سلام دوست من وقت بخیر

5 کسب‌وکاری که به بارکدخوان نیاز دارند

5 کسب‌وکاری که به بارکدخوان نیاز دارند

>

وقتی اسم دستگاه بارکدخوان می‌آید، اولین تصویری که در ذهن حک می‌شود، پیشخوان سوپرمارکت‌هاست. همان نقطه‌ای که مسئول صندوق با قرار دادن لنز دستگاه روی بارکد محصول، اطلاعات فروش و قیمت آن را به مشتری اعلام می‌کند؛ اما باید گفت که کاربرد این دستگاه خیلی بیشتر از این موارد است. مواردی که تا به حال حتماً چند نمونه را دیده‌اید؛ اما به هر حال بیشترین کاربرد آن در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و سوپرمارکت‌ها دیده شده است.
 

دیگر کاربردهای دستگاه بارکدخوان


خرده‌فروشی‌ها

اولین و بیشترین کاربرد دستگاه بارکدخوان در خرده‌فروشی‌هاست؛ البته نه هر نوع خرده فروشی. فروشگاه‌های پوشاک، عرضه مواد غذایی و لوازم دیجیتال مکان‌هایی هستند که بیشتر از همه از بارکدخوان می‌توانند استفاده کنند. استفاده از این دستگاه می‌تواند برای دو هدف اصلی یعنی ثبت کالاهای فروش رفته و ثبت کالاهای موجودی در انبار باشد. البته یک مزیت دیگر استفاده از بارکدخوآن‌ها در فروشگاه‌ها، برقراری ارتباط بین شعبه‌ها است. این دستگاه‌ها کوچک به یک سیستم وصل هستند که این سیستم از طریق اینترنت با دستگاه مادر خود متصل است. به این صورت هر وقت مسئول صندوق فروش محصولی را با بارکد ثبت می‌شود، اطلاعات آن در سیستم مرکزی ذخیره شده و مدیر مربوطه به راحتی می‌تواند کنترل موجودی شعبه‌های خود را مدیریت کند.

مراکز درمانی

یکی  از مهم‌ترین مراکزی که می‌توانند از دستگاه بارکدخوان استفاده کنند، مراکز درمانی هستند. به احتمال زیاد نمونه‌های آن‌ها در بیمارستان‌ها در هنگام بستری شدن دیده‌اید. هر بیمار در هنگام ورود و بستری کاغذی دور مچ دستانش بسته می‌شود که یک علامت بارکد روی آن است. نگهداری این کاغذ بارکد خیلی مهم است. در حقیقت اطلاعات لحظه‌ای بیمار ثبت می‌شود؛ اینکه چه ساعتی از او آزمایش گرفته شده است، قرص‌های او چه ساعتی داده شده است و همچنین اطلاعات تماس او هم از طریق آن ثبت شده است. به این صورت دیگر پرستار به راحتی می‌تواند فقط با اسکن کد، متوجه روند درمانی او باشد.

مدارس، شرکت‌ها و ارگان‌های دولتی

یکی از مهم‌ترین کاربردهای بارکدخوان در مدارس، شرکت‌ها و ارگان‌های دولتی برای ردیابی دستگاه‌های سخت افزاری مهم مانند میز، صندلی و کامپیوتر است. برای هر وسیله‌ای می‌تواند کد بارکد مجزایی در نظر گرفت. مدیر تجهیزات و انباردار می‌تواند با استفاده از بارکد و کد اختصاص داده تعداد وسایل استفاده شده و همچنین مکان آن را ثبت کند. به این صورت ردیابی وسایل در صورت انبارگردانی و غیره به راحتی امکان‌پذیر خواهد بود. همچنین می‌توان وسایلی تحویل داده شده به یک نفر را در سیستمی ذخیره کرد و از این رو جلوی مشکلات احتمالی را گرفت.

ورزشگاه‌ها و مراکز ورزشی

هدف استفاده از دستگاه بارکدخوان تقریباً با مورد بالا یکسان است؛ اما یک دلیل دیگر را هم می‌توان به آن اضافه کرد. امنیت وسایل در مراکز ورزشی اهمیت دارد. به هر حال در مدارس و سازمان‌ها هر فردی وارد نمی‌شود؛ اما در مراکز ورزشی امکان ورود افراد مختلفی وجود دارد. به ویژه در ورزشگاه‌ها که نمی‌توان روی ورود و خروج افراد نظارت دقیقی داشت. پس باید تمامی وسایل کوچک و بزرگ دارای بارکد مخصوصی باشند. البته شاید فکر کنید که بارکد نمی‌تواند خود عامل جلوگیری از دزدی وسیله باشد؛ اما اگر شما دستگاهی دزدیده شد، به راحتی می‌توانید با استفاده از بارکد متوجه ویژگی دستگاه و زمان سرقت آن شوید. همچنین اینکه وسایل ورزشگاه‌ها مانند آبسردکن به دلیل استفاده زیاد خیلی سریع خراب می‌شوند. از این رو اگر دستگاهی خراب شود، ردیابی آن راحت‌تر خواهد بود.

صندوق امانات و انبارها

صندوق امانات و انبار دیگر مکانی هستند که می‌توان از دستگاه بارکدخوان برای آن‌ها استفاده کرد. به این صورت که هر وسیله‌ای به داخل رفت، اطلاعات آن را با استفاده از یک بارکد اختصاصی ثبت کرد. از این رو هر زمانی که دستگاهی بیرون رفت یا به داخل آمد، تمامی موارد آن ثبت شده است. به این صورت امنیت بودن وسایل هم بیشتر خواهد شد.

دستگاه بارکدخوان فقط یک وسیله فروشگاهی نیست. در هر جایی می‌توان از این وسیله استفاده کرد؛ حتی ساده‌ترین مدل آن.


مطالب مرتبط:

دستگاه پوز چیست؟ چه مزیت‌هایی دارد؟
مزیت ها خرید صندوق فروشگاهی برای کسب وکارها چیست؟
با انواع بارکدخوان بیشتر آشنا شوید؟
صندوق فروشگاهی ساده یا دستگاه پوز؛ کدام یک مناسب‌تر است؟ 

پیام ها و نظرات