سلام دوست من وقت بخیر

چگونه بهترین ظرفیت ماشین لباسشویی را انتخاب کنیم؟

چگونه بهترین ظرفیت ماشین لباسشویی را انتخاب کنیم؟

>
آموزش

بدون هیچ شک و تردیدی، یکی از ویژگی‌های ماشین لباسشویی که باعث می‌شود تا در هنگام خرید سردرگم شوید، ظرفیت آن است. ظرفیت‌های ماشین لباسشویی از مقدار حدود 5.5 کیلوگرم شروع می‌شود و به بالا می‌رود. حالا اینکه حداکثر چقدر باشد، به نیاز شما و کاربرد آن بستگی دارد. برای استفاده خانگی، حداکثر 8 کیلوگرم را انتخاب می‌کنند؛ اما برای استفاده صنعتی و کاری، ظرفیت خیلی بیشتر از این است. البته این مسئله چیزی خاصی نیست؛ بلکه انتخاب ظرفیت درست است که اهمیت خواهد داشت. در ادامه این مطلب، مهم‌ترین نکاتی را که باید در انتخاب ظرفیت درست ماشین لباسشویی رعایت کنید، برای شما نوشته‌ایم.
 

منظور از ظرفیت ماشین لباسشویی چیست؟


این سؤال شاید ساده باشد؛ اما خیلی‌ها دید اشتباهی نسبت به این مسئله دارند. ظرفیت ماشین لباسشویی در حقیقت حداکثر وزن لباسی است که ماشین می‌تواند تحمل کند تا بتواند کامل آن‌ها را تمیز کند. قرار دادن لباس بیش از ظرفیت مجاز آسیب جدی به ماشین وارد خواهد کرد. آسیبی که گاهی می‌تواند جبران‌ناپذیر هم باشد. البته حداقلی هم وجود دارد. به عبارتی اگر وزن لباس از مقداری خیلی کم باشد، ماشین نمی‌تواند به خوبی عمل کند. هرچند در مدل‌های جدید دیگر حتی با یک لباس هم می‌توانند کار کنند. از طرفی هرچه ظرفیت ماشین بیشتر باشد، وزن آن سنگین‌تر و قیمت آن هم افزایش خواهد داشت.
 

آیا این وزن مربوط به لباس خشک است یا خیس؟


این یکی از چالش برانگیزترین سؤالات مربوط به ماشین لباسشویی است. اینکه آیا ظرفیت تعیین شده برای هر ماشین، مربوط به وزن لباس‌های خشک است یا خیس؟ باید گفت که این مبنای وزن تحملی، لباس خشک است. برای مثال، وقتی ظرفیت ماشین لباسشویی 8 کیلوگرم است، یعنی شما می‌توانید 8 کیلوگرم لباس خشک را با آن تمیز کنید. حالا این پرسش مطرح می‌شود که آیا قرار دادن لباس خیس باعث خرابی دستگاه می‌شود؟ در این خصوص نمی‌توانیم پاسخ دقیقی دهیم؛ اما باید این نکته را در نظر بگیرید که لباس‌های خیس وزن بیشتری دارند و از این رو نمی‌توانید اندازه حجم لباس‌های خشک، لباس‌های خیس در داخل ماشین قرار دهید.
 

چه نکاتی را در انتخاب ظرفیت ماشین لباسشویی باید در نظر گرفت؟

 
 

در انتخاب ظرفیت مناسب باید چند نکته مهم زیر را در نظر بگیرید:


برای یک بار، وزن لباس‌های کثیف خود را وزن کنید. البته این باید در شرایط عادی باشد. به عبارتی وقتی شما از سفری برمی‌گردید یا در خانه تعمیراتی را انجام می‌دهید، مسلماً در آن موقع، تعداد و وزن لباس‌های کثیفتان بیشتر است.

 خانواده شما چه تعداد اعضا دارد؟ این دیگر نیاز به توضیح ندارد که هرچه تعداد اعضای خانواده بیشتر باشد، وزن و تعداد لباس‌های چرک برای شستن هم بیشتر خواهد شد. نکته مهم این است که شما باید حال را در نظر بگیرید؛ نه ده سال دیگر. پس شما قرار است تا ده سال دیگر از این وسیله برای شستن لباس‌های خود استفاده کنید.

