سلام دوست من وقت بخیر

9 نکته ایمنی در سفر که باید رعایت کنید

9 نکته ایمنی در سفر که باید رعایت کنید

>


سفر به سلامت؛ اما سلامتی سفر فقط به گفتن همین جمله است؟ اینکه عبارتی گفته شود، یعنی سلامتی سفرتان تضمین خواهد شد؟ بیشترین جنبه ایمنی مسافرت به خود شما بستگی دارد؛ اقداماتی که انجام می‌دهید؛ چگونگی رانندگی شما؛ چگونگی انتخاب وسایل ایمنی و خیلی موارد دیگر. متأسفانه برخی فکر می‌کنند همین که کمربند خودرو را ببندند و با سرعت مطمئن برانند؛ یعنی ایمنی را تضمین کرده‌اند. البته باید گفت که خود این بخش مهمی برای آن‌هایی است که با خودرو خود به مقصد می‌روند؛ اما همه‌چیز نیست. خیلی موارد ریزودرشت دیگری هم وجود دارد که باید آن‌ها را رعایت کنید.

در این مقاله قصد داریم تا 9 نکته را بنویسیم که کمتر به آن‌ها در سفر توجه می‌شود. نکاتی که ناگفته نیست و همه می‌دانید؛ اما فکر می‌کنید که آن‌ها در گروه ایمنی مسافرت نیستند.
 

نکات ایمنی سفر


1. فکر نکنید که باهوش هستید

کسی نمی‌تواند من را گول بزند. حواسم دقیقاً به همه‌چیز است. مادر نزاییده کسی بتواند پول من را بزند و جملاتی شبیه به این که از زبان افرادی به ظاهر باهوش بیان می‌شود؛ اما همان‌ها هم اولین قربانی دزدی یا کلاهبرداری در شهرها یا حتی سفرهای خارجی خود هستند. خواهش می‌کنیم که دقت کنید. متأسفانه در زمان‌هایی مانند عید نوروز افراد سودجو، دزد و کلاهبردار در کمین ورودی شهرها، بازارها، دم ورودی هتل و خیلی مکان‌های بازدیدی دیگر هستند و با صحبت، شروع به وعده مکان‌های ارزان‌تر یا کالاهای اصل کرده و با به بردن شما به مکان خلوت، تمامی دارای شما به تاراج می‌برند یا خیلی شیک کلاهبرداری می‌کنند. در مسافرت خیلی آرام بروید و آرام‌تر برگردید.
  1. پول نقد کمتر با خود همراه داشته باشید. بیشتر با کارت خرید کنید.
  2. کیف پول خود را در جیب پشت یا مکان خارج از کنترل خود قرار ندهید.
  3. وسایل باارزش خود را در هتل بگذارید و سپس به گردش بروید.
  4. هر مورد مشکوکی را سریعاً به پلیس اطلاع دهید.

2. شماره تلفن مکان‌های مهم را یادداشت کنید

شماره تلفن آتش نشانی 110 نیست. شماره تلفن اورژانس هم 125 نیست. این همه در تلویزیون و دیگر رسانه‌ها برای شما تبلیغ می‌کنند تا در مواقع ضروری با آن‌ها تماس بگیرید؛ آنوقت که نیاز است، اشتباه می‌گیرید یا نمی‌دانید که با کجا تماس بگیرید. یک بار قبل از سفر برای خود شماره‌های مهم را تکرار کنید و حتی آن‌ها را بنویسید. حتماً شماره مرکز اقامتی و آدرس آن را هم یادداشت کنید.


3. از کیف‌های مناسب و ایمن استفاده کنید

برخی عادت دارند که برای گشت‌وگذار در شهر حتماً از کیف‌های دستی استفاده کنند. ما هم قبول داریم که باید کیفی همراه آدم برای قرار دادن پول، بلیت و خیلی چیزهای ریزهای دیگری هم باشد؛ اما راه‌های بهتری هم نسبت به حمل کردن کیف وجود دارد. کیف‌های کمری یکی از بهترین انتخاب‌ها است. البته مراقب باشید که قفل آن به راحتی باز نشود. از کیف‌هایی استفاده نکنید که ظاهر خیلی زیبا و شیکی یا به اصطلاح تو چشمی نداشته باشد. مسلماً هرچه کیف گران‌تر به نظر برسد، دزد یا کیف زن فکر می‌کند که وسیله باارزشی داخل آن است.

