوت است. برخی کمتر و برخی بیشتر آب آشامیدنی را درگیر می‌کنند تا سلامت آب را تا حد توان خود بالا ببرند؛ اما وقتی قصد خرید این وسیله را داشته باشید، با انواع برند و مدل‌های متفاوتی روبرو خواهید شد. حالا سؤال این است که کدام برند و نوع تصفیه کننده مناسب است؟ کدام دستگاه توانایی حذف ذرات مضر موجود در آب آلوده را دارد؟

در این مقاله ما قصد داریم شما را در خرید مناسب‌ترین تصفیه کننده برای سلامتی خانواده‌تان کمک کنیم.
 

انواع فیلترهای تصفیه آب و تصفیه کننده‌ها برای استفاده‌های خانگی

 
 

پارچ فیلتر آب


پارچ‌های فیلتر آب به دلیل هزینه کم و قابل حمل بودن، از متداول‌ترین انواع فیلترهای آب مورد استفاده در خانواده‌ها هستند. پارچ فیلتر آب معمولی دارای دو قسمت است؛ در مرکز نیمه بالایی یک فیلتر وجود دارد که بیشتر از کربن فعال پر شده است و آب برای تصفیه در آن می‌ریزد. آب فیلتر شده به قسمت پایین ظرف می‌آید و می‌توانید از آن استفاده کنید.

از پارچ‌های فیلتر آب به دلیل ظرفیت محدودشان عمدتاً برای آشامیدن و پخت‌وپز استفاده می‌شود. آن‌ها همچنین یک روش ایمن و راحت برای به دست آوردن آب تمیز در خارج از منزل، به عنوان مثال در یک سفر کمپینگ هستند.

مزایا:

کم هزینه
می‌تواند مواد شیمیایی و معدنی زیادی را در آب از بین ببرد
قابل حمل
آسان برای استفاده

معایب:

آهسته
تدریجی
ظرفیت محدود
باید آب در آن بریزید و منتظر بمانید تا کار کند.
 

فیلتر سرشیر آب


این یک دستگاه کوچک است که درست روی شیر آب نصب می‌شود. درست قبل از بیرون آمدن آب از خروجی شیر، آلاینده‌های موجود در آب را از بین می‌برد و آب تازه برای پخت‌وپز و شستشو در اختیار شما قرار می‌دهد.

فیلترهای آب شیرآلات به طور کلی ارزان هستند و این امر باعث می‌شود که یکی از گزینه‌های محبوب در خانواده‌ها باشند. این دستگاه‌ها در بهبود بو و طعم آب لوله‌کشی در مناطقی که آب نسبتاً امن و تمیز است، بهتر عمل می‌کنند.

مزایا:

کوچک و ارزان
راحت و بدون نیاز به پر کردن مداوم آب
نصب آسان

معایب:

جریان آب به طور قابل‌توجهی کاهش می‌یابد.
 

فیلتر سرشویی


این دستگاه، مشابه فیلتر شیر آب است که شما روی سر دوش خود نصب می‌کنید تا آب دوش را تصفیه کند. بعضی اوقات، فیلتر با یک سر دوش همراه است و دیگر نیازی به سر دوش ندارید.

در مناطقی که آب حاوی مقدار زیادی کلر و فلوراید است. برای همین این فیلترها برای سر دوش توصیه می‌شود، البته گاهی این دستگاه‌ها باعث ایجاد خشکی و تحریک پوست‌های حساس می‌شود. بسیاری از افراد بیان کرده‌اند که پس از نصب فیلتر در حمام خود، احساس ریزش مو دارند.

مزایا:

آلودگی‌های ساده را از بین می‌برد، مو و پوست را بهبود می‌دهد.
ارزان
نصب آسان

معایب:

جریان آب آرام
 

فیلتر آب پیشخوان


وقتی می‌خواهید آب لوله‌کشی خود را تصفیه کنید بدون اینکه مرتباً یک ظرف را پر و خالی کنید، فیلترهای آب آشپزخانه گزینه نسبتاً مناسبی هستند. آن‌ها دستگاه‌های کوچکی هستند که به شیر آب متصل می‌شوند و هنگام باز کردن شیر، آب را تصفیه می‌کنند. یک فیلتر آشپزخانه ممکن است گاهی اوقات با شیر آب مخصوصی همراه باشد.

اکثر فیلترهای پیشخوان فضای زیادی را روی میز شما اشغال می‌کنند و بنابراین در خانه‌هایی که دارای یک میز باریک هستند، کمتر مورد استقبال قرار می‌گیرد.

مزایا:

با باز کردن شیر به سرعت آب آن فیلتر می‌شود
قیمت متوسط دارد.
فیلتراسیون آن بیشتر از فیلتر شیر آب است

معایب:

فضای زیادی از پیشخوان را اشغال می‌کند
 

فیلتر زیرسینکی


فیلتر آب زیر سینک به طور معمول یک سیستم فیلتراسیون آب است که در زیر ظرفشویی آشپزخانه شما نصب می‌شود. این دستگاه باکتری ها و آلاینده‌ها را از بین می‌برد و آب را برای استفاده ایمن‌تر می‌کند. فیلترهای آب زیر سینک معمولاً حجیم، گران‌قیمت و قابلیت حمل‌ونقل چندانی ندارند. با این حال، آن‌ها می‌توانند مقدار آب بیشتری را با سرعت بالاتری در مقایسه با دستگاه‌های شیرآلات یا پیشخوان، تصفیه کنند.

مزایا:

بزرگ، در مدت زمان کوتاهی آب بیشتری تصفیه کنید
معمولاً در زیر سینک ظرفشویی پنهان است و قابل مشاهده نیست
می‌تواند انواع مختلفی از آلاینده‌ها را فیلتر کند

معایب:

گران
نصب دشوار
 

سیستم کلی تصفیه آب خانگی


سیستم کلی تصفیه آب خانگی معمولاً در خانوارهایی دیده می‌شود که آب لوله‌کشی ندارند و از منبع‌های آب استفاده می‌کنند. این دستگاه‌ها معمولاً کاملاً در مخزن آب نصب و سپس به لوله اصلی متصل می‌شوند و آب را قبل از پخش در مناطق مختلف خانه تصفیه می‌کنند.

این دستگاه یکی از بهترین انتخاب‌ها برای مناطقی است که آب آشامیدنی مناسبی ندارند.

مزایا:

فیلترها درست در لوله اصلی قرار می‌گیرند و نیازی به یافتن فیلترهای جداگانه برای شیرهای مختلف در خانه نیست.
سیستم بزرگ به طور مؤثری آلودگی‌های مختلف را از بین می‌برد.
در دراز مدت در مصرف آب تمیز صرفه‌جویی می‌شود.

معایب:

گران
نیاز به نصب حرفه‌ای دارد.

اینکه حالا کدام دستگاه تصفیه آب را خریداری کنید، به شرایط و نوع کاربرد شما بستگی دارد.
 

پیام ها و نظرات