سلام دوست من وقت بخیر

5 نکته مهم در خرید قمقمه آب

5 نکته مهم در خرید قمقمه آب

>

مخاطب ما در این مقاله فقط ورزشکاران نیستند، بلکه هرکسی که در طول روز، بیرون از محل کار ی خانه خود است، به ویژه در تابستان که بیشتر از همه زمان­ها نیاز دارد تا آب سالم مصرف کند، حتماً باید این مقاله را بخواند. در این مقاله 5 نکته مهم و اولیه در هنگام خرید قمقمه آب را برای شما نوشته‌ایم.
 

نکات خرید قمقمه

 
 

برای چه هدفی قصد استفاده دارید؟


افراد مختلف سبک زندگی متفاوتی را دارند. با اینکه همه ما به آب نیاز داریم؛ اما هرکسی برای رسیدن به آن از روش‌های مختلفی استفاده می‌کند. در حقیقت این روش‌ها بر اساس موقعیت‌های استفاده تعیین می‌شود؛ برای مثال، کمپینگ و پیاده روی دو هدف متفاوت هستند که برای هر کدام نیاز است تا از قمقمه مخصوص به آن استفاده کرد. در حالت کلی این نکته را در نظر داشته باشید که برای هر هدفی باید به دنبال نوع مخصوصی از قمقمه باشید.

برای مثال موارد زیر را در نظر بگیرید:

- شما در طول روز پیاده روی می‌کنید و به دنبال قمقمه‌ای هستید که سبک باشد.

- شما برای ورزش در باشگاه به قمقمه‌ای نیاز دارید که در صورت نوشیدن و پرتاب آن به گوشه زمین، آسیب نبیند.

- قمقمه را درون کیف خود قرار می‌دهید و از این رو نباید نشتی داشته باشد.

- قمقمه را از آب شیر پر می‌کنید و برای همین به دنبال نمونه‌ای هستید که فیلتر داشته باشد.

- در مسیر شما مانند کمپینگ، آب زیادی وجود ندارد و برای همین به دنبال نمونه‌ای هستید که بیشترین مقدار آب ممکن را به خود بگیرد.

- همه این‌ها یک هدف هستند که باید در هنگام خرید در نظر بگیرید. 4 نکته بعدی به شما کمک بیشتری در انتخاب خواهد کرد.
 

چه جنس ماده‌ای انتخاب کرد؟


قمقمه‌های قدیمی بیشتر فلزی بودند؛ اما تنوع نمونه‌های فعلی به حدی زیاد است که خریدار را سردرگم می‌کند. طراحی، عایق و وزن سه موردی هستند که بیشتر در این بخش مورد بررسی قرار می‌گیرند. شما در انتخاب جنس، امکان انتخاب چند گزینه زیر را دارید:

1. اگر می‌خواهید که هنوز از جنس پلاستیک استفاده کنید، باید تفاوت بین پلی اتیلن با چگالی بالا و پایین بدانید و در نظر بگیرید. چگالی بالا دارای ویژگی سبک، مقرون به صرفه، قابلیت چاپ و مناسب استفاده برای مایعات سرد هستند؛ اما نباید از آن برای نگهداری مایع گرم استفاده کرد. چگالی پایین انعطاف‌پذیرتر هستند. اگر می‌خواهید که آن را فشار دهید تا آب بیشتری در آن لحظه خارج شود، مانند قمقمه دوچرخه سوارها، خرید این جنس توصیه می‌شود. فقط حواستان باشد که جنس‌های پلاستیکی نامرغوب می‌توانند باعث تغییر مزه آب شوند. در حالت کلی برای آن‌هایی که نیاز است تا همیشه قمقمه را با خود حمل کنند، خرید این مدل توصیه نمی‌شود.

2. جنس استیل که از گذشته تا الآن همیشه طرفدار خاص خود را داشته است. با اینکه وزن سنگینی دارند؛ اما باعث به وجود آمدن ترکیب شیمیایی ناشی از جنس ظرف نمی‌شوند. این جنس هیچ‌گونه تعریقی روی بدنه یا خیسی ندارد؛ برای همین مناسب استفاده درون کیف و کنار کتاب هستند. ورزشکاران حرفه‌ای و همچنین شرکت‌های با ظاهر شیک بیشتر از همه این نوع جنس استفاده می‌کنند. مزیت‌های سلامتی بیشتری دارد.

3. جنس شیشه‌ای هم بیشتر از همه استفاده می‌شود. هیچ ترکیبی با مواد شیمیایی ندارد و به خوبی آب را در برابر میکروب‌ها محافظت می‌کند؛ اما احتمال شکستگی دارند. برای همین اگر فعالیت شما زیاد است و مانند بعضی ورزش‌ها مثل فوتبال باید سریع آب را بخورید و آن را به گوشه‌ای پرتاب کنید، خرید این جنس توصیه نمی‌شود.

4. جنس آلومینیومی هم مانند استیل دارای مزیت‌های زیادی است؛ اما هم سبک‌تر و قیمت مناسب‌تر دو ویژگی دیگر هستند که باید به آن اضافه کرد.
 

استفاده و تمیز کردن آن چقدر راحت است؟


خیلی مهم است که قمقمه خریداری شده، استفاده آسانی و تمیز کردن سریعی داشته باشد. قمقمه‌های دهان گشاد از نظر میزان خروجی آب خیلی خوب هستند؛ اما احتمال سرریز آن‌ها در هنگام نوشیدن وجود دارد. نمونه‌های دهانه تنگ، چنین مشکلی را ندارند؛ اما تمیز کردنشان سخت است. برای همین به دنبال نمونه‌ای باشید که اندازه دهانه آن استاندارد باشد. مسئله دیگر آرگونومی است. اینکه به راحتی در دست جای بگیرد. مثل لیوان عادی دارای سطح صاف نباشد. وقتی شما قمقمه را در دست می‌گیرید، دستتان خیس است. پس باید به این نکته خیلی توجه کنید که دارای بخش‌های تورفتگی برای گرفتن باشد تا از دستتان لیز نخورد.
 

چه ویژگی‌های برای شما مهم است؟


هر قمقمه‌ای دارای ویژگی‌های خاصی است. فیلتر اختصاصی و بهتر، نخ بلند، در محکم، وزن سبک و خیلی موارد دیگر که ممکن است که برای شما بیشتر از بقیه اهمیت داشته باشد. لازم است که قبل از خرید ویژگی و امکانات مورد نیاز خود را بنویسید تا بدانید دقیقاً به چه مواردی بیشتر از همه باید دقت کنید.
 

چه شکل و طراحی داشته باشد؟


این مسئله بیشتر سلیقه‌ای است. فقط نکته مهم که باید دقت داشته باشید، همان داشتن حالت آرگونومی است. اینکه به راحتی در دست‌های شما جای بگیرد. رنگ، شکل، طرح، نوع باز شدن در و غیره کاملاً سلیقه‌ای هستند و اصلاً نمی‌توان نسخه واحدی برای همه تنظیم کرد. بیشتر از همه کیفیت قمقمه را مورد بررسی قرار دهید. فقط در خصوص درب این نکته را در نظر بگیرید که کیفیت بالایی به ویژه در بخش لولا یا قسمت بستن خود داشته باشد.

حالا با بررسی این موارد فکر کنیم که راحت‌تر بتوانید یک قمقمه آب مناسب انتخاب و خریداری کنید.


مطالب مرتبط:

مهم‌ترین لوازم ورزشی که باید داشته باشیم 

پیام ها و نظرات