4. وسایل باارزش در خانه بماند

چه لزومی دارد که تمامی طلا و جواهر و هرچه وسایل باارزش خانه را همراه با خود به مسافرت ببرید؟ جای این وسایل در گاوصندوق یا نزد یکی از مطمئن‌ترین فامیل مانند پدر، مادر و برادر است. در مسافرت هرچه دست خالی‌تر بروید، خیالتان راحت‌تر است. همچنین مدارک خود را در داخل خودرو نگذارید یا با خود در هنگام گشتن در شهر حمل نکنید، بلکه آن‌ها را در همان محل اقامتتان بگذارید. البته سعی کنید که کپی از تمامی مدارک داشته باشید. این‌ها باارزش‌ترین وسیله شما در هنگام مسافرت هستند. به هرحال ممکن است که به هر دلیلی مانند ریختن آب و غیره آسیب ببینند، کپی از آن موجود است.

5. قفل‌ها را چک کنید

دزدان هر قفلی را باز می‌کنند؛ البته باید گفت هر قفلی که ساده باشد. برای خودروی خود که خیلی مهم است، حتماً از دزدگیرهای حرفه‌ای استفاده کنید. به چمدان‌ها و کیف‌های دستی خود قفل‌های کوچک حرفه‌ای متصل کنید. اینکه حالا خودتان می‌خواهید آن را باز کنید و باید زمان بگذارید، ارزش خواهد داشت نسبت به زمانی که بفهمید روزی توسط شخص دیگری دزدیده شده است.

6. تنها نباشید

تنهایی سفر کردن یک بحث است؛ اما آن‌هایی که با خانواده یا دوستان خود به نقطه‌ای دیگر می‌روند تا آخر هم با هم باشند؛ به ویژه در شهرهای شلوغ. مراقب کودکان خود باشید که به هیچ وجه و حتی برای یک لحظه از شما دور نمانند. سعی کنید که حداقل دو نفری با هم بروید. البته همه‌چیز را نباید امنیتی دید. به هر حال خریدی انجام داده‌اید و سنگین است، حال یک نفر بد می‌شود و در حالت کلی دو نفر با هم بودن همیشه بهتر از یک نفر است.

7. خود را درگیر حاشیه و دعوا نکنید

در دعوا نه حلوا خیرات می‌کنند و نه شیرینی می‌دهند. جایی دعوا خیلی ناجوری بود، دوری کنید. بارها شده که افراد در دعوا آش نخورده و دهن سوخته شده‌اند. البته اگر می‌توانید که بین آن دو را آشتی دهید که خیلی خوب است؛ اما اگر اوضاع خیلی وخیم بود یا احساس کردید که امنیت آن منطقه در خطر است، سریعاً دور شوید. همچنین هیچ‌گاه وارد منطقه خطرناک شهرها نشوید. بهتر است که از قبل در خصوص آن مناطق کمی تحقیق کنید.

8. به فرهنگ احترام بگذارید

به نظر ما این نکته ایمنی مهم است. هر شهری فرهنگی دارد. ممکن است که گوجه در شهر شما همان گوجه تلفظ شود؛ اما در شهری دیگر «گ» را با فتحه بگویند. مسخره نکنید. حداقل اگر خواستید هم بخندید، جلوی مردم آنجا نخندید و در محل اقامتتان این کار را کنید؛ هرچند که در هر حال خندیدن به تلفظ دیگران کار بسیار زشتی است. رعایت نکردن این مسئله در جمع می‌تواند باعث دعوا شود.

9. سؤال خود را از محلی‌ها بپرسید

سؤال خود را مغازه‌داران محلی بپرسید. البته ممکن است که بعضی از آن‌ها خیلی خوب جواب ندهند؛ اما خیلی بهتر از پرسیدن از افراد غریبه‌ای است که به طور مشکوک پرسه می‌زنند.

نتیجه‌گیری

سلامتی و ایمنی سفر خود را خیلی راحت می‌توانید با رعایت چند نکته ساده و البته بالا بردن حواس افزایش دهید. لازم نیست که حرفه‌ای باشید؛ به همان نکات ساده گوش کنید، کفایت می‌کند.
 
 

پیام ها و نظرات