سلام دوست من وقت بخیر

کامپیوتر آل این وان چیست؟

کامپیوتر آل این وان چیست؟

>


تا به حال چند بار کامپیوتر آل این وان را دیده‌اید؟ احتمال اینکه چنین کامپیوترهایی را ببینیم، خیلی کم است؛ برای اینکه خیلی خاص بوده و بیشتر از همه کاربرد اداری داشته‌اند. البته در بانک‌ها به ویژه بانک‌های خصوصی حتماً دیده‌اید؛ اما این سؤال در ذهنمان بوده که آل این وان چیست و چگونه کار می‌کند. حالا اگر هم تا به حال اسم آن را نشنیده باشیم، کارکردش برایمان جالب‌تر هم خواهد بود. البته باید گفت که All-in-One چیزی فراتر از کامپیوترهای معمولی یا لپ‌تاپ‌ها نیستند؛ فقط ساختار متفاوتی دارند.
 

تعریف کامپیوتر آل این وان


کامپیوتر آل این وان یا All-In-One PC(AIO PC) رایانه شخصی است که تمامی اجزای کامپیوتر به جز صفحه کلید و موس در یک واحد همراه با مانیتور یکپارچه شده است. به عبارتی دیگر همه اجزا پست صفحه نمایش قرار دارد. در حقیقت این نوع رایانه هم دارای صفحه نمایش و اجزای روی آن، هارد و دی وی دی رایتر است. شما فقط با یک دستگاه روبرو هستید و همه چیز به صورت اسمبل شده قرار دارد.

به طور خلاصه می‌توان اطلاعات زیر را برای آل این وان بیان کرد:

- در رایانه آل این وان تمامی اجزای سخت افزاری (غیر از صفحه کلید و موس) در یک واحد کیس جمع شده‌اند.

-این کامپیوترها مناسب شرکت‌ها یا سازمان‌هایی است که فضای کافی برای قرار دادن وسایل کامپیوتر را ندارند.
 

مزایای کامپیوتر آل این وان


- اولین و مهم‌ترین مزیت این است که نسبت به کامپیوتر معمولی یعنی دسکتاپ فضای بسیار کمتری را اشغال می‌کند. به عبارتی شما فقط به یک میز برای قرار دادن مانیتور دارید.

- این نوع نسبت به دسکتاپ جذابیت بصری بیشتری به اتاق شما می‌دهد. اگر بگوییم که فضای داخلی شما را حرفه‌ای‌تر می‌کند، اغراق نکرده‌ایم.

- برای استفاده از این مدل فقط یک سیم برق کافی است؛ اما برای نوع دسکتاپی باید چندین سیم مختلف را وصل کنید. از این رو میز شما شلوغی کمتری دارد.

- مصرف برق و تولید گرمایی بسیار کمی نسبت به نوع دسکتاپی دارد. از این رو در استفاده از آن انرژی بسیار کمتری هدر می‌رود.

- تنها وسیله‌ای که باید به صورت جداگانه تهیه کنید، صفحه کلید و موس است. بقیه اجزا داخل خود دستگاه است.

- بعضی از این مدل‌ها دارای ویژگی صفحه لمسی هستند که تجربه کاربری بسیار حرفه‌ای‌تر را به استفاده کنندگان می‌دهد.
 

معایب کامپیوتر آل این وان


- نسبت به کامپیوترهای دسکتاپی قدرت کمتری دارند. در خیلی از آن‌ها نمی‌توان انتظار انجام بی‌نقص کارهای سنگین را داشت.

- به دلیل محدودیت‌های ساختاری که دارند، امکان ارتقا اجزای سخت افزاری به ویژه رم آن‌ها وجود ندارد.

- قابل حمل نیستند (انتقال خیلی سختی دارند) و اگر قرار است که پروژه‌ای انجام شده روی آن را به افراد دیگر نشان دهید، بهتر گزینه لپ تاپ است.

- محدودیت حافظه دارد و اگر شما نیاز به فضای زیادی برای ذخیره سازی دارید، باید از یک هارد اکسترنال استفاده کنید.

- در صورت خرابی یک قطعه و به دلیل امکان نداشتن تعویض راحت آن، از این رو تعمیر آن به نسبت (البته شاید) پرهزینه‌تر خواهد بود. نکته دیگر اینکه قابلیت شخصی‌سازی برای کاربری‌های خاص را ندارند.
 

چه افراد یا شرکت‌هایی به کامپیوتر آل این وان نیاز دارند؟


با توجه به توضیحات بالا باید گفت که نباید این دستگاه را برای کاربری تخصصی خریداری کرد. آل این وان‌ها قابلیت ارتقا ندارند. این خود می‌تواند برای عده‌ای ویژگی منفی به حساب بیایند؛ اما از طرفی هم برای عده‌ای مزیت هستند. بیشتر این نوع کامپیوتر را ما در سیستم اداری دیده‌ایم. از آنجا که تمامی برنامه‌ها در سیستم‌های اداری تعریف شده هستند و همچنین هم نیازی به برنامه‌های پیچیده‌ای نداشته و چند سال هم با همان سخت افزار می‌توان کار کرد، باید گفت که مدل‌های آل این وان بسیار به صرفه خواهد بود؛ اما فقط کاربری اداری دارد؟ مسلماً خیر. اگر شما در خانه خود فقط از دستگاه برای انجام کارهای عادی استفاده می‌کنید، خرید یک دستگاه AIO توصیه می‌شود.

چند نکته را باید در نظر بگیرید

در هنگام تهیه دستگاه آل این وان، باید چند نکته را در نظر بگیرید:

بعضی مدل‌های آل این وان دارای قابلیت صفحه نمایش لمسی هستند. این مدل برای آن‌هایی که از ویندوز 8 به بالا استفاده می‌کنند، اهمیت زیادی دارد. یکی از مزیت‌هایی ویندوز 8 و 10 در این است که می‌توان با لمس صفحه تعامل بهتری با صفحه داشت. پس اگر ویندوز دستگاه شما 8 به بالاست و از طرفی به دنبال تعامل بالا هستید، خرید نمونه لمسی توصیه می‌شود.

آل این وان را نمی‌توان جابه‌جا کرد. آیا شما می‌توانید کیس را جابه‌جا کنید؟ نیاز به برق دارد و سخت است. پس اگر کارهای گرافیکی یا پروژه‌ای دارید که باید آن را به هر فردی نشان دهید، بهتر است که به دنبال لپ تاپ باشید.
در بالا هم به این مسئله اشاره کردیم که آل این وان قابلیت ارتقا ندارد. در حقیقت هر چیزی که همان اول خریداری کرده‌اید تا آخر همان خواهد بود. البته می‌توان آن را ارتقا یا تغییر داد؛ اما هزینه بسیار بیشتری نسبت به بقیه در به روزرسانی دارد.
 

لپ تاپ، دسکتاپ یا آل این وان؟ کدام یک را خریداری کنیم؟


با تمامی این توضیحات، باز این سؤال مطرح می‌شود که کدام یک را خریداری کنیم؟ باید گفت که اول از همه باید نیاز را بررسی کنید. اینکه آیا واقعاً با خرید یک آل این وان می‌توانید فعالیت‌های مرتبط را انجام دهید یا خیر؟ در حقیقت باید میزان سخت افزاری را که نیاز دارید، بررسی کنید. در آن وقت است که می‌توانید تصمیم به خرید یا نخریدن آن بگیرید.
 

پیام ها و نظرات