چه چیزی قرار است تا در ماشین برای شستن قرار بگیرد؟ لباس؟ ملحفه و پتو؟ جنس لباس‌ها چیست؟ همه این‌ها می‌تواند در انتخاب ظرفیت تأثیر بگذارد. برای آن‌هایی که باید هر چند وقت یک بار پتوهای مسافرتی یا ملحفه‌ها را با ماشین تمیز کنند، اگر ظرفیت بالا مانند 8 کیلوگرم انتخاب شود، با مشکلات کمتری در ادامه استفاده برخواهید خورد.

ابعاد ماشین لباسشویی هم اهمیت دارد. ماشین‌های با ظرفیت بالا، ابعاد بزرگ‌تری دارند. آیا شما فضایی برای قرار دادن چنین ماشین لباسشویی را دارید یا خیر؟

دیگر موردی که باید در نظر بگیرید، تعداد استفاده است. البته نمی‌توان گفت که این عامل مهمی در انتخاب است؛ اما به هر حال می‌تواند تأثیرگذار باشد. اگر قصد شستن انواع لباس با ظرفیت نسبتاً بالا حداقل دو بار در طول هفته را دارید، مسلماً قدرت هم باید در کنار ظرفیت در نظر گرفته شود.نوع باز شدن تأثیری در این انتخاب ندارد.
 

انتخاب ظرفیت برای خانوارهایی با تعداد مختلف


برای انتخاب ظرفیت دقیق و متناسب با تعداد افراد مختلف، می‌توان موارد زیر را در نظر گرفت:

با ماشینی با ظرفیت 7 کیلوگرم می‌توان سه پیراهن، یک جفت شلوار جین بچه‌گانه و دو جفت شلوار جین بزرگسال، سه حوله کوچک و دستمال رومیزی کوچک و همچنین دو ملحفه را در یک سیکل شست.

با ماشین با ظرفیت 4 کیلوگرم می‌توان 35 تی‌شرت کوچک یا 3 پیراهن، 2 جفت شلوار جین بچه‌گانه و 2 جفت شلوار جین بزرگسال، 3 حوله کوچک و 2 ملحفه را شست.

با ماشین با ظرفیت 5 کیلوگرم می‌توان 35 تی‌شرت کوچک یا 3 پیراهن، 2 جفت شلوار جین بچه‌گانه و 2 جفت شلوار جین بزرگسال، 3 حوله کوچک و 2 ملحفه را شست.

با ماشین با ظرفیت 4 کیلوگرم می‌توان 25 تی‌شرت یا 3 پیراهن، 2 جفت شلوار جین بچه‌گانه و 2 جفت شلوار جین بزرگسال، 3 حوله کوچک و 1 ملحفه را شست.

البته این ظرفیت‌ها متوسط هستند و شاید بتوان بیشتر از این هم بدون اینکه فشار مضاعفی به موتور بیاید، شست. البته این‌ها به نوعی تخمین هستند و این تعداد می‌تواند به نوع لباس و پارچه و تعداد خانوارها متفاوت باشد.

در شکل زیر تعداد متوسط لباس‌ها و پارچه‌های مختلف را در ظرفیت‌های متفاوت نشان داده شده است:

 

 

چه ظرفیتی را انتخاب کنیم؟


به این سؤال نمی‌توان جواب دقیقی دارد. اینکه چه ظرفیتی انتخاب شود، به نوع استفاده و تعداد آن، جنس پارچه، نوع لباس‌ها و همچنین فضای استفاده بستگی دارد. حتماً قبل از خرید و انتخاب برند، نسبت به ظرفیت آن و تناسبش با لباس‌ها و دیگر پارچه‌ها دقت کنید. در دفترچه راهنمای خرید هر محصول در این خصوص به طور کامل توضیح داده است. به هر حال اگر تعداد افراد خانواده شما زیاد است، انتخاب ظرفیت بالا می‌تواند گزینه باشد.

مطالب مرتبط:

ماشین لباسشویی چیست و چه تکنولوژی هایی دارد؟
برای خرید ماشین لباسشویی چه نکاتی را رعایت کنیم؟
بهترین و پرفروش‌ترین برندهای ایرانی ماشین لباسشویی
ماشین لباسشویی هوشمند چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
 

پیام ها و نظرات