سلام دوست من وقت بخیر

روش‌هایی ساده برای افزایش امنیت خانه

روش‌هایی ساده برای افزایش امنیت خانه

>

تصور غلط: هر کاری کنیم، باز هم دزد وارد خانه می‌شود. باید گفت که چنین چیزی صحت ندارد. وقتی که شما تمام اصول ایمنی خانه را رعایت کنید، دزد چگونه می‌تواند وارد خانه شود؟ مگر اینکه متصل به زور شده یا از تکنیک‌های حرفه‌ای فرار از زندان و کندن تونل و غیره الگو بگیرد. ما نمی‌دانیم که چرا برخی می‌خواهند بعضی چیزها را سخت کنند؛ اما افزایش ایمنی خانه خیلی ساده است. فقط لازم است که چندین نکته را در نظر بگیرد. نکاتی که در ادامه، آن‌ها را برای شما نوشته‌ایم.
 

نکات افزایش امنیت خانه

 

اول از همه نقاط آسیب‌پذیر خانه را بررسی کنید. این نقاط برای هر خانه‌ای متفاوت است؛ دیوار کوتاه، پنجره‌های بدون حفاظ، در معمولی، وجود حفاظ‌هایی برای بالا رفتن از بخش‌های مختلف دیوار و دودکش‌های بدون محافظ و با پهنای زیاد و وجود نقاط کور زیاد مانند مکان‌های پشت درختان از مکان‌هایی هستند که به عنوان نقاط آسیب‌پذیر به حساب می‌آیند و باید خیلی سریع مشکلات مربوط به ایمنی آن‌ها برطرف شود. حالا اینکه چگونه برطرف شوند، به ماهیت و ظاهر خانه شما بستگی دارد.

قفل مناسب برای پنجره‌های خود نصب کنید. این قفل به هیچ وجه نباید از بیرون قابل دستکاری باشد. بسیاری از قفل‌هایی که در حال حاضر در پنجره‌های آپارتمان‌های بلند استفاده می‌شوند، به راحتی از بیرون قابل دسترس هستند. البته مشکلی از این بابت وجود ندارد؛ برای اینکه هیچ دزدی دستش به پنجره‌های طبقات وسط نمی‌رسد. مگر اینکه بخواهد با طناب از پشت‌بام وارد شود که دیگر به جای داخل خانه، به داخل زندان خواهد رفت. برای پنجره‌های طبقات پایین و قابل دسترس، حتماً از قفل‌های ضدسرقت در بستن آن‌ها استفاده شود. همچنین اینکه کنارهای پنجره هم بررسی کنید تا آجرهای آن کنده یا شل نباشد.

درختچه خیلی خوب است؛ اما نه وقتی که آنقدر بلند شود تا دزد بتواند به راحتی پشت آن مخفی شود. به ویژه اینکه درختچه یا درخت نزدیک دیوار بوده و هیچ نوری به آنجا نتابد. از این رو دزد به راحتی  نزدیک غروب می‌تواند با قائم شدن در پشت آن‌ها و بررسی شرایط، در زمان مناسب اقدام به ورود به خانه و دزدی کند. بهترین کار این است که درختچه‌ها را کوتاه نگه دارید تا کسی نتواند پشت آن مخفی نشود. همچنین اینکه هر چند وقت یکبار، علف‌های هرز را کوتاه کنید. خود همین علف‌ها در صورت بلند شدن، بهترین مکان برای مخفی شدن هستند.

حصار بگذارید؛ به ویژه اگر دیوارهای خانه‌تان کوتاه است و در شهرهای بزرگ و به اصطلاح دزدخیزی مانند تهران زندگی می‌کنید. بهتر است که اصلاً از همان ابتدا به فکر استفاده از دیوارهای کوتاه نباشید. در چند نقطه باید به فکر استفاده از حفاظ باشید؛ روی دیوارها، پنجره‌هایی که به راحتی از کوچه‌های خلوت قابل دسترس هستند، ورودی بعضی درها و همچنین کنار پشت‌بام‌هایی که از بقیه قابل دسترس است. البته ساختار حفاظ باید به صورتی باشد که خودش نردبانی برای بالا رفتن نباشد. فقط اینکه حتماً جنس حفاظ فولاد سخت باشد تا دزد به راحتی نتواند آن‌ها را با دستگاه خود برش دهد.

