سلام دوست من وقت بخیر

مهم‌ترین دلایلی که باید ماشین ظرفشویی خریداری کنید؟

مهم‌ترین دلایلی که باید ماشین ظرفشویی خریداری کنید؟

>

یکی از کارهای طاقت‌فرسا و انرژی بگیر، شستن ظروف است؛ به ویژه اینکه اگر مهمانی هم داشته باشیم و بعد از صرف شام با کوهی از ظروف کثیف روبرو شویم. در چنین مواقعی، مهمان‌ها تعارف می‌کنند که به نوبتی هم شده، ظرف‌ها را بشویند؛ اما صاحب‌خانه با هزار ترفند و غیره سعی می‌کند تا جلوی این کار را بگیرد. به این بهانه که فردا تعطیل است و کار را خودم انجام می‌دهد؛ اما آیا ته دلش همین است یا خیر؟

در چنین موقعی، داشتن ماشینی که ظرف‌ها را کثیف تحویل گرفته و تمیز تحویل دهد، یک آرزو برای افراد خواهد بود. البته الآن دیگر این آرزو نیست. برای اینکه ماشین ظرفشویی در مدل و ظرفیت‌های مختلفی وجود دارد که هر نوع ظرفی را به راحتی تمیز می‌کنند. فقط یک نکته‌ای این وسط وجود دارد و اینکه هنوز عده‌ای اعتقاد به داشتن این ماشین ندارند. در حقیقت فکر می‌کنند که هزینه اضافه‌ای است؛ اما واقعاً اینطوری نیست. الآن دیگر چنین تصوری اشتباه است. درگیری کاری زیاد، مصرف بی‌رویه آب در هنگام شستن عادی و خسته کننده بودن شستن ظروف به ویژه قابلمه و ظرف‌های بزرگ، از جمله دلایلی هستند که به شما هشدار خرید ماشین ظرفشویی را می‌دهند.

ماشین ظرفشویی گران است؟ اگر بخواهیم صادقانه نگاه کنیم، ماشین ظرفشویی خوب قیمت بالایی دارد؛ اما وقتی آن را در کنار مزایایش قرار می‌دهید، آنگاه متوجه خواهید شد که صرف هزینه باری خرید این دستگاه، نسبت به مصرف آب و مشکلات ناشی از آن، چقدر به‌صرفه‌تر است.
حالا در ادامه قصد داریم تا برای چند دلیل مهم خرید ماشین ظرفشویی را بنویسیم. پس با ما در ادامه همراه باشید.
 

دلایل خرید ماشین ظرفشویی

 
 

ماشین ظرفشویی بهداشتی تر است


احتمالاً کمی تعجب خواهید کرد که چرا ماشین ظرفشویی بهداشتی تر است؟ یکی از دلایل آن، آب داغی است که برای شستن ظروف استفاده می‌شود. حالا باز این سؤال در ذهن شما مطرح می‌شود که ظروف را زیر آب داغ می‌شوییم و چه فرقی دارد؟

در هنگام شستن ظروف با دست، شما باید از یک اسکاچ همیشگی استفاده می‌کنید. این اسکاچ بعد از یک بار استفاده، معدن جمع شدن انواع میکروب می‌شود. می‌توانید همین الآن اسکاچ خود را به یک آزمایشگاه ببرید. اصلاً فرض هم کنیم که اسکاچ تمیز و نو باشد. در هنگام شستن ظروف با دست و زیر آب، احتمال اینکه هنوز ماده شوینده روی آن بماند، زیاد است. حتماً شنیده‌اید که ما خیلی مایع ظرفشویی می‌خوریم. دلیلش هم همین است. حالا این با ماشین ظرفشویی چه تفاوتی می‌کند؟

درجه آب داغ ماشین، 70 است. آیا شما می‌توانید دستتان را زیر آب 70 درجه بگیرید؟ مسلماً خیر. دوم اینکه آب با فشار بسیار بالایی در داخل ماشین چرخش می‌کند. فشاری که حتی نمی‌توان دست را جلوی آن گرفت. همین دو عامل باعث شده‌اند تا ماشین ظرفشویی بتواند 99 درصد میکروب‌ها را از بین ببرد و حتی دیگر اثری از مایع ظرفشویی روی ظروف باقی نماند.
 

لکه‌ای باقی نمی‌ماند


هیچ چیزی در شستن ظرف سخت‌تر از از بین بردن لکه‌های باقیمانده روی ظروف نیست. ظروف لازانیا را دیده‌اید؟ چقدر سخت است تا بتوان گوشه‌های ظروف را که مواد لازانیا به آن باقیمانده از بین برد. برای از بین بردن این لکه، باید چند ساعت ظروف در آب داغ یا حتی آب سرد گذاشت تا بعد با استفاده از اسکاچ و قدرت بازو به جنگ با آن رفت. حالا اینکه آیا واقعاً از بین می‌رود یا خیر، دیگر به شرایط بستگی دارد.

اما این مسئله در ماشین ظرفشویی دیگر نگرانی ندارد. برای اینکه با استفاده فشار و دمای آب هیچ لکه‌ای روی ظروف باقی نمی‌ماند. البته باید سوختگی را مجزا از این مسئله دانست.
 

صرفه‌جویی در وقت و انرژی


شستن ظرف عادی حدود شاید حداقل نیم ساعت وقت شما را بگیرد. هرچه تعداد ظروف بیشتر و لکه‌های آن مقاومت بیشتری داشته باشند، شستن آن‌ها هم سخت‌تر است. از این رو باید وقت بیشتری هم برای تمیز کردن آن‌ها اختصاص دهید. مسئله دیگر اینکه در هنگام از بین لکه‌های سرسخت باید آن را زیر آب بگیرید. به نظر شما این اتلاف نیست؟ شیر آب همینطوری باز است و شما در حال تلاش برای کثیفی‌ها هستید. مسلماً ظرف همیشه زیر شیر آب نیست.

اما با استفاده از ماشین ظرفشویی علاوه بر اینکه در وقت خود صرفه‌جویی می‌کنید، آب هم خیلی کمتر مصرف می‌شود. در واقع باید گفت که آب بسیار حساب شده تر از حالت عادی مصرف می‌شود.

فقط همین نکته را بدانید که در شستن ظروف به صورت دستی، حدود 40 لیتر آب مصرف می‌شود. در صورتی که این مقدار برای ماشین ظرفشویی برابر حدود 7 لیتر است. اختلاف بسیار زیادی است.
 
حالا این سه مزیت را کنار هم بگذارید و با شستن ظروف به دستی مقایسه کنید. به نظر شما الآن کدام یک به‌صرفه‌تر و بهتر است؟
 

پیام ها و نظرات