درهای اصلی و ورودی را ضد سرقت کنید. در اصلی ورودی ساختمان، در ورودی لابی، در پارکینگ و در پشت‌بام حتماً قابلیت ضد سرقت داشته باشند. البته درهای ورودی بیشتر ضدسرقت هستند؛ برای درهای دیگر حتماً باید از قفل کتابی و محکم استفاده کنید. علاوه بر این بیشتر درهای ورودی پارکینگ دیگر این روزها برقی هستند؛ اما حتماً مراقب باشید که قفل داشته باشند تا دزد یا فردی نتواند با دستکاری اهرم آن، در را باز کند. همچنین اینکه قسمت‌های جوش داده شده را هم به دقت بررسی کنید تا مشکلی نداشته باشند.

از روشنایی‌های سنسوردار استفاده کنید. این روشنایی‌ها حساس به حرکت بوده و در هنگام عبور فرد یا شی‌ء از زیر سنسور روشن می‌شوند. این سنسورها بیشتر در حیاط‌ها، راه‌پله‌ها و پارکینگ استفاده می‌شود. فقط نکته مهم اینکه حتماً لامپ‌های سنسوردار در جایی نصب شوند که دزد نتواند به راحتی آن‌ها را دستکاری کند. البته تا بخواهد دستکاری کند، لامپ خاموش شده و شما متوجه خواهید شد. دوم اینکه حتماً منبع تغذیه آن را در خارج از دسترس قرار دهید. فقط کافی است تا فرد به آن دسترسی داشته باشد؛ به راحتی سیستم را قطع کرده و با خیال راحت در خانه قدم خواهد زد.

از سیستم‌های امنیتی حرفه‌ای و به روز استفاده کنید. دزدگیرهای ساده بیشتر از اینکه دزدگیر باشند، باعث خنده آن‌ها خواهد شد. نمونه‌های حرفه‌ای این روز حساسیت بیشتری داشته و می‌تواند هر حرکتی را به راحتی تشخیص دهد. همچنین نمونه‌های به روز از قابلیت اتصال به اینترنت را داشته و در صورت به صدا درآمدن آلارم می‌تواند صاحبخانه را مطلع کند. این نوع دزدگیرها برای آن‌هایی که بیشتر در خانه نیستند، مناسب‌ترین گزینه هستند. همچنین آن‌هایی هم که خانه‌های با متراژ بالا دارند، بیشتر از همه بقیه نیاز به چنین سیستم‌های امنیتی حرفه‌ای دارند.

وسایل باارزش خانه خود را در مکان‌های ایمن قرار دهید. کنار مبل، زیر فرش، در ظروف بوفه و خیلی نقاطی شبیه به چنین مکان‌هایی اصلاً نقاط ایمنی نیستند. برای اینکه دزدهای حرفه‌ای، اول از همه چنین مکان‌هایی را بررسی می‌کنند. یک گاوصندوق داشته باشید؛ البته یک گاوصندوق ایمن. نه این از این مدل‌های قدیمی که دیگر باز کردن آن‌ها را حتی یک صفر کیلومتر هم می‌تواند انجام دهد. نمونه‌های جدید دارای رمزهای دیجیتالی هستند و باز کردن آن‌ها کار هر کسی نیست.

قفل‌های خانه را چک کنید. بعضی دزدها در زمانی که شما در منزل نیستید یا خیابانتان خلوت است، بعضی از قفل را دستکاری می‌کنند. زمانی که احساس کردید، قفل منزلتان دیگر مانند گذشته به راحتی باز و بسته نمی‌شود، حتماً اقدام به عوض کردن آن کنید. باید گفت که اصلاً درست نکنید؛ بلکه عوض کنید و سعی کنید که یک مدل جدید را جایگزین کنید.

از دوربین مداربسته استفاده کنید. البته دیگر کمتر کسی از اهمیت دوربین اطلاع ندارد. نکته مهم در نصب دوربین این است که حتماً تمامی نقاط پوشش داده شوند. در غیر این صورت دزد خیلی راحت می‌تواند با پوشش یک دوربین، کار خود را به راحتی انجام دهد.


مطالب مرتبط:

5 روش افزایش امنیت فروشگاه و کارمندان
9 نکته ایمنی در سفر که باید رعایت کنید

 

پیام ها و نظرات